Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tady hasiči Zlín, uslyšíte ve sluchátku

  16:14aktualizováno  16:14
Zlínský kraj - Mezinárodní tísňová linka 112, která zatím fungovala jen z mobilních telefonů, je od letošního 1. ledna dostupná v celé republice i z pevné telefonní sítě. Bude garantovat i hovory v angličtině nebo němčině. Ať už vytočíte číslo 112 na území Zlínského kraje z kteréhokoli mobilního telefonu nebo pevné linky, vždycky se dovoláte přímo do operačního střediska Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje ve Zlíně.

„Tísňová linka hasiči Zlín“ - ozve se vám ve sluchátku. Volající však zde nenajde jen pomoc v případě požáru, ale operátor zprostředkuje i spojení s policisty nebo zdravotnickou záchrannou službou. Tedy vše, pro co by dosud musel vytáčet zvlášť tísňové linky 150, 158 nebo 155.

„Jedno číslo si lidé zapamatují snáze než tři,“ shrnuje výhody mezinárodní tísňové linky, která platí v celé Evropě, mluvčí krajských hasičů Roman Vaněk. Číslo 112 lze volat z mobilních telefonů dokonce bez ohledu na dostupnost sítě vlastního operátora. Tedy i ten, kdo má mobil sítě T-mobile, se na stodvanáctku dovolá i v místech, kde existuje pokrytí signálem pouze Eurotelu nebo sítě Oskar, a naopak. Dokonce i když není v mobilním telefonu vložena žádná SIM karta.

Z mobilních sítí u nás už číslo 112 několik let fungovalo, ale hovor byl směrován do operačních středisek krajských policejních správ. Nyní už toto číslo patří hasičům v sídle každého ze čtrnácti nových krajů.

„Nejde však jenom o samotné číslo 112, ale o celý systém. Například operátoři na čísle 112 budou muset být schopni odbavit volajícího i v cizím jazyce,“ doplňuje Vaněk. Zlínští hasiči zřídili pro tento účel sedm pracovních míst, na která přijímali nové pracovníky. Podmínkou byla znalost angličtiny nebo němčiny na úrovni státní zkoušky nebo zvláštního certifikátu.

Zatím ve Zlíně tísňová volání přicházejí na standardní operační středisko hasičů. Do půl roku by pro tento účel mělo vzniknout zcela nové pracoviště. Po dobudování celostátního systému z něj bude možno přesměrovat hovor i do jiných krajských středisek, kde budou mít po ruce například operátory hovořící v některých méně rozšířených jazycích.

Hasiči v sídle kraje předají v případě potřeby tísňové volání z čísla 112 i policistům nebo záchrance v příslušném obvodu. Jsou schopni vyžádat i pomoc městské policie. To však neznamená, že by lidé v případě potřeby neměli používat - zejména z pevných linek - dosavadní tísňová čísla pro hasiče 150, pro státní policii 158, pro městskou policii 156 a pro záchranku 155. Je totiž výhodné, že na těchto původních a nadále platných tísňových číslech volaných z pevné sítě totiž dostanou spojení přímo na svůj okresní dispečink dané služby, odkud bude pomoc pravděpodobně vyjíždět.

Z mobilních sítí je volání na starší tísňové linky složitější v tom, že se lidé ze Zlínského kraje dovolají například na policejní operační středisko v Brně nebo v Ostravě (z okresu Vsetín). Pouze městská policie má i z mobilů na čísle 156 už od loňského roku podrobnější členění podle nejbližší nepřetržité služby strážníků.

„Asi bych dnes doporučil, zejména v případech, kdy se zásah týká více složek integrovaného záchranného systému, volat v kraji z mobilů spíše na linku 112. Ale i když volající vytočí 158, z Brna nám hovor po přímých linkách předají téměř bez časového zpoždění,“ uvedl mluvčí zlínských policistů Ivo Mitáček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Studenti v Moravskoslezském kraj zvolili Zemana. Jako jediní v republice

Prezident Miloš Zeman navštívil agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.

Moravskoslezští středoškoláci by prezidentem zvolili Miloše Zemana. Prezidentskou volbu si v kraji nanečisto zkusilo na...

Poslanci se hádají o Ondráčka. Nesmíme být tak cimprlich, hájí ho Kováčik

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Ostrou diskuzi vyvolala volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních...Najdete na iDNES.cz