Sídlo civilní kontrarozvědky, Bezpečnostní informační služby v Praze

Sídlo civilní kontrarozvědky, Bezpečnostní informační služby v Praze | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Tajné služby se dostanou k informacím o daních i majiteli telefonu

  • 61
Na zvýšení pravomocí tajných služeb kývli poslanci. Podpořili zákon, podle nějž budou moci zpravodajci od operátorů požadovat informace o majiteli telefonního čísla. Nyní má tajná služba k dispozici v případě nasazení odposlechu obsah hovoru a telefonní číslo volaného. Na žádost tajné služby bude moci být prolomeno i bankovní tajemství.

Pro vládní návrh zákona hlasovalo 142 ze 167 přítomných poslanců, žádný hlas pro zákon nedali poslanci za TOP 09. (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde) Pozoruhodné byli, že před hlasováním nevystoupil nikdo ze zastánců, ale ani z odpůrců posílení pravomocí tajných služeb.

„Přesvědčil jsem náš poslanecký klub, že přijetí této novely je zbytečné. Tajné služby se k těm informacím stejně dostanou, jen se jim to teď ulehčuje. A pokud jde o posílení pravomocí tajných služeb, znamená to umenšení svobody občanů. A já v takovém případě volím svobodu,“ řekl iDNES.cz poslanec za TOP 09 Daniel Korte. A přidal ještě bonmot: „Teroristé chtějí zničit naši svobodu a my, abychom jim v tom zabránili, se té svobody sami vzdáváme.“

Daňové tajemství se prolomí tím, že zpravodajská služba bude moci žádat informace ze správy daní od Generálního finančního ředitelství. Ředitelství nebude muset údaje poskytnout, pokud by to ohrozilo účinný výběr daní. Nynější právní úprava umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.

Ze zákona také zmizí omezení, které nyní umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu.

Znak BIS

Zpravodajské služby budou moci podle předlohy žádat údaje rovněž od spořitelních a úvěrních družstev, tedy kampeliček. Zůstane povinnost mít svolení soudce.

Vládní návrh, který nyní ještě projedná Senát a potvrdit ho musí i prezident, má podle vlády pomoci získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz. Cílem je také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

Premiér Bohuslav Sobotka už minulý týden řekl, že se také chystá posílení kontroly tajných služeb. Kromě sněmovních komisí by je v budoucnu měla kontrolovat skupina z řad soudců. Parlamentní kontrola by se měla nově týkat taky Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy rozvědky. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video