Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ta vláda si nevěří

  0:01aktualizováno  0:01
Vydrží Špidlova vláda Klausovo prezidentování? Nemá moc šancí. Nebude to však Klaus, kdo ji podminuje. Tu černou práci zvládne sama. Soužití kabinetů s opozičními prezidenty možné je, byť nebývá idylické. Špidlova koaliční sestava však není na bůhvíjak slibné přežití silná - aritmeticky ani názorově. Podvyživená se už ostatně narodila.

Neuvěřitelné diletantství, které předváděla v prezidentských volbách (hlavně dílem ČSSD), její slabost pouze obnažilo. Projeví se pokaždé, když "o něco jde" - při volbě prezidenta, po povodních, při jednáních o reformě veřejných financí, o nájemném... A to ještě nedošla k obtížné reformě penzí.

Klaus na Hradě pro ni znamená ztrátu další květinky. Už teď ji ovládají deprese. A nevěří-li si sám vládce, jak asi může vládnout? Vánek ho odfoukne. Sociální demokraté budou samozřejmě těmi, kdo rozhodnou. Unionisté a lidovci jsou k rozhádanému kolosu pouze přivěšeni.

Slyšme tedy "rozhodčí". Zeman: Špidla se zlomil pod tíhou obou funkcí, Škromach by měl být předsedou. Gross: Je třeba i přemýšlet, zda je vláda udržitelná, zda ji nerekonstruovat. Jejich slova znějí jako rozsudky smrti. Oba soudci zároveň patří k hlavním spoluviníkům.

Zakrátko už budeme chytřejší. Může být, že Špidla a následně i vláda sjezd ČSSD přežijí. Silnější však nebudou. Může se i stát, že Škromach vystřídá Špidlu, nechá vzniknout menšinovou vládu a sblíží ji s komunisty. Taková vláda by byla nejen nesympatická, ale i neschopná reforem. V obou případech žádné báječné vyhlídky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz