Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uprchlíci? Ne, hosté. Tisíce Syřanů našly útočiště v zbědovaném Súdánu

  20:33
Desetitisíce Syřanů našly překvapivé útočiště v Súdánu. Uprchlíci si pochvalují pohostinnost místních, přiznávají však, že přežít v chudé africké zemi je těžké. Někteří z nich se proto odhodlávají k nebezpečné pouti přes Středozemní moře.
Syrská restaurace Shawermat Anas v Chartúmu (28. ledna 2016).

Syrská restaurace Shawermat Anas v Chartúmu (28. ledna 2016). | foto: Reuters

Na jednu z rušných ulic v Chartúmu proniká z restaurace Shawermat Anas vůně blízkovýchodních jídel a pizzy. Pracují tu výhradně syrští uprchlíci. „Všichni mladí muži, kteří tu pracují, uprchli před válkou. Zaměstnávám přibližně čtyřicet Syřanů ve dvou pobočkách, všechny jsem ubytoval,“ řekl reportérům agentury Reuters Chálid, majitel restaurantu Shawermat Anas.

Syřané už pět let utíkají před občanskou válkou. Většina jich míří do okolních států - Turecka, Libanonu, Jordánska - a někteří z nich putují do Evropy. Avšak kapacity sousedních zemí jsou již vyčerpané a Evropa migrantům pomalu zavírá dveře. Proto stále více Syřanů překvapivě nachází útočiště v chudé africké zemi.

Východoafrický stát je přitom jedním z nejchudších na světě (v žebříčku Global Finance se umístil na 136. místě ze 185), přičemž čelí sankcím a provincií Dárfúr zmítá násilí. Přesto Súdán otevřel dveře uprchlíkům ze Sýrie a nabídl jim výhody občanství včetně přístupu k veřejné zdravotní péči a vzdělání.

Příležitost využily desetitisíce Syřanů. Jejich přesný počet není znám, některé zdroje uvádí, že jich je víc než sto tisíc. Podle súdánské vlády přicestovalo od roku 2011 do země až 45 tisíc Syřanů, píše agentura AFP. Celkem je v Súdánu podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 460 tisíc uprchlíků, hlavně z okolních zemí. Syřané nejsou v Súdánu považování za uprchlíky, místní pobočce UHNCR se jich nahlásilo pouze 1 400.

Anas Chálid přijel do súdánské metropole čtyři roky před začátkem války a v roce 2014 si otevřel restauraci, aby pomohl najít práci čím dál většímu počtu syrských uprchlíků. „Většinu z nich znám ještě z domova a věděl jsem, že sem míří. Každý muž nad osmnáct má na výběr: utéct, nebo vstoupit do armády a čelit jisté smrti,“ vysvětluje Chálid.

Syřany do Súdánu neláká jen příslib pomoci ze strany krajanů. V africké zemi je většina obyvatel sunnitského vyznání a oficiálním jazykem je arabština. Podle nařízení autoritářského prezidenta Umara al-Bašíra navíc nepotřebují občané Sýrie ke vstupu do země ani víza.

Tvrdá dřina a malé platy

Etablovaná syrská komunita v Chartúmu pomáhá uprchlíkům v Súdánu přežít. Syrští podnikatelé a obchodníci založili několik organizací na podporu svých krajanů. Jednou z nich je Výbor pro podporu Syřanů, který založil Mazin Abú El-Chajr. Organizace registruje syrské rodiny, shání jim práci a poskytuje finanční nebo potravinovou podporu. „V roce 2012 jsme začínali s dvaceti syrskými rodinami, dnes už jich máme víc než 500,“ odhaduje Mazin.

Mazin uznává, že Súdán je pro válečné uprchlíky nepravděpodobné útočiště. „Pokud kdokoli, kdo zažil barelové bomby, ostřelování raketami a dělostřelectvem, má možnost utéct, uteče. A nevybírá si kam,“ říká Mazin.

K růstu místní syrské komunity přispěla také vyhlášená súdánská pohostinnost. „Jsou tu vítáni. Syřané jsou v mojí zemi hosté, ne uprchlíci. Snad se jednoho budou moci vrátit zpět. Ale dokud jsou tady, jsou jako my,“ řekl súdánský prodavač Chálid katarské televizi al-Džazíra.

