Pkud Češi míří do cizí země, je dobré se zaregistrovat na ministerstvu zahraničí. Ilustrační foto

Pkud Češi míří do cizí země, je dobré se zaregistrovat na ministerstvu zahraničí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Systém Drozd využilo 12 tisíc turistů. Před nepokoji v Anglii nevaroval

  • 20
Speciální registrační systém Drozd (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí) na stránkách ministerstva zahraničí za dva roky využilo více než 12,5 tisíce českých turistů. Díky webu o nich resort ví a v případě nouze může turistům do ciziny zaslat varovnou zprávu. Měsíčně to ministerstvo stojí sedm tisíc korun.

Od startu registračního systému Drozd se do něj zapsalo 12 722 lidí. "Aktuálně je v systému registrováno 843 cestovatelů, kteří míří do 130 zemí. Nejvíce se jich registrovalo do Egypta, Turecka, Tuniska. Momentálně lidé cestují i po USA, Gruzii, Japonsku, Řecku, Indonésii či Saúdské Arábii," uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Ukázky SMS zpráv

* 29. ledna 2011: "Pro informaci sděluje MZV následující: Na území Egypta platí zákaz vycházení od 16:00 do 08:00 hodin místního času."

* 2. února 2011: "K opuštění Egypta lze využít slovenský speciál 3.2. let Bratislava-Káhira-Hurghada-Bratislava. V případě zájmu kontaktujte okamžitě číslo + 20123989674."

* 11. března 2011:  "MZV ČR v souvislosti se zemětřesením v Japonsku varuje před vlnou tsunami směřující k pobřeží Filipín, Mariánských ostrovů a Ruska."

Zdroj: MZV

Češi se do Drozdu registrují především v sezóně. "Individuální turisté využívají registraci v systému častěji než turisté organizovaní, kteří cestují prostřednictvím cestovních kanceláří. Po nedávných událostech na Blízkém východě a v severní Africe nicméně vzrostl počet lidí, kteří se v systému registrují i v případě, že cestují s cestovní kanceláří. Systém využívají i lidé, kteří pobývají v zahraničí dlouhodobě kvůli práci či studiu," dodal Kolář.

Webovou aplikaci zpřístupnilo Ministerstvo zahraničních věcí před dvěma lety, v červnu 2009. Provoz stránek platí jen resort, který za ně měsíčně utratí 7 188 korun.

"Záznamy lidí jsou s ohledem na ochranu osobních údajů uchovávány jen po dobu trvání cesty a automaticky po jejím ukončení odstraněny, pokud tak neučiní cestovatel sám, kdykoliv během registrace," doplnil Kolář.

Systém je pro Čechy výhodný. Mají jistotu, že o nich i v rizikových zemích někdo ví a že se v případě komplikací či nějakého incidentu beze stopy neztratí. Ministerstvo je s nimi navíc v kontaktu a turisty v cílových zemích před problémy varuje pomocí sms nebo prostřednictvím telefonátu.

"Systém umožňuje zasílání hromadných varovných zpráv při vzniku vážného nebezpeční ohrožení života a zdraví. Ministerstvo touto cestou doporučuje cestovatelům jak se zachovat, případně zda je vhodnější zemi opustit," vysvětlil Kolář.

Pomohl v Libyi i Japonsku. V Británii zatím mlčí

Kdy Drozd pomohl

V Pákistánu byli po atentátu v listopadu 2009 cestovatelé vyzváni, aby kontaktovali své příbuzné v České republice. V loňském roce bylo rozesláno upozornění na hrozbu tsunami v některých jihoasijských zemích a obesláni byli i turisté, kteří byli ohrožení požáry v jižní Austrálii.

Letos systém hromadných zpráv ministerstvo využilo například během nepokojů v severní Africe a na Blízkém východě. "Nabádali jsme cestovatele prostřednictvím sms, aby dbali zvýšené opatrnosti a vyhýbali se veřejným shromážděním v centru velkých měst, nebo jsme je informovali o vyhlášeném zákazu vycházení a o doletech evakuačních letadel," doplnil mluvčí ministerstva.

Drozd pomohl i lidem v Japonsku. "Po zemětřesení v Japonsku varovalo ministerstvo před blížící se tsunami. V době zemětřesení v Japonsku byli ale cestovatelé přihlášení do systému kontaktování individuálně, ve větším počtu se totiž hlásili až postupem času," vysvětluje Kolář.

V případě neštěstí v Norsku či sociálních nepokojů v Anglii ale systém mlčel. "V aplikaci Drozd nebyl registrován pro Norsko žádný cestovatel. V souvislosti s Británií jsme zatím vydávali doporučení pro pobyt na našich webových stránkách. Pokud by se situace zhoršila, použili bychom také systém Drozd a informovali registrované," uzavřel Kolář.

V případě, že je v některé zemi v tu dobu jen málo Čechů, volá ministerstvo každému jednotlivě. Turista nic neplatí, pouze za urgentní příchozí hovory od ministerstva do zahraničí podle jeho tarifu. Podle Koláře ale úřad upřednostňuje sms.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video