Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řeknu Topo, že zaplatíte, zní na nahrávce mezi šéfem Tatry a zbrojařem

  19:43aktualizováno  19:43
Policie se při stíhání šéfa Tatry Ronalda Adamse opírá o tajnou nahrávku z brněnského hotelu Holiday Inn. V lednu 2008 ji pořídil sám Adams, který se sešel se zbrojařem Michalem Smržem. Podle policistů nahrávka dokazuje, že Adams chtěl uplácet. Šéf Tatry říká opak, prý chtěl od Smrže zjistit, kdo chce z firmy peníze vytáhnout. Přečtete si, o čem muži mluvili.

Armádní vůz Tatra T-810 | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Tatra v lednu 2008 bojovala o to, aby nepřišla o zakázku na dodávku nákladních vozů armádě za 2,7 miliardy. O zajímavý tendr měla tehdy zájem i společnost Praga. Tatře se ale firmu podařilo z projektu vyřadit a Praga ji nakonec dohnala k arbitráži.

Do té doby hladký průběh zakázky se tehdy navíc začal zadrhávat a Adams to přisuzoval právě neshodám s Tatrou. Sešel se proto několikrát se zbrojařem Smržem a mluvil s ním o politických tlacích u tendru na nákladní auta. Na setkání, které se odehrálo v lednu 2008 v hotelu Holiday Inn, si nakonec vzal i záznamové zařízení.

Ředitel české pobočky firmy Tatra Ronald Adams poté, co brněnský městský soud

Ředitel české pobočky firmy Tatra Ronald Adams

"Ve snaze přimět pana Smrže, aby prozradil osoby, které podporovaly jeho pokus získat od Tatry peníze výměnou za odstranění problémů s vládní zakázkou, jsem mu kladl otázky, které jej měly donutit k otevřenému rozhovoru," vysvětluje tajnou nahrávku Adams.

Policie ale na základě tohoto záznamu obvinila právě jeho. Smrž a jeho přítel, exministr obrany Martin Barták (v době tendru náměstek ministra, pozn. red.) byli obviněni už dřív.

Co zaznělo na nahrávce

Přepis nahrávky se podařilo získat MF DNES. Adams se na ní se Smržem baví právě o problémech s Pragou. A také o tom, že Smrž je člověkem, který by "problémy" dokázal vyřešit. "A samozřejmě ten Petr Ptáček (šéf Pragy, pozn. red.) u toho bude pořád, tady nemůžu slíbit, že toho úplně nechá, ale mohou nasadit metody, aby toho musel nechat," chlubí se v jedné části Smrž.

Nejzajímavější je ale pasáž, ve které se Smrž chlubí svými kontakt na úředníky ministerstva obrany i některé politiky včetně tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. Přečtěte si, co na setkání zaznělo. A udělejte si na záležitost vlastní názor.

Aktéři rozhovoru

Ronald Adams
Šéf české pobočky Tatry je důležitým svědkem v korupční kauze nákupu vozidel Tatra pro armádu, v němž jsou obviněni někdejší ministr obrany Martin Barták a jeho známý, zbrojař Michal Smrž. Adams je sám obviněn z korupce.

Michal Smrž
Majitel zbrojařské firmy MPI Group a známý exministra Martina Bartáka čelí obvinění z podvodu a přijetí úplatku. Toho se podle policie dopustil při nákupu tater, kdy měl s Bartákem po automobilce požadovat pět milionů dolarů.

Smrž: Ale lidé z ministerstva obrany říkají, že pokud zaplatíte, nebudou už s nikým mluvit, zůstanou stranou a nebude s tím žádný problém. Mohou prohlásit, že se tady neděje nic špatného.

Adams: Ale to je stejné jako s Cabanissovým dopisem. Vyžádal si schůzku, aby jim řekl po pravdě, že si Tatra vede skvěle, a všechny ty věci okolo. Viděl jsem ten dopis, nemohl nikomu vadit.

Smrž: Premiérovi vadil a pořádně.

Adams: Opravdu?

Smrž: Vykřikoval kvůli tomu "Kdo si myslí, že jsou?" Nemají rádi takové konfrontace. Takové dopisy ničemu neprospějí. Na druhé straně však mají velkou vůli věci dotáhnout. Adamsovi se nechce do příslibu, že zaplatí.

Adams: Víte co, největší problém mám s tím, kolik zaplatit za lobbování. Audit už je hotov a profit je o jedno a půl procenta nižší, protože jsme museli dělat nápravy, museli jsme dělat změny. Proto mám největší potíže vysvětlovat našim lidem v Tatře, když teď máme kontrakt, proč a kolik by se mělo platit za lobbování.