Abdelkarím Abuzamar, který pracuje v restauraci Shawermat Anas, přicestoval do Súdánu v létě 2015 z Turecka, kde nemohl najít práci. „Dostal jsem se na Facebooku do kontaktu se súdánskou rodinou a řekl jim o svých plánech přestěhovat se do Súdánu. Setkali jsme se na letišti a oni mě přivítali ve svém domě,“ říká Abdulkarím. „Zůstal jsem u nich měsíc, než jsem se potkal s Chálidem Anasem, mým sousedem ze Sýrie, a začal pracovat s ním.“

Syrští uprchlíci pracují v Súdánu v restauracích, rychlých občerstveních, salonech krásy nebo jako řemeslníci. Umm Mohammed, padesátnice z Aleppa, nyní vaří v podniku Hawa Kitchen. „Ráno jsme zaslechli hřmot ostřelování. Můj 25letý syn spal v posteli, když střela dopadla,“ vypráví. Výbuch rozmetal okna v okolí a střepy, které se rozlétly, syna vážně pořezaly. „Skoro umřel,“ vzpomíná na okamžik, kdy se rozhodla se svou rodinou utéct.

Uprchlická krize

„Lidé jsou tu velmi hodní,“ oceňuje Umm. Avšak život v chudé africké zemi není lehký. Nájmy díky poptávce rostou, zatímco mzdy zůstávají stejné. V restauraci si Syřané vydělají kolem 1 500 súdánských liber měsíčně (zhruba 5 500 tisíce korun). „Jsem zasnoubený se syrskou dívkou, ale můj plat nepokryje nájem,“ říká Abdulkarím. I tak se chce v Súdánu usadit.

„Aspoň se tu k nám chovají jako k lidem“

Šestadvacetiletý Muhammad, který s rodinou odešel z Rakká, přiznává, že život v Súdánu je tvrdý. Zvlášť pro ty, kteří nejsou ekonomicky zabezpečení. „Aspoň se tu k nám chovají jako k lidem...v porovnání s jinými arabskými zeměmi,“ podotýká Muhammad.

„Život je tu velmi nákladný. Nájem je drahý, maso a ovoce jsou velmi drahé. Ovoce mi chybí už několik let. Je to prostě luxus, který si nemůžeme dovolit,“ vypráví Muhammad, jenž se živí prací na stavbách. „Je to těžké pro místní a nečekáme, že to pro nás bude jiné. Alespoň nás neponižují kvůli tomu, že jsme syrští uprchlíci.“

V Súdánu zůstat nechce, nevidí tam budoucnost. Jakmile si našetří, chce s rodinou zaplatit pašerákům, aby je dostali do Libye a odtud do Itálie. Na moři mohou sice všichni zemřít, s tím je však prý smířený. „Žádná Sýrie nezůstala, naše země je pryč, je ztracená“. Věří, že jinde by mohl žít jinak. „Nemůžu se oženit, nemůžu dělat nic. Jen pracuju a šetřím, abych mohl pryč,“ tvrdí.

Problémem v Súdánu je vzdělávání dětí. Ačkoli súdánský prezident odpustil Syřanům školní poplatky, školství v Súdánu trpí neduhy rozvojového světa. Muhammad by chtěl své mladší sourozence poslat do školy, ale veřejná škola není poblíž jejich bydliště a soukromou si dovolit nemohou.

„Jejich budoucnost je zničená. Vyrostou bez vzdělání,“ lituje celou generaci syrských dětí. Nad tím, že mnoho syrských dětí nemůže studovat, běduje i šéf Výboru podpory pro Syřany Mazin. „Může za to odlišný dialekt a složitá situace v místním vzdělávání,“ řekl serveru Sudan Tribune.

I přes náročný život v Súdánu jsou nově příchozí vděční. V červenci například iniciativa Shukran Sudan (Děkujeme, Súdáne) rozdávala sladkosti a vodu projíždějícím vozidlům. „Pokud Súdán zavře své dveře, Syřanům zbudou dvě možnosti: Turecko, nebo moře,“ řekl Mazin. „A každý ví o tragédiích, které se na moři stávají.“

Chartúm, Súdán

Chartúm, Súdán

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Mluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:48

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny probíhá tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluví...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Šéf sněmovny Johnson přišel na univerzitu podpořit Židy, dav na něj bučel

25. dubna 2024  10:41

Studenti newyorské Kolumbijské univerzity ve středu pokřikovali a bučeli na předsedu Sněmovny...

Opilé policisty, kteří napadli dívku před nočním barem, inspekce obvinila

25. dubna 2024  10:35

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu a policistku, kteří napadali v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...