Tajné služby zemí NATO jednají v Sinai

Sinaia - O bezpečnosti v 21. století jednají od čtvrtka zástupci zpravodajských služeb členských a kandidátských zemí NATO v rumunské Sinai. Na čtyřdenním zasedání, které organizuje Rumunská informační služba (SRI) a její lucemburská partnerka, posoudí roli tajných služeb v demokratických společnostech a jejich odpovědnost vůči novým hrozbám, které se objevily po atentátech na Spojené státy 11. září.
Účastníci schůzky chtějí vypracovat společnou strategii boje proti terorismu.

"Je to poprvé od pádu komunistických režimů, co se představitelé zpravodajských služeb zemí NATO a jejích kandidátů scházejí, aby jednali o tak citlivé oblasti, jakou je předávání informací," řekl poradce rumunského prezidenta pro bezpečnostní otázky Ioan Talpes.

Podle jeho slov je to historický paradox, když se u jednoho stolu scházejí členové zpravodajských služeb, kteří patřili 50 let ke dvěma protichůdným režimům a pro něž byla často vojenská konfrontace nevyhnutelnou cestou k řešení sporů.
"Bylo třeba, aby se stala taková tragédie, jakou bylo jedenácté září, abychom pochopili, jak jsme si blízcí," řekl.

Podle poradce generálního tajemníka NATO pro střední a východní Evropu Willema Matsera nedávné události změnily ovzduší bezpečnosti. "Během studené války byla bezpečnostní agenda pohodlná. Znali jsme společné nepřátele. To se ale po atentátech na New York a Washington změnilo, protože dnes už nevíme, kdo je nepřítel," řekl Matser.

Velvyslanec Lucemburska v Rumunsku Fernand Kartheiser upozornil, že je třeba ocenit schopnost jednotlivců změnit se a poučit se. "Pokud někdo v minulosti zastával kritizovatelné postoje a dnes to uzná, může být pro nás v budoucnu velmi dobrým partnerem," řekl.

Upozornil, že zpravodajské služby bývalých komunistických zemí se musejí přizpůsobit demokratickým pravidlům. "Zpravodajské služby se nesmějí infiltrovat do společností, ale musejí je chránit," zdůraznil Kartheiser.

Video