Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Tajemný“ Lions Club: statisíce na charitu i elitářský punc

  21:58aktualizováno  21:58
Stát se jedním z nich není úplně snadné. Nové členy celosvětová organizace Lions Club pečlivě prověřuje. Její činnost ale není tak tajuplná, jak by se mohlo zdát. Klub slouží hlavně k setkávání místní honorace a pořádání charitativních akcí. V Česku Lví kluby na dobročinné účely rozdají statisíce korun.

V České republice a Slovensku má "Lví klub" kolem 1 200 členů. | foto: Lions Club International

Lékař Jaroslav Barták, který trýznil své asistentky, vrhl na organizaci nepříznivé světlo. Své členství v Lions Clubu využíval k prospěchářství a navazování kontaktů s vlivnými lidmi. Ostatní členové se ale od podobných praktik důrazně distancují.

"Neděláme žádné politikaření, věnujeme se charitě," říká prezident třiadvacetičlenného Lions Clubu v Rokycanech Jaroslav Weiss. Spolu s ostatními připravuje vánoční koncerty či vydává kalendář s motivy kraje. Kolegové v Plzni pro změnu prodávají svařené víno, v Opavě se zase podílejí na vánočních trzích. 

Výtěžek z těchto aktivit putuje na dobročinné účely. V případě Rokycan například dětem s mentálním postižením ve Zvíkovci. Opavští "lvi" zase uhradili fyzicky handicapovaným pobyt v lázních. 

Co je Lions Club

Lions Clubs International tvoří ve 191 zemích přibližně 44 500 klubů. V nich působí zhruba 1 370 000 členů. Ústředí organizace sídlí v Oak Brook v americkém státu Illinois. Lví klub byl založený v roce 1917 obchodníkem z Chicaga Melvinem Jonesem. Motto klubu je "We Serve", v češtině "Sloužíme". Každý rok se koná celosvětové setkání členů.

V Česku podle webu celosvětové lionské centrály funguje 27 klubů. Ty jsou volně sdružené v československém distriktu, jehož guvernérem byl do konce června pražský právník Oldřich Choděra. Současným guvernérem je Slovák René Hudzovič. Weiss odhaduje počet členů československého distriktu na 1 200.

Post vicehejtmana mi otevírá dveře, říká Línek

Představitelé klubů se shodují, že tituly před jménem a vysoké společenské postavení nejsou podmínkou ke členství. "Vítán je každý, kdo je ochotný svůj volný čas bez nároku na odměnu věnovat této činnosti," tvrdí Jiří Mareš z plzeňského klubu. Realitou však je, že převládají podnikatelé, univerzitní profesoři, lékaři, bankéři či právníci.

A někde nechybí ani politici, i když třeba právě plzeňský klub je cíleně apolitický. To v ústeckém klubu působí bývalý ministr zemědělství a současný velvyslanec v USA Petr Gandalovič (ODS) či exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL), jenž spoluzakládal klub v městě perníku, přiznává, že mu jeho politické angažmá v hnutí pomáhá. "Pokud pozvánku na lionskou slavnost pošlu hostům z pozice hejtmana nebo vicehejtmana, nebo když oslovujeme sponzory, tak vnímají dopis jinak, než když jim to pošle kdokoliv anonymně. Každý člen se ale svou profesí nebo zaměřením snaží přispět dobré věci," říká lidovecký politik.

V Rokycanech musí nového člena schválit celý klub

Stát se členem organizace není jen tak. Plzeňský klub si každého zájemce nejprve půl roku oťukává. "Během té doby se to vykrystalizuje. Stačí, když jsou proti dva členové ze současných osmadvaceti, tak není přijat," podotýká Mareš. To v Rokycanech musí pro novice zvednou ruku úplně všichni.

Méně přísný konkurz čeká uchazeče v Opavě. "Když má někdo zájem, třikrát ho pozveme na schůzku, a pak se rozhodujeme, jestli mu nabídneme členství," říká prezidentka čtrnáctičlenného klubu Michaela Glabazňová.

Mezi členy výrazně převažují muži, funguje ale i několik ryze ženských klubů. "Když chcete založit nový klub, musí se za vás zaručit jiný klub," podotýká Weiss. Kluby působí autonomně, jen musí každý "lev" každoročně poslat celosvětovému ústředí členský příspěvek zhruba 2 tisíce korun.

Členové klubu se obvykle scházejí jednou až dvakrát měsíčně ve stejný čas na stejném místě. Například plzeňští vždy druhé a čtvrté úterý večer v hotelu Central. "Připravujeme na schůzkách naše akce. Každý dostane úkol, co má dělat, aby to všechno běželo. Součástí schůzek jsou i přednášky a diskuse," říká Mareš.

Počet vybraných peněz se liší klub od klubu, záleží i na velikosti města. Třeba rokycanští za rok nashromáždí na charitu přibližně čtyřicet tisíc, pardubičtí několik set tisíc za rok. "Kromě výtěžku z akcí jako jsou aukce či koncerty, se jedná i o sponzorské dary," popisuje Línek.

Plzeňští "lvi" vybrali za 19 let činnosti více než milion korun. "Všechny peníze jsme věnovali plzeňské pobočce Tyfloservisu, což je organizace, která se stará o slepé a slabozraké," líčí Mareš. Právě pomoc zrakově postiženým je hlavním cílem Lions Clubu na celosvětové úrovni.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz