Experti vyšetřovacího týmu OSN v Sýrii

Experti vyšetřovacího týmu OSN v Sýrii | foto: Reuters

Američané syrské chemické zbraně zničí na moři, vyšlou speciální loď

  • 8
Američané mají detailní plán, jak se zbavit chemických zbraní ze Sýrie. Začátkem příštího roku je hodlají zničit na moři na palubě speciálně upravené lodi. Dušují se, že to nebude mít vliv na životní prostředí.

Původní plán zničit syrské chemické zbraně selhal poté, co žádný stát nepovolil uskutečnění akce na svém území. Postupně to odmítla Albánie, Rusko, Belgie či Norsko. Američanům to zase zakazuje zákon, podle kterého chemické zbraně z jiných zemí nemohou být likvidovány na území Spojených států..

Jednání sice stále pokračují, Američané už ale mají připravený plán, jak přibližně 1 000 tun toxinů zničit na širém moři, uvedl deník The Washington Post. Úředníci amerického ministerstva obrany označují plán za šetrný vůči přírodě. "Do moře nebude vypuštěno absolutně nic," řekl jeden ze zaměstnanců ministerstva.

V současnosti probíhají úpravy nákladní lodě MV Cape Ray, která patří k americké námořní rezervní flotile. Nainstalované přístroje promění toxické látky, konkrétně sarin a hořčičný plyn, na relativně neškodné kapaliny, které budou následně převezeny do zařízení na likvidaci odpadu. Speciálně upravené plavidlo bude vyzkoušeno koncem prosince, chemikálie by mělo začít zpracovávat začátkem ledna příštího roku.

Další chemický útok?

Opoziční aktivisté ve čtvrtek obvinili Asadův režim, že ve válce opět použil jedovatý plyn. Jedná se už o několikáté obvinění od masakru z 21. srpna, po kterém Washington pohrozil Damašku vzdušnými údery.

K poslednímu nasazení bojových plynů mělo dojít v městečku Nabak, 68 km severovýchodně od Damašku. "Zatím je hlášeno sedm nemocných mužů. Mají oteklé končetiny a z úst jim vychází pěna." prohlásil jeden ze svědků. Ke zraněným se ještě nedostali žádní lékaři, protože Nabak je pod silným bombardováním a v oblasti zůstalo jen málo zdravotnického personálu.

Zprávy ze Sýrie se dají jen těžko ověřit, syrské úřady tvrzení povstalců nijak nekomentovaly.

"Jde o osvědčenou technologii. Chemikálie a chemické reakce jsou pod kontrolou," citoval dále deník The Washington Post zaměstnance amerického ministerstva obrany. Úředník navíc tvrdí, že podobným procesem byly v minulosti zničeny tisíce tun amerických chemických zbraní vyrobených během studené války.

Na moři, nebo na souši - je to jedno

Nezávislí experti souhlasí, že by způsob likvidace chemických zbraní neměl představovat žádné ekologické riziko. "Je úplně jedno, zda je souprava na likvidaci látek umístěna na moři, nebo na souši," řekl Michael Kuhlman, chemik a vedoucí vědecký pracovník národní bezpečnostní divize společnosti Battelle. Ta v minulosti spolupracovala na na likvidaci amerických chemických zbraní. Náročnější částí mise bude podle něho transport toxických látek přes válečné území v Sýrii a manipulace s toxickým materiálem v přístavu Latakíja.

Samotné ničení bude probíhat na míle daleko od jakéhokoliv přístavu, pod dohledem cvičených amerických techniků a zaměstnanců ministerstva obrany. Všichni budou pochopitelně vybaveni ochrannými obleky a nad plavidlem bude neustále kroužit americké letadlo.

Celý plán musí ještě oficiálně schválit Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu. Sýrie s vydáním svého toxického arzenálu souhlasila pod hrozbou amerického vojenského útoku. Inspektoři OPCW hlásí, že Asadův režim spolupracuje, otevřel své sklady chemických zbraní a umožnil zničení zařízení na jejich výrobu. Pracovníky OPCW však čeká ještě jeden záludný úkol: zlikvidovat rakety a dělostřelecké granáty, které jsou již naládovány jedovatým sarinem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video