Protestující pálí portrét syrského vládce Bašára Asada

Protestující pálí portrét syrského vládce Bašára Asada | foto: AP

Syrští povstalci nemají zbraně. Pašeráci se radují z rekordních tržeb

  • 82
Zatímco desetiměsíční povstání v Sýrii nebere konce a pomalu se přelévá do ozbrojeného konfliktu, ruce si mohou mnout ilegální dealeři zbraní. Černý trh v Libanonu prý nestíhá pokrýt syrskou poptávku a má rekordní tržby. Ceny zbraní rapidně vzrostly.

"Ceny jsou šílené. A všechno to jde do Sýrie," řekl deníku The Times pašerák Abu Rida. Kvalitní ruské pušky zdražily z loňských asi 720 liber (přes 22 tisíc korun) na současných 1 300 liber (přes 40 tisíc korun). Cena automatických pistolí vzrostla asi o třetinu.

Většinu zbraní si kupují Syřané pro svou ochranu v době stupňujícího se násilí. Poptávka přitom vzrostla i u ručních protitankových granátometů (RPG). "Teď se hodně shánějí RPG zbraně, ruční granáty a munice," dodal Rida.

Také cena RPG zbraně se zdvojnásobila na 1 300 liber (přes 40 tisíc korun). Náhlé zvýšení poptávky po těchto zbraních je podle listu dokladem toho, že se rebelové čím dál častěji zaměřují na armádní vozidla a budovy.

Poslanec utekl a dal se k opozici

Syrský poslanec Imád Ghaljún odcestoval ze Sýrie a připojil se k opozici. Zastupoval v parlamentu Homs a v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja řekl, že toto město je po trvalých střetech v katastrofální situaci. Generální tajemník Pan Ki-mun prohlásil, že události v Sýrii jsou nepřijatelné. Navíc požádal Radu bezpečnosti OSN, aby se Sýrií zabývala intenzivněji než dosud.

Podle bývalého syrského vojáka Hassana, který dezertoval ke Svobodné syrské armádě (protirežimní vojenská síla - pozn. red.) je nedostatek zbraní jedním z důvodů, proč se povstalcům nedaří režim intenzivněji konfrontovat.

"Většina z nás zběhla se svými zbraněmi, ale opravdu potřebujeme zbraně RPG, minomety a munici," řekl v nemocnici na severu Libanonu, kde se zotavuje ze zranění. "S nenabitými puškami toho moc neuděláme," dodal.

Násilí, při kterém podle OSN přišlo o život pět tisíc lidí, neotřesitelná pozice režimu a neochota mezinárodního společenství přímo zasáhnout, to všechno jsou pro povstalce znamení, že mírové protesty už nemohou nic změnit a je na čase zahájit ozbrojený odpor. "Nepotřebujeme lidi, máme je. Potřebujeme zbraně a munici. Kdybychom to měli, můžeme vás ujistit, že Asad by hodně rychle odešel," říkají aktivisté.

Sýrie sousedí Tureckem, Irákem, Jordánskem, Libanonem a Izraelem, přičemž všechny kromě posledně jmenované jsou náchylné k pašování. Sýrie přitom od začátku povstání zesílila úsilí o uzavření hranic, aby zabránila pronikání bojovníků a pašování zbraní.

Svého dodavatele má i režim Bašára Asada. Podle vysokých amerických představitelů je jím Írán. Velitel íránských radikálních jednotek Kuds generál Kásim Sulejmání tento měsíc navštívil syrskou metropoli. Nejmenované americké zdroje jeho návštěvu považují za přímý znak toho, že íránská pomoc Sýrii zahrnuje i vojenský materiál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video