Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tablety jódu a respirátor mají u reaktoru v Temelíně všichni po ruce

  7:27aktualizováno  7:27
Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima přinesla média příběhy japonských techniků, kteří čelí unikající radiaci. Jak se člověk stane příslušníkem havarijního štábu jaderné elektrárny, co musí umět a jaká je to práce? Jen samotným nárokům na pozici operátora vyhoví každý desátý uchazeč.

Zaměstnanci jaderné elektrárny Temelín | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Možná to překvapí, ale na začátku kariéry pracovníků v jaderné elektrárně není příliš často diplom z "jaderky", tedy Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Její studenti se připravují spíše na práci třeba v Ústavu jaderného výzkumu Řež. Technické vysokoškolské vzdělání ovšem na práci v elektrárně podmínkou je.

Výcvik operátorů

Uchazeče splňující základní požadavky čeká dvouleté studium v Brně - ročně to bývá kolem pěti adeptů.

Po přezkoušení mohou pracovat na sekundárním nejaderném okruhu (generátor, turbína) pod dohledem zkušenějšího kolegy. Až po několika letech samostatné práce z nich mohou být operátoři primárního okruhu (reaktoru).

Každé dva roky k psychologovi

Jak se tedy stát operátorem? Ještě před nástupem si vás vezmou do práce psychologové. Operátoři bloků k nim musí znovu každé dva roky, ostatní zaměstnanci jednou za pět let.

"Od uchazečů požadujeme vyvážený osobnostní profil, dobrou paměť, udržení dlouhodobé pozornosti, odolnost proti stresu, sebekontrolu, ale třeba i sebekritičnost. Nárokům na pozici operátora vyhoví přibližně každý desátý uchazeč," říká mluvčí Temelína Marek Sviták.

Havarijní štáb: do dvaceti minut nástup

Elektrárny se v případě mimořádných událostí, jak se oficiálně říká haváriím, řídí vlastními havarijními plány. Mozkem pak je sedmnáctičlenný havarijní štáb. "Jsou v něm například bezpečnostní inženýr, dozimetrista, člověk odpovídající za ukrytí osob či zástupci vedení elektrárny," vypočetl Sviták.

Montáž reaktoru v jaderné elektrárně Temelín

Montáž reaktoru v jaderné elektrárně Temelín

Kontrola reaktoru v jaderné elektrárně Temelín

Kontrola reaktoru v jaderné elektrárně Temelín

Cvičení

Havarijní připravenost se v Temelíně cvičí nejméně 4x ročně. Procvičuje se řešení technologických i radiačních událostí.

V Temelíně se v držení pohotovosti po týdnu střídají čtyři štábní směny. V případě svolání musí tým do štábu dorazit do dvaceti minut v pracovní době a do jedné hodiny mimo ni. Jejich pružnost a akceschopnost elektrárna čas od času prověřuje cvičným svoláním.

Havarijní štáb také v případě nehody rozhodne, jak ochránit pracovníky elektrárny - tedy zda je ukrýt či evakuovat. "Každý pracovník elektrárny má balíček s respirátorem, jódovými tabletami i ochranným oblekem. Pokyny k jejich použití dává právě havarijní štáb," říká Sviták.

Co když dojde na nejhorší

Kdyby tedy došlo k úniku radiace, na elektrárně by vedle členů havarijního štábu zůstali čtyři operátoři na každé blokové dozorně. K dispozici by měli kolem padesáti techniků a strojníků, kteří by se při zásahu střídali po dvanácti hodinách - nebo méně, podle situace.

Zóna 2010

Velká cvičení simulující  krizové dění se konají každé tři roky. Naposledy to byla Zóna 2010.

Námětem byl výpadek chlazení v Temelíně, výbuch vodíku a únik radiace. Simulovaná nehoda dosáhla šestého ze sedmi stupňů mezinárodní škály (stupeň sedm dosud měla jen exploze v Černobylu).

Průběh cvičení si můžete připomenout na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

"Připravenosti a znalostem, které naši odborníci mají, odpovídá i míra strachu. Na elektrárně víme, že proti povrchové kontaminaci se dá chránit speciálním oděvem a před vnitřní kontaminací respirátorem nebo dýchacími přístroji. Zasahující pracovníky by ale nikdo neposlal do míst, kde by bylo bezprostředně ohroženo jejich zdraví," uvádí Sviták.

Bývalý šéf temelínských operátorů Jiří Tyc nedávno Lidovým novinám popsal možné dění při havárii detailněji. (původní článek LN čtěte zde)

Mluvil o situaci, kdy je třeba vyslat technika, který se obětuje a provede potřebnou práci v místech s vysokou radiací. "Zaměstnanec může říci: půjdu, ale chci za to milion korun. Pokud vedoucímu zásahu nezbude nic jiného, přímo na místě s ním uzavře smlouvu," uvedl Tyc.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz