Pětiletá Šejma ztratila zrak, když ji v Sýrii zasáhla zbloudilá kulka. Nyní je...

Pětiletá Šejma ztratila zrak, když ji v Sýrii zasáhla zbloudilá kulka. Nyní je v nemocnici ve městě Kilis na turecko-syrské hranici (9. února 2016) | foto: Reuters

V Sýrii zemřelo o 200 000 lidí více, než se myslelo, tvrdí nová studie

  • 164
Během občanské války v Sýrii zemřelo 470 000 Syřanů. Uvádí to studie organizace Syrian Centre for Policy Research. Syrští Kurdové na severu provincie Aleppo obsadili většinu někdejšího vojenského letiště, které dosud ovládala fronta an-Nusra.

Smutná bilance pětileté občanské války je tak mnohem vyšší než dosud uváděných 250 000 mrtvých, píše list The Guardian, který výsledky zprávy zveřejnil. Na čtvrt milionu mrtvých se oficiální statistika OSN zastavila před 18 měsíci, kdy mezinárodní společenství přestalo čísla o počtech obětí shromažďovat.

Studie Syrian Centre for Policy Research (SCPR) tvrdí, že ze 470 000 mrtvých jich 400 000 zahynulo přímo v důsledku násilností. Zbývajících 70 000 se prý stalo obětí nedostatku adekvátní lékařské péče, léků zejména na chronická onemocnění, nedostatku potravin, čisté vody, hygienického zařízení i přístřeší.

Nevládní organizace rovněž odhaduje, že celkem bylo od března 2011, kdy konflikt vypukl, zabito či zraněno 11,5 procenta syrské populace. Zraněných je prý 1,9 milionu. Průměrná délka života se přitom snížila ze 70 let v roce 2010 na 55,4 v roce 2015. Ekonomické ztráty se odhadují na 255 miliard dolarů (6,1 bilionu Kč).

„Používáme velmi precizní výzkumné metody a jsme si těmito čísly jisti,“ citoval The Guardian autora studie Rabieho Nassera. „Počet nepřímých úmrtí se bude v budoucnosti ještě zvyšovat, většina nevládních organizaci i OSN je přitom ignorují,“ dodal Nasser.

Kurdové dobyli letiště u Aleppa

Syrští Kurdové ve čtvrtek na severu provincie Aleppo nedaleko hranic s Tureckem obsadili většinu někdejšího vojenského letiště, které dosud ovládala radikální islámská skupina An-Nusra. Podle portálu albawaba.com to oznámili Kurdové a také opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v zemi sleduje z Londýna.

Kurdové vojenský úspěch ohlásili po několikadenních tvrdých bojích. Kurdské síly nejdříve obsadily několik přilehlých vesnic a poté během noční operace vstoupily na bývalou vojenskou základnu, odkud islamisty vytlačily.

V Sýrii zuří občanská válka od jara 2011. Chaosu v zemi využily k šíření své ideologie islamistické skupiny, včetně teroristické organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra. Do bojů se v září 2014 ze vzduchu zapojila mezinárodní koalice pod vedením Spojených států, od loňského září v Sýrii letecké údery podniká také Rusko.

Válka v Sýrii

Syrská armáda před pár dny za podpory ruského letectva zahájila ofenzivu v okolí města Aleppo. Podle opozičních aktivistů tam na obou stranách zahynulo od začátku února nejméně 500 lidí. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ve středu uvedl, že před boji z domovů uteklo až 50 000 lidí.

Kvůli ofenzivě syrské armády se na severu provincie Homs ocitlo bez přístupu k zásobovacím cestám 120 000 lidí, oznámila ve čtvrtek Organizace spojených národů. Cena chleba je v odříznuté oblasti desetkrát vyšší než ve městě Homs, takže si tuto základní potravinu většina rodin nemůže dovolit. Hrozí také, že se potravinová situace v nadcházejících dvou týdnech výrazně zhorší.

Za nálety na Aleppo mohou Američané, tvrdí Moskva

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že bojové aktivity Ruska v Sýrii jsou komplikujícím faktorem mírových rozhovorů. Rusko za nálety kritizoval také předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle ruského ministerstva obrany ale za středečním náletem na Halab nestojí Moskva, ale naopak Washington. Američané přitom naopak již dříve obvinili Rusko a odmítli dnešní obvinění.

To vznesl podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, podle kterého se na cíle v Aleppu zaměřily dva americké letouny, které vzlétly ze základny v Turecku. Jak mluvčí rovněž dodal, Pentagon již ve středu Moskvu obvinil, že právě ruské letouny bombardovaly dvě nemocnice ve městě. Ruská letadla ale v této oblasti neoperovala, zdůraznil Konašenkov.

„Ve 13:55 moskevského času dva letouny A-10 amerického letectva vstoupily z tureckého území do syrského vzdušného prostoru. Dostaly se až do Halabu, kde mířily na cíle ve městě,“ uvedl Konašenkov. Cíle, na které se ten den zaměřili Rusové, se prý nacházely ve vzdálenosti nejméně 20 kilometrů od města.

Mluvčí amerických sil působících v Iráku Steve Warren označil toto ruské obvinění za výmysl. Reagoval také mluvčí Pentagonu Jeff Davis, podle nějž je tvrzení Moskvy „očividně lživé“. Warren prohlásil, že středeční incident v Aleppu je příkladem „nevybíravého“ použití síly ze strany Ruska. To podle něj v Sýrii používá neřízené bomby a „shazuje je na obydlené oblasti bez ohledu na to, zda jsou tam ženy, děti, civilisté nebo nemocnice,“ řekl Warren.

Dobytí Aleppa, které bylo před válkou největším syrským městem, ale teď je rozděleno na vládní a povstaleckou část, by bylo pro režim prezidenta Bašára Asada velkým vojenským vítězstvím. Syrské jednotky se už dostaly do blízkosti turecké hranice a k přechodu, který sloužil jako hlavní zásobovací trasa povstalců v Halabu.

Turecký ministr pro záležitosti Evropské unie Volkan Bozkir prohlásil, že bude-li Aĺeppo zcela rozbombardováno, pak může počet běženců mířících k turecké hranici dosáhnout až 1,5 milionu.

Kdo ovládá okolí syrského Aleppa
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video