Tygří jednotky jsou železnou pěstí Asada, velí jim nemilosrdný poeta

  20:01
Syrský generál Suhejl al-Hasan je občas označován za převtělení legendárního vojevůdce Erwina Rommela. Velitel obávaných Tygřích jednotek platí za nelítostného válečníka, který neváhá srovnávat města se zemí. Především je však mediální hvězdou syrského režimu.
Suhejl al-Hasan

Suhejl al-Hasan | foto: YouTube.com

„Tygří jednotky jsou v syrské občanské válce jednou z nejvýznamnějších sil na pomezí soukromé milice a režimu věrných státních ozbrojených sil,“ vysvětlil pro iDNES.cz Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů.

V Aleppu operují i amatéři, britský chirurg je navádí přes esemesky

Ze Suhejla al-Hasana se postupem let stala mediální hvězda, která má jednotky Bašára Asada povzbudit v nekončící občanské válce. Narodil se v roce 1970 v baště syrských alávitů – provincii Latakíja. V roce 1991 odpromoval na Vojenské akademii v Homsu a za vlády Háfize Asada působil ve výcvikovém středisku výsadkářů.

Velení zaujal natolik, že si vysloužil povýšení a byl přeložen do syrské rozvědky, kde měl na starosti teroristickou organizaci al-Káida a její působení v Sýrii. V letech 2005 až 2006 byl vyslán do terénu, kde se úspěšně infiltroval mezi teroristy, píše server Small Wars Journal. Jeho práce vyústila v sérii zatčení tehdejších předních figur al-Káidy.

25.listopadu 2015 v 11:33, příspěvek archivován: 12.září 2016 v 14:53

Who's Who: Suheil Al-Hassan #Syria https://t.co/ALsr5YGCWu pic.twitter.com/hKssnQt4gX

Už tehdy platil u vojáků i nadřízených za muže bezpodmínečně oddaného armádě a za všech okolností věrného vládnoucímu režimu. Údajně je posedlý posilováním a fyzickou kondicí, jeho duše má však i něžnější stránku - je milovníkem poezie. Sám sebe popisuje jako „muže se srdcem z kamene, čistou myslí, klidnou jako oceán“. Díky lásce k armádě se krátce před vypuknutím občanské války dostal až do letecké zpravodajské služby a posléze až k velení Syrských speciálních jednotek.

Ty hrály jednu z hlavních rolí po vypuknutí protestů v březnu 2011, kdy je Asad poslal střežit loajalitu svých vojáků. Pokud někdo odmítl zasáhnout proti demonstrantům, skončil s kulkou v hlavě. Alespoň to tvrdí někteří vojáci, kteří po násilném potlačení protestů dezertovali. V dubnu stejného roku al-Hasan a jeho muži vtrhli do jižní provincie Dar’á, odkud řídili další postup proti bouřícímu se lidu. Neměli slitování a do pochodujícího davu pálili ostrými.

Al-Hasan byl později převelen na vojenské letiště ve městě Hamá, které bylo dějištěm největších protestů. Syrský režim považoval za nutné, aby nad vzpurným městem opět obnovil kontrolu a do místního armádního detenčního zařízení proto putovaly denně stovky lidí. Postupem měsíců situace v Sýrii přerostla v regulérní občanskou válku. Přerodem měl projít i al-Hasan.

Propagátor barelových bomb

V polovině roku 2012 syrské letectvo poprvé nasadilo při náletech na pozice rebelů barelové bomby. Podle dostupných informací pocházely ze základny na v Hamá. Al-Hasan mezitím převzal kontrolu nad všemi vojenskými základnami v provincii a nově mohl operovat s těžkou technikou i speciálními jednotkami. „Součástí al-Hasanovy taktiky je masivní letecké a dělostřelecké bombardování oblasti, kam mají jeho muži proniknout v duchu taktiky spálené země,“ popisuje Daniel.

Dějištěm první velké al-Hasanovy vojenské operace se stalo pohoří Džabal al-Arbajn v provincii Idlíb. Jeho jednotky se zde vydávaly za povstalecké bojovníky a bleskově obsadily některá města. Rozhodnutí nasadit barelové bomby a těžké dělostřelectvo mělo devastující následky například ve městě Ariha, kde 70 procent budov skončilo v troskách.

V roce 2013 dostal al-Hasan a jeho muži za úkol obnovit kontrolu na vojenskou dálnicí mezi Aleppem a Hamá. Povstalci strategicky významnou komunikaci přeťali na několika místech, čímž režim odřízli od zásobování. Al-Hasan zde opět nasadil svou brutální taktiku „spálené země“ a díky těžkému ostřelování dosáhl vítězství. Povstalci později v tiskovém prohlášení informovali o kapitulaci kvůli neúnosné ofenzivě.

18.prosince 2015 v 23:25, příspěvek archivován: 12.září 2016 v 14:55

Meet the man responsible for the invention of the barrel bomb: Colonel Suheil Al-Hassan, known as "The Tiger". pic.twitter.com/7TAZa70Y1u

Do širšího povědomí se al-Hasan dostal v roce 2014, kdy byl jmenován velitelem jednotek syrské armády v provincii Aleppo. Pro povstalce se stal řezníkem, pro Asadovy stoupence hrdinou.

Mediální úspěch a nástroj propagandy

Svou pověst potvrdil ukončením ročního obléhání centrální věznice v Aleppu. Oslavné záběry vítězného velitele se staly senzací a tygří jednotky mediálním hitem. „Tygři jsou obecně režimem velmi medializovanou jednotkou a u jeho podporovatelů na sociálních sítích jsou velmi populární. Na druhou stranu mají i na straně režimu různé rivaly - ať již ze strany jiných milicí, či figur uvnitř vojenského aparátu,“ popisuje Daniel.

Z popularity al-Hasana podle něj profituje také vládní propaganda. „Je ukazován jako jeden z extrémně schopných velitelů, kteří jsou nelítostní vůči nepřátelům a poskytují režimu naději na vítězství ve válce. Mezi k režimu loajálními Syřany a především mezi alávity je údajně velmi populární,“ vysvětluje Daniel.

V Sýrii není mnoho lidí, kterým by režim dovolil dosáhnout podobné popularity, díky níž by mohli potenciálně ohrozit pozici Asadova klanu. „Stojí také za pozornost, že al-Hasan je poměrně mediálně protěžovaný i ruskými jednotkami, které mu dokonce udělily vojenské vyznamenání,“ dodává Daniel.

První porážka a návrat na trůn

Kolik mužů Tygří jednotky čítají a jaké bojové oddíly mezi ně lze počítat, dnes nikdo přesně neví. „Jejich pozice je prostřednictvím režimní propagandy často nadsazována. Podle věrohodných zdrojů jde spíše o menší jednotku osobně věrnou jejich veliteli Suhejlu al-Hasanovi. Na konkrétních frontách je doplňována z místních milicí, jednotek syrské armády, šíitských milicí a íránských a ruských poradců,“ myslí si Daniel.

15.srpna 2016 v 09:56, příspěvek archivován: 12.září 2016 v 14:56

Suheil al Hassan this morning in #Aleppo #Syria #SAA #Tiger_Men #Men_of_Righteousness pic.twitter.com/a4a9NLx5O8

V roce 2014 Tygří jednotky odrazily útok na vojenskou základnu a letiště v Hamá, poprvé však utrpěly větší ztráty. Povstalci totiž disponovali velkým počtem protitankových střel. Ty také hrály hlavní roli i ve vůbec první velké porážce al-Hasana.

Když v roce 2015 povstalci zahájili ofenzivu u pohoří Džabalal-Arbajn, kde si al-Hasan vybudoval svou pověst, Tygří jednotky se musely dát na ústup a za sebou nechaly několik mužů. Později se podařilo některé z nich zachránit, část však zemřela. Obrázek bezchybného válečníka utrpěl šrámy. Al-Hasan během léta a podzimu 2015 dokonce přišel o několik svých velitelů a sám byl zraněn.

Do bojů v Sýrii se pak zapojili Rusové a al-Hasan na nějakou dobu zmizel z hledáčku médií. Jeho návrat provázely pochybnosti. Před kamerami se objevil statně působící muž s upraveným vousem a opoziční bojovníci vtipkovali, že se nejedná o pravého Tygra, ale najatého herce. Al-Hasan však ukázal, že ze svých velitelských schopností nic neztratil. Dokázal se přizpůsobit nové podobě války za účasti Rusů. Ti dnes na jeho schopnosti nedají dopustit.

V listopadu 2015 úspěšně ukončil tříleté obléhání vojenské základny Kwejris v provincii Aleppo. O měsíc později si vysloužil povýšení a stal se generál majorem. Povýšení přitom dlouho odmítal, protože se chtěl bitev účastnit přímo na frontě.

V Aleppu se šikuje šíitská interbrigáda, velí jí íránský válečný hrdina

Za podpory ruského letectva a íránské těžké techniky přispěl k obsazení Palmýry, kde mnoho měsíců řádili teroristé z Islámského státu (více zde). Zatím poslední úspěchy slaví v probíhající bitvě o Aleppo (více zde), kterou přerušilo dočasné příměří (více o něm zde). Spolupracuje zde i s íránskou vojenskou legendou Kásemem Sulejmáním.

Al-Hasan údajně často postupuje proti zavedeným pravidlům, kvůli čemuž se dostává do konfliktů s dalšími armádními činiteli. Někteří tvrdí, že není vytříbeným taktikem, ale jen dokáže neobvykle kombinovat armádní techniku. Podle Daniela je však jeho síla jinde.

„Dokázal se velmi efektivně uchytit v polooficiálním světě mezi různými loajalistickými milicemi, sítěmi lokálního organizovaného zločinu, režimní byrokracií, syrskou armádou a jejími zahraničními spojenci,“ říká odborník na Blízký východ. Výjimečný je podle něj také tím, že díky svým konexím disponuje značnou politickou mocí a na bojišti i v rámci svých jednotek si proto může do značné míry dovolit jednat autonomně.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Devítileté děvče i sedmdesátník. V Rusku se zatýká za „schvalování terorismu“

28. března 2024  18:45

Od Petrohradu na západě Ruska až po Magadan na Dálném východě zatýká ruská policie za komentáře k...

Jak velké odškodnění za tragický potrat? Pohled do historie napoví

28. března 2024  18:33

V pražské nemocnici na Bulovce kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena. Nebylo to ale první...

ODS vydělala 22 milionů, do konce roku musí splatit 110milionový úvěr

28. března 2024  18:31

Hospodaření vládních občanských demokratů se po propadu v roce 2022 dostalo loni do kladných čísel....

Kryptopodvodník Bankman-Fried dostal 25 let. Zpronevěřil osm miliard dolarů

28. března 2024  17:07,  aktualizováno  17:43

Americký soud poslal zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda na 25 let...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...