Mír v Sýrii cizí vojáky nevyžene. O vliv se bude prát Rusko i Írán

  20:02aktualizováno  20:02
Sedmiletá válka v Sýrii v posledních měsících směřuje ke konci. V zemi však stále zůstávají tisíce zahraničních vojáků zejména z Turecka, Ruska, USA a Íránu. Bezpečnostní experti spekulují, jaký vliv mohou mít na formování nové podoby Sýrie. Po definitivním utichnutí bojů hrozí soupeření o moc nejen mezi tuzemskými politiky.

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015) | foto: AP

Prezident Bašár Asad za pomoci íránských a ruských ozbrojených složek dokázal převzít kontrolu nad velkou částí území, které až donedávna ovládali povstalci. Ti se dlouhé roky se zbraní v ruce pokoušeli o vojenské svržení syrského prezidenta, kterého obviňují z páchání válečných zločinů. Jejich šance na vítězství jsou však mizivé.

Mírová jednání v Ženevě

Syrská opozice chce v mírových rozhovorech v Ženevě dosáhnout dohody o odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Hovořit si o tom přeje přímo s jeho vyjednavači, řekl lídr opoziční delegace Násir Harírí. Asad z funkce odejít odmítá.

Harírí by také uvítal, kdyby Rusko jako spojenec syrské vlády přimělo Asadův režim k rozhovorům o politických změnách. Jejich součástí by podle něj měla být nová ústava a svobodné volby, s čímž počítají i plány OSN.

"Zdůrazňujeme, že naším cílem jsou politické změny, které docílí odchodu Asada hned na začátku," prohlásil Harírí na tiskové konferenci v Ženevě. Ta se konala před rozhovory pod záštitou OSN, které budou zahájeny v úterý.

Zdroj: ČTK

Asad v klíčovou chvíli využil nástupu Islámského státu. Bojem proti radikálům ospravedlnil účast zahraničních spojenců. Kreml opakovaně prohlašoval, že cílem ruských letounů je postavení Islámského státu. V mnoha případech však bomby padaly i na opoziční bojovníky, čas od času i civilní obyvatelstvo.

Vliv Islámského státu v Sýrii slábne, očekává se stažení velké části zahraničních vojsk, píše agentura AP. Část z nich však v zemi zřejmě zůstane. Plány na pokračování své syrské mise už naznačilo několik zemí. Nepřekvapivě je jednou z nich i Amerika, jejíž vojáci stále působí i v Iráku a Afghánistánu. V Sýrii se Američané původně měli starat pouze o výcvik kurdských jednotek.

Ruské základny a americký dohled

Počet amerických vojáků se během mandátu Baracka Obamy držel na hranici pěti stovek. Nyní jich zde působí více než 1 500 včetně členů speciálních jednotek či dělostřelectva. Američtí vojáci působí na více než desítce základen v Sýrii. Po uzavření bojů proti Islámskému státu přitom není k přítomnosti americké armády důvod.

Americká armáda chce v Sýrii zůstat až do ukončení mírových rozhovorů.

Americká armáda chce v Sýrii zůstat až do ukončení mírových rozhovorů.

Američtí vojáci v Sýrii pomáhají s výcvikem Kurdů.

Američtí vojáci v Sýrii pomáhají s výcvikem Kurdů.

Armádní velení se však nechalo slyšet, že by na severu země rádo ponechalo část mise. „Ze Sýrie neodejdeme, dokud v Ženevě dostatečně nepokročí mírové rozhovory,“ uvedl ministr obrany James Mattis na počátku listopadu. O setrvání Washington požádaly i kurdské síly. Syrská vláda naopak vyzvala americké vojáky k odchodu.

Fotogalerie

Významným hráčem v Sýrii pravděpodobně zůstane také Rusko. Kreml nikdy oficiálně neuvedl, kolik vojáků a techniky vyslal Asadovi na pomoc. V září 2016 se hovořilo o asi 4 300 vojácích, od té doby však jejich počet pravděpodobně vzrostl. Moskva poslala do Sýrie rovněž desítky kusů armádní techniky včetně letounů i helikoptér.

Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov minulý týden prohlásil, že Rusko výrazně zredukuje vojenskou pomoc syrskému režimu. Zároveň však uvedl, že ruští vojáci i část techniky zůstanou na letecké základně Hmímím a přístavním městě Tartús. V Sýrii budou i nadále působit ruští operativci, kteří se podílí na „vyjednávání míru“.

Letecká základna Hmímím, se stala syrským domovem pro ruské letectvo.

Letecká základna Hmímím, se stala syrským domovem pro ruské letectvo.

Syrská vláda dovolila ještě během bojů s Islámským státem Rusku na neurčitou dobu využívat základnu Hmímím, a to bez jakýchkoli nákladů. Základnu v Tartúsu má Kreml pronajatou na 49 let s možností dalšího prodloužení. Ruská strana plánuje modernizaci obou základen, aby mohly hostit větší počet armádní techniky. 

Vliv Turecka a Íránu

Ze všech zahraničních spojenců Asada však v Sýrii ve velké míře zůstanou zejména jednotky Íránu. Írán dlouhodobě nejvíce investuje do udržení Asada u moci. Jeho vládě poskytuje finanční i armádní pomoc. Do Sýrie Írán vyslal i své proslulé Revoluční gardy. Na bojištích v Sýrii a Iráku padlo přes tisíc íránských vojáků.

Turecké jednotky působí zejména v příhraničních regionech Sýrie.

Turecké jednotky působí zejména v příhraničních regionech Sýrie.

Turečtí vojáci se vrací do města Džarábulus.

Turečtí vojáci se vrací do města Džarábulus.

Vliv je však patrný i v aktivitě celé řady polovojenských milicí. Ty čerpají peníze z Íránu a bojují na straně Asada. V poslední době působí pod jednotným názvem Národní obranné jednotky (dokument o těchto jednotkách můžete zhlédnout zde). Svůj vliv v zemi bude chtít zcela jistě posílit i libanonský Hizballáh, který Asadovi pomáhal v bitvách o strategicky položená města u hranic obou zemí (více o angažování Hizballáhu zde).

Obnova Sýrie začíná. Asad odměňuje Rusko a Írán, šanci cítí i Češi

Poněkud opomíjeným státem v syrském konfliktu je Turecko. To se do bojů zapojilo na sklonku srpna loňského roku v rámci tažení proti Islámskému státu. Přeshraniční výpady však měly za cíl kontrolovat také rozpínavost kurdských jednotek. Turecká armáda přesný počet vojáků nasazených v Sýrii neuvádí, experti odhadují účast asi 2 500. Působí zejména ve městech al-Raj, Džarábulus a al-Báb. Asi 400 vojáků zůstává v Idlíbu jako součást dohody mezi Tureckem, Ruskem a Íránem.

Turecko v příhraničních oblastech buduje školy a nemocnice. Snaží se tak donutit k návratu syrské uprchlíky, kteří ve vysokých počtech přebývají na tureckém území. Armáda dosud neoznámila, jak dlouho hodlá v zemi působit po ukončení konfliktu. Prezident Recep Tayyip Erdogan však prohlásil, že boj s kurdskými ozbrojenci bude pokračovat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Loni skoro tři tisíce lidí. Obětí min je čím dál víc, varuje organizace

Třicetiletá Chit Saya musí po nálezu podezřelého místa ručně zjistit, zda v...

Počet obětí nášlapných min rok od roku roste. Podle organizace Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min si loni...

Čech, který kradl v Kňažkově vile, dostal tvrdší trest. Místo tří roků pět

Slovenský herec Milan Kňažko

Slovenský soud v úterý v obnoveném líčení zpřísnil českému občanovi Pavlovi Novotnému trest za loňskou krádež v...

Německo přitvrdí v deportacích, zvažuje obnovení vyhošťování Syřanů

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Německo v neděli představilo své plány na zjednodušení a urychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl nebo lidí,...

Najdete na iDNES.cz