Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Děti války. Tajemný Čech nafotil ztracenou generaci Syřanů a Iráčanů

  16:10
Říká si Fotograf bez talentu a na svých snímcích zvěčnil malé Syřany i Iráčany, jimž brutální konflikty znemožnily rozvíjet jejich vlohy. Na jeho knihu My, děti války se složila stovka Čechů a zaštítila ji humanitární organizace ADRA. V den vydání díla zveřejňuje iDNES.cz exkluzivní rozhovor s fotografem. Redakci odpovídal i autor doslovu a vedoucí zahraničních projektů ADRA Zbyněk Wojkowski.

V úvodu knihy píšete, že nechcete hrát na city. Neútočíte na ně ale už tím, že fotíte děti?
Na snímcích sice děti převažují, ale výraz „děti války“ používám i přeneseně – na všechny civilisty odkojené těmi konflikty. V knize jsou i fotky a příběhy dospělých, včetně například osmdesátileté Syřanky. Hrát na city by možná bylo třeba, kdyby realita nebyla dostatečně frustrující, jenže ona je. Nevytahuji jen ty „nejpikantnější“ věci, ukazuji běžnou podobu poválečného života. 

Lidé ze slumů Erbílu, Smutný pan Green, Rodina s postiženou dcerou... Který z příběhů v knize považujete za nejvarovnější? 
Rozhodně nechci říkat, že tenhle člověk ztratil tři členy rodiny, tamten čtyři, tak druhý příběh je horší. Všechny jsou více méně hrozné a dobře do sebe zapadají. Společně popisují, co válka přinesla – smrt blízkých, útěk do neznáma, obrovské materiální škody a jizvy na duši. Třeba mnoho dětí je postižených traumatem z bombardování. 

Proč jste nefotil i zraněné, mrtvé či nálože v dětských hračkách, o nichž píšete?
Zobrazuji poválečný stav, ne bitevní vřavy. I tak jsem mohl nafotit třeba tu utrženou ruku na zemi, o níž se zmiňuji, ale cílem není šokovat drastickými snímky. U všech knih se snažím, aby vyzněly aspoň trochu pozitivně a řekněme inspirativně. Aby si čtenáři třeba řekli: je to tam hrozný, pojďme si víc vážit toho, co máme tady. 

Navštívil jste irácký Mosul a uprchlické tábory v údolí Bíká v Libanonu, kde pobývají hlavně Syřané. Kdy a jak jste se tam dostal?
Všechny cesty jsem podnikl letos v květnu a červnu na vlastní náklady. Se Zbyňkem, který umí arabsky, jsme letěli do Erbílu v iráckém Kurdistánu, kde je relativně bezpečno. Odtamtud jsme vyráželi do Mosulu a Libanonu. Do Sýrie jsem se z časových důvodů nedostal, ale fotky odtamtud dodala do knihy novinářka Lenka Klicperová. 

Hovořil jste se stovkami místních. Jak jste si získal jejich důvěru? Ověřoval jste jejich svědectví?
Je těžké cokoli ověřovat v cizí zemi, ale tam je tolik hrůzy, že ti lidé si nepotřebují nic vymýšlet. Jejich příběhy jsou všude viditelné. Ne všichni je ochotně sdílejí, někteří mají strach a odmítli uvést jména či ukázat tvář. Ale lidé na Blízkém východě jsou obecně milí a mnozí toho v sobě mají tolik, že to chtějí sdělit světu, a jsou rádi, že se o ně někdo zajímá. 

Nechcete válku politicky hodnotit. Bez politických souvislostí ji ale nepochopíme ani nevyřešíme. Co tedy soudíte o aktérech konfliktu?
Na Blízkém východě mi nepřijde žádná mocenská skupina ta dobrá. Nechci ani srovnávat zahraniční interventy. V knize jde o civilisty, kteří nesoupeří o vliv, přesto jsou jediní, kdo na bojích strašně tratí. Většina z nich se shodla, že přes den se nejvíc báli Islámského státu (IS) a v noci náletů syrské, resp. irácké vlády či Ruska nebo USA. Civilní oběti mají na svědomí všichni tito hráči. 

Vaše předchozí kniha zobrazuje slumy Bangladéše. Před tím jste vytvořil aranžované snímky domácího násilí. Nyní tematizujete prostituci, vězeňství a bezdomovectví. Co vás táhne k negativním jevům? 
Soustředím se na sociální problémy, ale nevyžívám se ve zlu, fotím třeba i svatby. Kolem nás však nejsou jen pozitivní věci, ale i negativní a oba světy spolu souvisí. Světlo a stín se často prolínají a jejich různý mix najdete ve většině fotek i životech. Snažím se fotkou něco změnit. Proto musíte otevřít nepříjemné téma, tabu, s nímž je spojen strach. 

Vystupujete jen pod svým pseudonymem, fotíte druhé, ale sám se vyfotit nenecháte. Kdo vlastně jste? 
Mluvíte s Pražákem, kterému je kolem pětatřiceti let a živí ho PR a marketing. Focení mám jako koníček a jsem v něm samouk, nevystudoval jsem žádnou uměleckou školu a neměl umělecké vlivy v rodině. Víc fakt neřeknu. Vám ani jiným. 

Konspiraci používáte jako osobní PR? Nebo snad jde o pózu?
Nechodím s maskou, sedím tu s vámi. Občas udělám přednášku, před ničím se neskrývám. Ale nestojím o osobní publicitu, chci, aby byla vidět jen má práce. Že jde o pózu, mi předhodili už milionkrát, ale těm, kdo si to myslí, nemám potřebu cokoli vymlouvat. Když napíšou na náměstí „Fotograf bez talentu je pozér,“ bude mi to jedno. Důležité je, jak lidé vnímají mou práci, ne mě. 

Pseudonymem chcete ostatní nakopnout, aby i s malým nebo žádným nadáním dřeli. Vy ale zjevně vlohy máte, takže přezdívka může působit neupřímně. Co radíte těm opravdu bez talentu?
Nevěřím v talent jako vrozenou přednost. A opravdu si nemyslím, že jsem nadaný nebo extra dobrý. Ale tvořím dlouhodobě a do projektů jdu naplno, a tak se logicky řemeslně zlepšuji. To je i poselství pseudonymu: makejte bez ohledu na vlohy i jiné předpoklady. Nejdůležitější je píle, dřina a vůle, s níž sám bojuji. Úspěch není zadarmo, ale i „netalentovaný“ člověk může prorazit.

Ukázky z knihy

  • Toto je jejich hřiště. Sutiny, zničená auta a nevybuchlé nálože. V okolí několika kilometrů nic jiného není. Tady si děti hrají každý den. A něco mi říká, že hra na vojáky to asi nebude. 
  • Speciálně s dětmi je to velmi náročné. Jak rostou, musí se jim vyrábět nové protézy, na kterých se musí znovu učit chodit. Je to také velmi bolestivý proces, než se pahýl umělé končetině přizpůsobí. 
  • Všechny děti se nyní bojí i obyčejného letadla. Kdykoliv nějaké slyší, brečí. Nejstarší syn často brečí kvůli otci. Chybí nám. 
  • Hlavní důvod, proč se nicméně do Mosulu pan Green (změněné jméno) nechce vrátit, je, že pod sutinami všech domů jsou mrtvá těla pohřbených dětí. 
  • Snem (syrské) holčičky je vystudovat školu, aby jednou mohla být nezávislá. Žádná státní škola v Libanonu ji ale nechce přijmout a ty soukromé jsou extrémně drahé. Holčičky se navíc mnoho lidí kvůli jejímu zjevnému postižení bojí, nebo ji ignorují. 


Pane Wojkowski, ADRA knihu vydá a získá výtěžek z prodeje. Na co jej použije?
Předně chci poděkovat všem 115 Čechům, kteří na knihu na internetu vybrali 130 000 Kč. Peníze z crowdfundingu posloužily na tisk a propagaci. Kniha vyjde 25. října v počtu 1000 kusů. Výtěžek poputuje na naše projekty v Sýrii, Iráku a Libanonu. V Sýrii jsme například letos začali obnovovat školy a domy pro uprchlíky, kteří se vracejí. Pomáháme i Iráčanům, kteří se vrátili do zničeného Mosulu. V Iráku poskytujeme i učňovské vzdělávání mladým lidem. Do uprchlických táborů v Libanonu jsme dodali nádrže na vodu a latríny. 

Co je ADRA

ADRA je mezinárodní humanitární organizace. Vznikla v USA a zastoupení má ve 135 zemích. Peníze získává od vlád i soukromých dárců. Poskytuje pomoc po živelních katastrofách a válkách. Realizuje i dlouhodobé rozvojové projekty. 

V doslovu v knize zmiňujete, že k válce v Sýrii přispěla i sucha. Jak přesně? 
Ať už to souvisí s klimatickými změnami či nikoliv, od konce 90. let postihla Sýrii řada such a to lidi hnalo z venkova do měst. Tam však končili ve slumech, kde rostla jejich frustrace. Ta se pak promítla v občanské válce. Je to vidět v Aleppu. Západní část se starousedlíky byla bohatší, východní čtvrtě tvořili chudí přistěhovalci a ti pak podporovali protivládní povstalce. 

Na Blízkém východě vidíte dva bloky. Izrael, Saúdskou Arábii a další spojence USA proti Íránu a jeho spřízněncům v Sýrii, Libanonu, Jemenu a Iráku. Co by přineslo vítězství prvního, resp. druhého bloku?
Nechci spekulovat. Ta rivalita trvá desítky let a není pravděpodobné, že někdo jasně vyhraje. Výsledkem snahy o to, aby jedna strana zvítězila, je čím dál větší destrukce. Proto neusilujme o to, aby některý z bloků vyhrál, ale snažme se o deeskalaci. Takovým pokusem byla jaderná dohoda s Íránem, kterou ale Trump vypověděl. Snížení napětí by pomohlo i stažení Saúdské Arábie z Jemenu. 

Kriticky zmiňujete západní intervence na Blízkém východě. Která byla nejhorší? Největším interventem v Sýrii je ale nyní patrně Rusko.
Z dnešního pohledu měl nejhorší důsledky vpád USA do Iráku v roce 2003. Saddám Husajn byl diktátor, ale už ne hrozba pro mezinárodní mír. Po jeho svržení nastal v Iráku rozvrat, pak válka a ze země utekly miliony lidí. To přispělo k destabilizaci okolních států a rozmachu IS. Rusko teď hraje významnou a problematickou roli, ale předchozí desetiletí zasahoval v regionu nejvíc Západ. 

V Libanonu z uprchlíků těží zaměstnavatelé a majitelé nemovitostí. Rostou totiž ceny nájmů a klesají mzdy. Jsou to zákonité důsledky, které hrozí i Evropě?
V dlouhodobé perspektivě by hrozit mohly. V Libanonu ale podíl uprchlíků na obyvatelstvu dosáhl až 30 procent. Třeba v Německu je řádově nižší. Libanon se navíc potýkal s nezaměstnaností už před příchodem uprchlíků. Firmy zaměstnávají Syřany načerno, protože Libanoncům by musely platit víc. Vláda nezasahuje, neboť reprezentuje hlavně zájmy bohatých, kteří ze situace těží. 

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025

Proč jihokorejští prezidenti tak často končí za mřížemi. Jun Sok-jol není první souzený

Premium

Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...

5. dubna 2025

V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o Elonu Muskovi, bude se i zpívat

V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...

5. dubna 2025  19:57

Španělsko čelí rekordnímu přílivu kokainu. Úřady mluví o „bílé tsunami“

Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...

5. dubna 2025  19:13