František Mrázek

František Mrázek - Podnikatel František Mrázek na archivní fotografii z roku 1993. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Tajná služba sledovala Mrázka i v den vraždy, informace ale nechce dát policii

  • 278
Tajné služby nechtějí předat policii vše, co věděly o zastřeleném kmotrovi podsvětí Františku Mrázkovi. Informace, které leží u nich v archivu, by přitom mohly pomoci objasnit Mrázkovu vraždu. Podle zjištění MF DNES tajná služba BIS sledovala Mrázka a jeho obchodního partnera Tomáše Pitra i v den, kdy byl Mrázek zastřelen – tedy 25. ledna 2006.

Tajné služby však dodnes mlčí nebo tvrdí, že nevědí nic, co by s Mrázkem souviselo. Jejich postoj se nezměnil ani teď, kdy se na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství znovu začíná pracovat na objasnění tři a půl roku staré Mrázkovy vraždy. - čtěte Vesecká nařídila pokračovat ve vyšetřování Mrázkovy vraždy

Podle dokumentů, které mohla MF DNES prostudovat, požádala BIS v den vraždy narychlo protikorupční policii, aby pro ně ve tři odpoledne sledovala a vyfotila Tomáše Pitra v hotelu Esplanade, kde měl schůzky s jistými podnikateli.

BIS to sama udělat nemohla, protože na to neměla dost svých lidí. Podle všeho totiž zrovna monitorovala Mrázka, který na rozdíl od Pitra nebyl v hotelu Esplanade, ale odjel na mimořádně důležitou a konspirativní schůzku na východní okraj Prahy na Černý Most.

Tajná služba BIS nechce k případu cokoli říct. "Zpravodajská služba se nemůže otevřeně vyjadřovat ke konkrétním akcím, operativním postupům a případům, kterými se zabývá nebo zabývala," řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Pokud by Mrázka tajné služby sledovaly, mohla by jakákoli informace z takové sledky pomoci vyšetřit samotnou vraždu.

Bývalý náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas (dohlížel na práci týmu Pokr, který vraždu Mrázka vyšetřoval) řekl, že požádali tajné služby o informace, ale že jim už před třemi lety nechtěly pomoci. "Z BIS přišla jedna věta, že nemají nic, co by souviselo s případem pana Mrázka. Z rozvědky neráčili ani odpovědět," řekl Vlas.

Po letech to protimafiánský útvar zopakoval se stejným výsledkem. "To víte, že jsme se ptali tajných služeb, ale nic nám nesdělily. Považuji to za problém," řekl tento týden Robert Šlachta, šéf ÚOOZ.

Mrázkova vražda je zdaleka největší pomník policie z dosud nevyřešených případů. Byla to práce profesionála. Nájemný vrah zasáhl Mrázka jednou ranou speciálně upravené munice ve chvíli, kdy finišovala jednání o prodeji ústeckého gigantu Setuza, kterou ovládali právě Pitr a Mrázek. Bylo to zároveň v době, kdy Mrázek sháněl kompromitující materiály na politiky z ČSSD, aby vyjednal co nejpříznivější podmínky pro prodej Setuzy, v níž měl stát miliardové pohledávky.

I proto se vyšetřovací verze zúžily na dvě. Podle jedné mohli Mrázka nechat odstranit obchodní partneři, či nepřátelé z podsvětí, kteří o Setuzu také usilovali. Nebo se někdo snažil zabránit Mrázkovi destabilizovat politiku, protože chtěl vydírat politiky.

Šlachta slibuje, že Mrázkův případ neskončí v šuplíku. "Tu kauzu nenechám být. Je to jedna z věcí, kterou bych chtěl dodělat. Protože to je věc, na kterou nerezignuje snad žádný policista. Prostudujeme závěry nejvyšší státní zástupkyně a půjdeme do toho," řekl Šlachta.


Video