Snímek rodiny Assadových z roku 1985. Nejmladší z dětí Máhír stojí zcela vlevo vedle Bašára. Dál pokračuje Basil, Madžíd a Bušra. Dole pak sedí bývalý syrský prezident Háfiz Asad s manželkou Anisou

Snímek rodiny Assadových z roku 1985. Nejmladší z dětí Máhír stojí zcela vlevo vedle Bašára. Dál pokračuje Basil, Madžíd a Bušra. Dole pak sedí bývalý syrský prezident Háfiz Asad s manželkou Anisou | foto: Profimedia.cz

Máhir Asad: Málo známý bratr, který svírá syrský režim pevnou rukou

  • 3
Moc se toho o něm neví, přesto je považován za klíčovou postavu mocného syrského klanu Asadů: nejmladší z dětí bývalého prezidenta Háfize Asada a bratr vládnoucího Bašára Máhir Asad. Velitel elitní jednotky bojující proti opozici, o jehož údajné brutalitě koluje v Sýrii řada zvěstí.

Spatřit mladšího bratra prezidenta Bašára Asada na fotce je takřka nemožné. Nerad se fotografuje. Od svých bratrů se benjaminek mocného rodu liší téměř ve všem. A to především od Bašára a Basila, nejstaršího ze synů bývalého prezidenta Háfize.

Syrská opozice chce zákaz balistických střel

Syrská opozice vyzvala světové společenství, aby zakázalo syrskému režimu používat balistické střely a letectvo proti civilistům. Sobotní americko-ruskou dohodu o likvidaci syrského chemického arzenálu vidí opozice skepticky. "Rusko je partnerem režimu při zabíjení Syřanů. Byly spáchány zločiny proti lidskosti a v dohodě není jediné slovo o zodpovědnosti za ně," řekl mluvčí syrské opozice Sálim Idrís.

USA odhadují, že Sýrie má na asi 45 místech zhruba tisíc tun chemických bojových látek. Rusko zatím tato čísla nepotvrdilo. Prokáže-li se, že chemické zbraně jsou jenom na místech, nad nimiž má kontrolu režim, pak je to důkaz, že pouze armáda mohla spáchat chemický útok z 21. srpna.

Právě ten se měl ujmout moci po svém otci, přesně nalinkovaný plán však před necelými dvaceti lety Asadům přetrhla dopravní nehoda. Basil zemřel a Háfizovým nástupcem se stal Bašár, jenž v té době studoval oční lékařství v Londýně a o politické dráze neuvažoval.

S Máhirem se nepočítalo. A i dnes se na plakátech nejčastěji objevují jeho dva starší bratři: "mučedník" Basil a prezident Bašár. O co méně je však Máhir vidět, o to více zvěstí o něm koluje v Damašku a vůbec po celé Sýrii. Máhir Asad je totiž voják, a to voják zcela oddaný armádě, popsala agentura AP.

Máhirova super jednotka vzniklá ze zašlé slávy

Máhir velí 4. obrněné divizi, která má 15 tisíc vojáků, většinou příslušníků sekty vládnoucích alávitů. Pro ně je nynější občanská válka bojem o přežití. Máhirova jednotka je nejlépe placená i vycvičená ze všech armádních jednotek.

Byl to Máhir, kdo vedl ozbrojený zásah proti lidem, kteří v březnu 2011 začali chodit na protivládní protesty. A jen o pár týdnů později se začala objevovat svědectví lidí, kteří byli zavřeni do přeplněných cel a biti v tajných kobkách na základně 4. divize u Damašku.

"Je to nelítostný řezník," řekl o Máhirovi opoziční aktivista Muhammad Tájib z damašského předměstí Duma. Máhir prý od začátku prosazuje nelítostný boj proti oponentům. "Tvrdí, že než se začne jednat o míru, musí být povstání poraženo". To, zda se režim udrží, závisí na tom, zda Máhir dokáže povstalcům zabránit proniknout do Damašku a svrhnout bratrovu vládu.

"Padne-li Damašek, vláda končí," řekl AP ředitel blízkovýchodního střediska z londýnské ekonomické školy Fawaz Gerges. Podle něj se Máhir zasadil o proměnu syrské armády.

"Z rezivějící instituce plné pasivních a unavených branců se stal válečný stroj v bitvách zocelených vojáků," soudí Gerges, jehož citovala agentura AP. Vysoké posty v Sýrii zaujímá několik Bašárových bratranců, avšak Máhir stojí mezi prominentními příbuznými nejvýš.

Provedla chemický útok Máhirova divize?

Opozice tvrdí, že chemický útok u Damašku provedla 21. srpna 155. brigáda Máhirovy divize, pod kterou spadá velká raketová základna na kopcích nad hlavním městem. Důkaz pro to ale chybí. USA útok připisují armádě, ale nikoli konkrétní jednotce, i když se ví, že v Damašku a u něj operují pouze Máhirovi muži.

Máhirův vztah k Bašárovi, který je o tři roky starší, je zrcadlem vztahu, jaký panoval mezi Háfizem a jeho mladším bratrem Rifátem. Také on velel elitní jednotce a po Háfizově nástupu k moci v roce 1970 byl považován za klíčového strážce režimu. Když se v 80. letech pokusil dostat se sám k moci, soulad mezi bratry skončil a Rifát od té doby žije v exilu v Evropě.

Máhir po moci zřejmě neprahne. Když povstalci loni zaútočili v centru Damašku, začaly se z provládního tábora ozývat hlasy po výměně bratrů u moci. "Bašár na kliniku, Máhir k velení," znělo na shromážděních. Volání však postupně utichlo a nepřerostlo v širší kampaň.

O Máhirově brutalitě kolují zvěsti. Před několika lety prý projevoval velký zájem o těla obětí při vojenském zásahu proti islamistickým vězňům. Zahynulo při něm 17 lidí a kromě toho existuje video, na němž Máhir údajně fotografuje mobilním telefonem potrhaná těla a končetiny mrtvých.

Máhir, podobně jako Bašár, si vzal za ženu sunnitku. Žije s ní a jejich třemi dětmi ve vile u prezidentského paláce. Má rád koně a v Jaafúru u Damašku má ranč. Sbírá staré motorky a dresy s podpisy známých sportovců. Podle mluvčího opozice Kásima Saadaddína si s velkorysostí zajišťuje přízeň lidí kolem sebe. "Dává jim peníze, auta, domy a zábavu. Má pod kontrolou zemi i její zdroje," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue