Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sýrie uvedla do pohotovosti vojáky v Libanonu

  20:31aktualizováno  20:31
Sýrie v neděli uvedla do bojové pohotovosti 36 tisíc vojáků v Libanonu. Učinila tak po nočním útoku izraelských letounů na syrskou radarovou základnu v této zemi. Při izraelském útoku zahynuli tři syrští vojáci a šest dalších bylo zraněno.

Akce dramaticky zvýšila napětí na Blízkém východě. Podle Izraele šlo o odvetu za zabití izraelského vojáka při raketovém útoku libanonského hnutí Hizballáh na izraelsko-libanonské hranici. Hizballáh podporuje Írán a Sýrie.

Syrský ministr zahraničí Farúk Šará označil izraelský útok za přímou agresi a znamení nebezpečného obratu v situaci v oblasti. "Izraelská vláda udělala vážnou chybu, když se dopustila této agrese a v pravou chvíli se jí dostane náležité odpovědi," řekl Šará na tiskové konferenci v Moskvě po jednání s ruskými
představiteli. Izraelci podle něk chtějí zabít mírový proces stejně, jako zabíjejí palestinské děti, dodal.

Palestinský vůdce Jásir Arafat v jordánském Ammánu prohlásil, že izraelské útoky znamenají vážné vystupňování napětí. Mohly by dostat oblast do velmi nebezpečné a kritické situace, myslí si palestinský předák.

Izraelsko-syrské vztahy
29. listopadu 1947
- Arabové, včetně Sýrie, odmítli rezoluci Valného shromáždění OSN o rozdělení Palestiny na arabský a židovský stát.
15. května 1948 - Nově vytvořený Izrael byl napaden vojsky Sýrie i dalších arabských zemí. Po několikaměsíčních bojích byly arabské armády vytlačeny z území Izraele.
20. července 1949 - Sýrie jako poslední podepsala dohody o příměří s Izraelem.
Červen 1967 - "Šestidenní" preventivní válka Izraele proti Egyptu a Sýrii poté, co byla v obou arabských zemích vyhlášena mobilizace dobrovolníků. Během ní Izrael okupoval celý Sinajský poloostrov a pásmo Gazy, západní břeh Jordánu, východní část Jeruzaléma a část syrského území - Golanské výšiny.
6. října 1973 - Egypt a Sýrie zahájily tzv. jomkipurskou válku proti Izraeli. Postup arabských vojsk byl zastaven a Izrael obsadil další část Golanských výšin.
31. května 1974 - V Ženevě byla podepsána dohoda o odpoutání syrských a izraelských vojsk na Golanských výšinách. Izraelské jednotky poté část území vyklidily.
14. prosince 1981 - Izraelská vláda se rozhodla anektovat Golanské výšiny. Sýrie i další země včetně OSN považovaly a považují anexi za nelegální a neplatnou.
30. října - 1. listopadu 1991 - Mezinárodní mírová konference o Blízkém východu v Madridu. První přímé rozhovory mezi Izraelem a arabskými státy, Sýrie souhlasila s jednáním s Izraelem.
11. listopadu 1991 - Izraelský Kneset opět prohlásil Golanské výšiny za nedělitelnou součást Izraele.
10. září 1992 - Izraelská vláda Jicchaka Rabina poprvé navrhla navrácení části Golanských výšin Sýrii na principu "území za mír". Sýrie požadovala celkové stažení Izraele.
16. ledna 1994 - Syrský prezident Háfiz Asad na setkání s americkým prezidentem Billem Clintonem v Ženevě vyjádřil ochotu navázat mírové vztahy s Izraelem.
16. února 1994 - Konaly se obnovené syrsko-izraelské rozhovory ve Washingtonu. O několik dní později přerušeny.
31. května 1995 - Izrael navrhl čtyřletý plán stažení z Golanských výšin. Premiér Rabin podmínil navrácení výšin schválením mírové smlouvy se Sýrií v referendu.
14. července 1995 - Sýrie odmítla další rozhovory s Izraelem ve Washingtonu.
27. prosince 1995 - Ve Wye Plantation v americkém státě Maryland byly obnoveny izraelsko-syrské mírové rozhovory. Po čtyřech kolech ukončeny bez výsledků v březnu 1996.
11. dubna 1996 - Izrael podnikl poprvé od roku 1982 letecký útok na Bejrút. Při úderu proti pozicím hnutí Hizballáh byl také zabit jeden syrský voják a dalších sedm bylo zraněno.
25. července 1996 - Izraelská vláda premiéra Benjamina Netanjahua předložila Sýrii prostřednictvím USA mírový návrh s názvem "Nejprve Libanon". Sýrie návrh odmítla.
27. září 1996 - Syrský prezident Háfiz Asad poprvé přiznal, že za čtyři roky vzájemných jednání dospěly obě strany k dohodě, v níž se Izrael zavázal k odsunu z Golanských výšin.
11. května 1997 - Premiér Netanjahu připustil, že Izrael udržuje se Sýrií nepřímé kontakty.
Prosinec 1999 - Ve Washingtonu obnoveny izraelsko-syrské mírové rozhovory.
Leden 2000 - Další kolo mírových rozhovorů skončilo v Shepherdstownu v Západní Virginii v USA bez dohody.
26. března 2000 - Schůzka amerického prezidenta Billa Clintona s Asadem v Ženevě skončila neúspěchem.
24. května 2000 - Izrael se definitivně po 18 letech stáhl z Libanonu. Zaniklo tím bezpečnostní pásmo na jihu Libanonu.
17. července 2000 - V inauguračním projevu nový syrský prezident Bašár Asad řekl, že zásadním cílem je osvobození Golanských výšin a že země bude usilovat o mír s Izraelem.
7. února 2001 - Asad řekl, že Sýrie je připravena jednat s novým izraelským premiérem Arielem Šaronem, přijme-li Izrael mírové podmínky Damašku. Izrael to odmítl.
Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz