Syrský uprchlík na nádraží v německém Freilassingu (15. září 2015)

Syrský uprchlík na nádraží v německém Freilassingu (15. září 2015) | foto: Reuters

Asad vydělává na pasech pro uprchlíky, za jeden chce deset tisíc

  • 489
Syrská vláda začala vydávat pasy svým občanům, kteří uprchli před válkou. Na vydání dokladů v jordánském hlavním městě Ammánu se čeká měsíc až šest týdnů. Podle zaměstnanců syrské ambasády se doklady vydávají od dubna a každý měsíc je dostane až 10 000 Syřanů. Většina z nich chce odjet do Turecka a odtud do Evropy.

Damašek za vydání pasu požaduje v přepočtu asi 10 000 korun a mnozí Syřané kvůli tomu prodávají rodinné šperky nebo se zadlužují. V Jordánsku většinou pracují bez povolení a za měsíc nevydělají ani polovinu této sumy. Pro cestu do Turecka Syřané nepotřebují vízum.

Syrský vládní deník Al-Vatan rozhodnutí o obnově vydávání pasů zdůvodnil tím, že to usnadní pohyb stovkám tisícům uprchlíků a bude zdrojem příjmu pro Sýrii.

Syrský diplomat z velvyslanectví v Ammánu Ajmán Allúš řekl, že většina z těch, kdo dostanou pasy, odjede z Jordánska, kde pro uprchlíky není dobrá situace. Popřel ale, že Damašek podněcuje svým rozhodnutím Syřany k emigraci.

Podle Allúše by exodus zastavily investice zemím v sousedství Sýrie, které Syřany přijaly. „Kdyby tam byla situace lepší, nikdo by se nevydával na nebezpečnou cestu do Evropy,“ řekl.

Jordánsko je vyčerpané

Uprchlická krize

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos přicestovalo do Evropy 464 000 uprchlíků a přes 2000 jich na cestě zemřelo. Třetina dorazila od začátku srpna. Bylo mezi nimi podle IOM 175 000 Syřanů, kteří přijeli trasou přes Turecko a Řecko. Většina uprchlíků míří do Německa a podle tamních úřadů právě Syřané mají největší šanci získat azyl.

Od začátku syrské války v roce 2011 je na útěku na 12 milionů občanů Sýrie, z nich čtyři miliony jsou v cizině a zbytek na syrském území. Většina z těch, kteří odešli za hranice, je v okolních státech. Kvůli nedostatku peněz ale byly mezinárodní agentury nedávno nuceny omezit uprchlíkům příděly potravin. V Jordánsku, kde je přes 600 000 uprchlíků, byly potravinové příděly v září sníženy asi polovině z nich.

Jordánec Muhammad Halajka, který v minulosti řídil parlamentní zahraniční výbor, řekl, že Jordánsko je uprchlíky vyčerpáno a že odjezd několika tisíců z nich na tom nic nezmění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video