Smrž: Uvažuji velmi teoreticky, tohle se prostě děje automaticky, je to jediný problém, protože jinak se všechno odvíjí od vašeho úspěchu a od ničeho jiného. A tak je otázka, zda se to všechno stane automaticky, nebo ne. O tom nelze spekulovat.

Setkání s premiérem? Klidně

Než Adams cokoli slíbí, má podmínku. Smrž mu má dokázat, že jeho kontakty jsou skutečně dobré. Adams chce, aby zařídil jednání s premiérem. Smrž mu to odkýve.

Michal Smrž

Zbrojař Michal Smrž

Adams: Ano, právě proto jsem se chtěl setkat, protože jsem potřeboval vědět to, o čem po telefonu mluvit nemůžeme, co mohu očekávat a jak zjistím, že máte konexe, které máte. Kdybych řekl, dobře, Michale, jak dokážete, že máte vazby, které to umožní uskutečnit?

Smrž: Ano.

Adams: Kdybych se vás zeptal, O. K, já to udělám, ale chci se setkat v neděli 15. února na deset minut s Topolánkem. Jen já, bez Cabanisse.

Smrž: S premiérem?

Adams: Ano, protože by mi to ukázalo, že máte ty správné vztahy, jednoznačně.
Smrž: S tím by nebyl problém.

Adams: Už jsem se s ním setkal. Setkali jsme se loni na začátku...

Smrž: Je rozdíl potkat ho na recepci, nebo na konci jednání.

Adams: Ne, ne, setkali jsme se na veletrhu.

Smrž: Je v Česku, takže to není problém. (...) Na začátku března s ním letím do Izraele, ale v únoru mohu.

Adams: Ale já se snažím říci, abyste mi zařídil setkání, jen abych se s ním pozdravil a řekl mu, že Tatra se nesnažila o nic špatného. Jsem schopen mu vysvětlit během dvou minut, k čemu došlo s Pragou a proč jsme ji museli odstavit.
Smrž: To jo, ale on nebude mít zájem, protože pracují na pandurech.

Adams: Vím, to není problém.

Adams chce podle svých slov přimět Smrže, aby mu domluvil setkání s Topolánkem, a tím dokázal vzájemné propojení. A tak Adams souhlasí s dvaceti miliony. O to se nyní opírá policie.

Adams: Takže my chceme, aby to všechno koupili a my mohli dál vyrábět tenhle model. Řekl bych, mám-li se dostat k pointě, souhlasil bych s dvaceti, pokud mi zařídíte setkání.

Smrž: Udělám... (nesrozumitelné).

Adams: Jsem zpět čtrnáctého, tak to zařiďte. Smrž: Zítra dopoledne se s ním uvidím.

Adams: O. K.

Smrž: Řeknu mu o tom.

Adams: Ano, dejte mi pak vědět.

Smrž: O. K., potřebuji pro ministerstvo obrany upřesnit informaci o vkladu, takže jim sdělím, že jste velmi pravděpodobně ochoten platit.

Adams: Takže máme plán.

Smrž: Máme plán. (...) A já zavolám, protože oni po mně budou chtít vaši přesnou odpověď.

Adams: Pod jedinou podmínkou, a tu splňte, zařiďte schůzku. A jsme domluveni.

Smrž: Pak budete mít podporu. Zavolám a řeknu mu o naší debatě, že jste ochoten platit.

Nakonec se Smrž tváří, že premiér je klíčová osoba. Tvrdí dokonce, že bude Topolánka informovat o výsledku jednání s Adamsem.

Smrž: Pak budete mít podporu. Zavolám Topo (jejich důvěrná přezdívka pro premiéra, pozn. red.) a řeknu mu o naší debatě a že jste ochoten platit... Věřím tomu a vy to nemůžete vědět, protože mě dlouho neznáte, ale jak se věci dají do pohybu, okamžitě zaregistrujete změnu. Setkáte se s úplně jiným přístupem.

Adams: Ano, to potřebujeme. A bude to dobré i pro ODS, potřebují vás, potřebují...

Smrž: I pro Topo...

O dvacet šest dní později: Američtí manažeři Tatry Sellars a Cabaniss se potkávají s Bartákem při jeho cestě do Washingtonu. Údajně zazní nabídka, kterou před policií oba Američané zopakovali. "V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny," řekl Cabaniss.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz