Tygří jednotky jsou železnou pěstí Asada, velí jim nemilosrdný poeta - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tygří jednotky jsou železnou pěstí Asada, velí jim nemilosrdný poeta

  20:01
Syrský generál Suhejl al-Hasan je občas označován za převtělení legendárního vojevůdce Erwina Rommela. Velitel obávaných Tygřích jednotek platí za nelítostného válečníka, který neváhá srovnávat města se zemí. Především je však mediální hvězdou syrského režimu.
Suhejl al-Hasan

Suhejl al-Hasan | foto: YouTube.com

„Tygří jednotky jsou v syrské občanské válce jednou z nejvýznamnějších sil na pomezí soukromé milice a režimu věrných státních ozbrojených sil,“ vysvětlil pro iDNES.cz Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů.

V Aleppu operují i amatéři, britský chirurg je navádí přes esemesky

Ze Suhejla al-Hasana se postupem let stala mediální hvězda, která má jednotky Bašára Asada povzbudit v nekončící občanské válce. Narodil se v roce 1970 v baště syrských alávitů – provincii Latakíja. V roce 1991 odpromoval na Vojenské akademii v Homsu a za vlády Háfize Asada působil ve výcvikovém středisku výsadkářů.

Velení zaujal natolik, že si vysloužil povýšení a byl přeložen do syrské rozvědky, kde měl na starosti teroristickou organizaci al-Káida a její působení v Sýrii. V letech 2005 až 2006 byl vyslán do terénu, kde se úspěšně infiltroval mezi teroristy, píše server Small Wars Journal. Jeho práce vyústila v sérii zatčení tehdejších předních figur al-Káidy.

25.listopadu 2015 v 11:33, příspěvek archivován: 12.září 2016 v 14:53

Who's Who: Suheil Al-Hassan #Syria https://t.co/ALsr5YGCWu pic.twitter.com/hKssnQt4gX

Už tehdy platil u vojáků i nadřízených za muže bezpodmínečně oddaného armádě a za všech okolností věrného vládnoucímu režimu. Údajně je posedlý posilováním a fyzickou kondicí, jeho duše má však i něžnější stránku - je milovníkem poezie. Sám sebe popisuje jako „muže se srdcem z kamene, čistou myslí, klidnou jako oceán“. Díky lásce k armádě se krátce před vypuknutím občanské války dostal až do letecké zpravodajské služby a posléze až k velení Syrských speciálních jednotek.

Ty hrály jednu z hlavních rolí po vypuknutí protestů v březnu 2011, kdy je Asad poslal střežit loajalitu svých vojáků. Pokud někdo odmítl zasáhnout proti demonstrantům, skončil s kulkou v hlavě. Alespoň to tvrdí někteří vojáci, kteří po násilném potlačení protestů dezertovali. V dubnu stejného roku al-Hasan a jeho muži vtrhli do jižní provincie Dar’á, odkud řídili další postup proti bouřícímu se lidu. Neměli slitování a do pochodujícího davu pálili ostrými.

Al-Hasan byl později převelen na vojenské letiště ve městě Hamá, které bylo dějištěm největších protestů. Syrský režim považoval za nutné, aby nad vzpurným městem opět obnovil kontrolu a do místního armádního detenčního zařízení proto putovaly denně stovky lidí. Postupem měsíců situace v Sýrii přerostla v regulérní občanskou válku. Přerodem měl projít i al-Hasan.

Propagátor barelových bomb

V polovině roku 2012 syrské letectvo poprvé nasadilo při náletech na pozice rebelů barelové bomby. Podle dostupných informací pocházely ze základny na v Hamá. Al-Hasan mezitím převzal kontrolu nad všemi vojenskými základnami v provincii a nově mohl operovat s těžkou technikou i speciálními jednotkami. „Součástí al-Hasanovy taktiky je masivní letecké a dělostřelecké bombardování oblasti, kam mají jeho muži proniknout v duchu taktiky spálené země,“ popisuje Daniel.

Dějištěm první velké al-Hasanovy vojenské operace se stalo pohoří Džabal al-Arbajn v provincii Idlíb. Jeho jednotky se zde vydávaly za povstalecké bojovníky a bleskově obsadily některá města. Rozhodnutí nasadit barelové bomby a těžké dělostřelectvo mělo devastující následky například ve městě Ariha, kde 70 procent budov skončilo v troskách.

V roce 2013 dostal al-Hasan a jeho muži za úkol obnovit kontrolu na vojenskou dálnicí mezi Aleppem a Hamá. Povstalci strategicky významnou komunikaci přeťali na několika místech, čímž režim odřízli od zásobování. Al-Hasan zde opět nasadil svou brutální taktiku „spálené země“ a díky těžkému ostřelování dosáhl vítězství. Povstalci později v tiskovém prohlášení informovali o kapitulaci kvůli neúnosné ofenzivě.

18.prosince 2015 v 23:25, příspěvek archivován: 12.září 2016 v 14:55

Meet the man responsible for the invention of the barrel bomb: Colonel Suheil Al-Hassan, known as "The Tiger". pic.twitter.com/7TAZa70Y1u

Do širšího povědomí se al-Hasan dostal v roce 2014, kdy byl jmenován velitelem jednotek syrské armády v provincii Aleppo. Pro povstalce se stal řezníkem, pro Asadovy stoupence hrdinou.

Mediální úspěch a nástroj propagandy

Svou pověst potvrdil ukončením ročního obléhání centrální věznice v Aleppu. Oslavné záběry vítězného velitele se staly senzací a tygří jednotky mediálním hitem. „Tygři jsou obecně režimem velmi medializovanou jednotkou a u jeho podporovatelů na sociálních sítích jsou velmi populární. Na druhou stranu mají i na straně režimu různé rivaly - ať již ze strany jiných milicí, či figur uvnitř vojenského aparátu,“ popisuje Daniel.

Z popularity al-Hasana podle něj profituje také vládní propaganda. „Je ukazován jako jeden z extrémně schopných velitelů, kteří jsou nelítostní vůči nepřátelům a poskytují režimu naději na vítězství ve válce. Mezi k režimu loajálními Syřany a především mezi alávity je údajně velmi populární,“ vysvětluje Daniel.

V Sýrii není mnoho lidí, kterým by režim dovolil dosáhnout podobné popularity, díky níž by mohli potenciálně ohrozit pozici Asadova klanu. „Stojí také za pozornost, že al-Hasan je poměrně mediálně protěžovaný i ruskými jednotkami, které mu dokonce udělily vojenské vyznamenání,“ dodává Daniel.

První porážka a návrat na trůn

Kolik mužů Tygří jednotky čítají a jaké bojové oddíly mezi ně lze počítat, dnes nikdo přesně neví. „Jejich pozice je prostřednictvím režimní propagandy často nadsazována. Podle věrohodných zdrojů jde spíše o menší jednotku osobně věrnou jejich veliteli Suhejlu al-Hasanovi. Na konkrétních frontách je doplňována z místních milicí, jednotek syrské armády, šíitských milicí a íránských a ruských poradců,“ myslí si Daniel.

15.srpna 2016 v 09:56, příspěvek archivován: 12.září 2016 v 14:56

Suheil al Hassan this morning in #Aleppo #Syria #SAA #Tiger_Men #Men_of_Righteousness pic.twitter.com/a4a9NLx5O8

V roce 2014 Tygří jednotky odrazily útok na vojenskou základnu a letiště v Hamá, poprvé však utrpěly větší ztráty. Povstalci totiž disponovali velkým počtem protitankových střel. Ty také hrály hlavní roli i ve vůbec první velké porážce al-Hasana.

Když v roce 2015 povstalci zahájili ofenzivu u pohoří Džabalal-Arbajn, kde si al-Hasan vybudoval svou pověst, Tygří jednotky se musely dát na ústup a za sebou nechaly několik mužů. Později se podařilo některé z nich zachránit, část však zemřela. Obrázek bezchybného válečníka utrpěl šrámy. Al-Hasan během léta a podzimu 2015 dokonce přišel o několik svých velitelů a sám byl zraněn.

Do bojů v Sýrii se pak zapojili Rusové a al-Hasan na nějakou dobu zmizel z hledáčku médií. Jeho návrat provázely pochybnosti. Před kamerami se objevil statně působící muž s upraveným vousem a opoziční bojovníci vtipkovali, že se nejedná o pravého Tygra, ale najatého herce. Al-Hasan však ukázal, že ze svých velitelských schopností nic neztratil. Dokázal se přizpůsobit nové podobě války za účasti Rusů. Ti dnes na jeho schopnosti nedají dopustit.

V listopadu 2015 úspěšně ukončil tříleté obléhání vojenské základny Kwejris v provincii Aleppo. O měsíc později si vysloužil povýšení a stal se generál majorem. Povýšení přitom dlouho odmítal, protože se chtěl bitev účastnit přímo na frontě.

V Aleppu se šikuje šíitská interbrigáda, velí jí íránský válečný hrdina

Za podpory ruského letectva a íránské těžké techniky přispěl k obsazení Palmýry, kde mnoho měsíců řádili teroristé z Islámského státu (více zde). Zatím poslední úspěchy slaví v probíhající bitvě o Aleppo (více zde), kterou přerušilo dočasné příměří (více o něm zde). Spolupracuje zde i s íránskou vojenskou legendou Kásemem Sulejmáním.

Al-Hasan údajně často postupuje proti zavedeným pravidlům, kvůli čemuž se dostává do konfliktů s dalšími armádními činiteli. Někteří tvrdí, že není vytříbeným taktikem, ale jen dokáže neobvykle kombinovat armádní techniku. Podle Daniela je však jeho síla jinde.

„Dokázal se velmi efektivně uchytit v polooficiálním světě mezi různými loajalistickými milicemi, sítěmi lokálního organizovaného zločinu, režimní byrokracií, syrskou armádou a jejími zahraničními spojenci,“ říká odborník na Blízký východ. Výjimečný je podle něj také tím, že díky svým konexím disponuje značnou politickou mocí a na bojišti i v rámci svých jednotek si proto může do značné míry dovolit jednat autonomně.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Na Přerovsku našli mrtvého býčka. Veterina pátrá, kdo ho nedovoleně sedlal a uzdil

S žádostí o pomoc se na veřejnost obrátili pracovníci Krajské veterinární správy (KVS) Olomouckého kraje. Minulý týden bylo totiž na Přerovsku nalezen mrtvý býk, který nesl známky sedlání a uzdění,...

7. dubna 2025  13:49

Vláda ruší srážkovou daň. Šikanózní, říká Schillerová. ANO to bude blokovat

Lidé, kteří mají příjmy z dohod o provedení práce u několika různých zaměstnavatelů nebo si ke svému zaměstnávání ještě něco přivydělávají na dohodu, by měli nově podávat daňové přiznání. Počítá s...

7. dubna 2025  10:49,  aktualizováno  13:35

Spalničky v USA zabily další dítě. Kennedy už místo tresčího oleje radí očkování

Současná epidemie spalniček ve Spojených státech má druhou oběť. V texaském Lubbocku zemřela osmiletá dívka. Podle nemocnice nebyla očkovaná. Právě mezi lidmi, kteří své děti odmítají nechat očkovat,...

7. dubna 2025  13:16

Všechny testy mléka na slintavku jsou negativní. Zbývá prověřit jednu farmu

Všechny vzorky mléka vyšetřené na přítomnost viru slintavky a kulhavky jsou zatím negativní, chybí ještě otestovat první vzorky z jedné farmy. V pondělí o tom informovala Státní veterinární správa...

7. dubna 2025  13:06

Auto u Liberce usmrtilo vlka. Přebíhal v místě, kde není plot

Na rychlostní silnici I/35 z Chrastavy do Liberce srazilo ráno auto vlka. Zvíře nepřežilo. Nehoda se stala ve sjezdu z Bedřichovky směrem k Liberci, kde kolem silnice není oplocení. Podle Jakuba...

7. dubna 2025  12:37

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Dodavatel z Motola létal s Budinským do Kostariky. Vykáme si, tvrdí

Bývalý náměstek Motola Pavel Budinský a majitel firmy Starkon, která dostala v této pražské nemocnici zakázku za více než 200 milionů korun, k sobě mají blíž, než se dosud zdálo. Ukazují na to nová...

7. dubna 2025  12:30

Severní Korea uspořádala první maraton po pandemii, běželi i Evropané

V metropoli Severní Koreje se v neděli uskutečnil první mezinárodní maraton po covidové pandemii. Závod založený v roce 1981 se vrátil po šestileté pauze a mezi běžci byly zhruba i dvě stovky...

7. dubna 2025  12:28

Pro svalnatce si přišla policie, krčil se ve skříni. Prozradil ho nevlastní syn

Do malého prostoru šatní skříně se dokázal minulý týden vmáčknout postavou statný a svalnatý muž. Naivně doufal, že jej mezi oblečením nenajdou policisté, kteří si pro něj v Brně přišli na základě...

7. dubna 2025  12:14

To je výsměch právu, míní spolek. Případ neslyšícího žene k soudu ve Štrasburku

Rozhodnutí táborského soudu, který v březnu zamítl návrh na obnovení řízení v případu, v němž byl Martin Van Fabian v roce 2018 odsouzen k 15,5 roku vězení za přípravu usmrcení ženy, považuje Spolek...

7. dubna 2025  12:13

Hrozící globální recese táhne dolů i kryptoměny. Propadá se bitcoin i ethereum

Na cla Donalda Trumpa reagují i kryptoměny. Cena bitcoinu se v pondělí ráno po několika týdnech popadla pod hranici 75 tisíc amerických dolarů, což je asi 1,7 milionů korun. Nedaří se ale ani dalším...

7. dubna 2025  12:02

Muž hodil Molotovův koktejl na dům, uvnitř byla rodina. S majitelem už měl spor

Ze zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu se zodpovídá jednatřicetiletý cizinec. V Odravě na Chebsku se v pátek 4. dubna lahví s hořlavinou pokusil zapálit rodinný dům,...

7. dubna 2025  11:33,  aktualizováno