Rusové chtěli podle zprávy získat informace z nejvyšších struktur armádního velení. Ilustrační foto

Rusové chtěli podle zprávy získat informace z nejvyšších struktur armádního velení. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Tajná služba: Ruští agenti zkoušeli proniknout mezi české armádní špičky

  • 93
Problémy s ruskými špiony v ČR byly větší, než se dosud říkalo, naznačuje veřejná zpráva o činnosti Vojenského zpravodajství v roce 2009. Uvádí, že ruská vojenská rozvědka nejen, že sbírala informace o projektu amerického radaru. Pokusila se ale proniknout i mezi české armádní špičky.

"Ve druhé polovině roku 2009 Vojenské zpravodajství spolupracovalo s partnerskou zpravodajskou službou na identifikaci a následné eliminaci pronikání ruské vojenské rozvědky do nejvyšších velitelských struktur Armády České republiky," uvádí zpráva dostupná na internetu.

Cílem těchto aktivit podle dokumentu bylo "získávání citlivých informací z prostředí nejvyšších velitelských struktur rezortu obrany".

"Zveřejnění informace v této podobě ukazuje na příliš závažnou situaci," řekl TV Nova bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Už loni v polovině srpna MF DNES zjistila, že z ČR byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruské ambasádě. Dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se už nevrací z dovolené. To vše zřejmě proto, že Vojenské zpravodajství získalo informace o jejich práci pro ruské tajné služby.

Čerstvá zpráva Vojenského zpravodajství může odkazovat ještě na jiný případ nebo případy než ten popsaný loni v létě. Tehdy totiž samotné vyhoštění zřejmě proběhlo dříve, než o něm pronikly informace. A oficiálně ho nikdo nechtěl a dosud nechce komentovat. Rusko podle zvyklostí recipročně později vyhostilo dva české diplomaty z Moskvy.

"Podle mého názoru přešli Rusové ze sbírání informací na aktivní ovlivňování chodu naší země. To už je něco, co nemůžeme připustit," komentoval to tehdy Šándor.

Aktuální zpráva podrobnosti samozřejmě neuvádí. Konstatuje jen, že když USA zrušily plány na vybudování radarové části protiraketového deštníku v Brdech, "byl ve druhé polovině roku 2009 zaznamenán útlum aktivit ruských zpravodajských služeb v této oblasti".

To ale neznamená, že je klid na všech frontách. Před stále větším vlivem ruských agentů opakovaně varovala také civilní Bezpečnostní informační služba (BIS). Ruští špioni se podle BIS často kryjí jako diplomaté, podnikatelé nebo novináři a snaží se kontaktovat například poslance (více o poslední zprávě BIS čtěte zde).

Vojenští zpravodajci také zkoumali aktivity čínských zpravodajských služeb. Za největší hrozbu označili čínskou technologickou špionáž, která může poškodit nejen bezpečnostní zájmy, ale i zájmy českého obranného průmyslu.

BIS poslalo Vojenské zpravodajství loni 18 informací "k činnosti zpravodajských služeb cizí moci v oblasti obrany ČR".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video