Vysoký počet mrtvých podle zdroje agentury Reuters svědčí o tom, jak velká akce byla naplánovaná proti velitelství kurdských milic v provincii Dajr az-Zaur. Provládní jednotky chtěly získat území, jež SDF s pomocí mezinárodní koalice dobyla na radikálech z Islámského státu (IS). Do útoku bylo nasazeno 500 bojovníků, dále tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety.
Mezi mrtvými ani zraněnými nejsou podle americké armády žádní američtí vojáci, i když několik jich v době útoku bylo v blízkosti členů kurdských milic SDF. „Domníváme se, že provládní síly chtěly obsadit území, které SDF osvobodila v roce 2017 v boji proti IS,“ řekl zdroj Reuters. Podle něj jde o ropné pole ležící východně od města Dajr az-Zaur. Do roku 2017 bylo zdrojem příjmů IS.
Podle prohlášení koalice provládní síly zahájily 7. února ničím nevyprovokovaný útok na štáb SDF. Nalézá se osm kilometrů východně od Eufratu, který představuje hranici pro bezpečnou zónu, dohodnutou s Ruskem.
Zprávu o útoku potvrdila syrská státní televize, podle ní ale šlo o „agresi a pokus podpořit terorismus“. „Mezinárodní koaliční síly bombardovaly lidové oddíly, které bojují proti IS a proti SDF východně od Eufratu. Jsou tam oběti,“ oznámila televize. Podle jejího reportéra byly zabity a zraněny desítky osob. Televize označila terč útoku za „místní lidi, kteří bojují proti IS a SDF“.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Spojeným státům nejde v Sýrii o prážku IS, ale o to, aby se dostaly k ekonomickým zdrojům. Útok si podle Ruska vyžádal zranění 25 dobrovolníků, kteří stojí na straně syrské armády. Členové skupin zasažených při útoku podle ruského ministerstva nekoordinovali své pozice s Ruskem.
Kurdské milice ADF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS a američtí instruktoři pomáhají s jejich výcvikem. Armádu syrského prezidenta Bašára Asada podporují kromě ruského vojska také milice, za nimiž stojí Írán.Útoky koalice proti silám podporujícím Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s bojovníky IS východně od Eufratu, zatímco vládní vojska působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur.

Dajr az-Zaur (modrá značka) a Manbidž (červená)
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Jiskření v Manbidži
Americké jednotky jsou kromě území východně od Eufratu přítomny také v severosyrském městě Manbidž, na které si dělá zálusk Turecko. Americký generál Paul Funk ve středu prohlásil, že Američané ve městě ležícím na západním břehu Eufratu zůstanou. USA mají v této oblasti Sýrie asi 2000 vojáků, kteří pomáhají kurdským spojencům.
Turecko ale tyto kurdské milice YPG označuje za teroristy a v lednu proti nim zahájilo ofenzivu. Zatím se soustřeďuje na pohraniční oblast Afrín, ale Ankara pohrozila, že turečtí vojáci budou postupovat dál na východ, a to i na Manbidž. Hrozí tak střet spojenců v NATO.
„Jsme zde, abychom v této oblasti zajistili trvalou porážku IS,“ řekl Funk s narážkou na YPG. Milice se podílely na bojích proti Islámskému státu a pomohly ho vytlačit ze severu Sýrie.
Ankara YPG označuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím. YPG vytlačily IS z Manbidže v roce 2016 s pomocí americké armády, která tam od té doby ponechala své vojáky. Funk tam před novináři řekl, že USA budou navzdory napětí s Tureckem tyto syrské bojovníky nadále podporovat a že účelem přítomnosti amerických vojáků je zklidnit situaci. „Nebojím se, strach není v popisu mé práce, mou prací je bojovat,“ řekl Funk na dotaz, zda se obává tureckých hrozeb.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naposledy v úterý vyzval USA ke stažení z Manbidže. „Proč tam jste? Odejděte. My tu zemi vrátíme jejím pravým majitelům,“ řekl Erdogan.
Stotisícový Manbidž před současnou občanskou válkou obývali Arabové i Kurdové a Čerkesové vyznávající sunnitský islám. V roce 2014 město a oblast kolem něj ovládl Islámský stát, po osvobození v roce 2016 se tam začalo vracet obyvatelstvo, které předtím uprchlo před boji. Manbidž se pak stal součástí jednoho z autonomních regionů, které Kurdové vyhlásili na severu Sýrie.