Nazirův Iljušin Il-76 převážel mnoho měsíců tajný náklad pro Asadův režim.

Nazirův Iljušin Il-76 převážel mnoho měsíců tajný náklad pro Asadův režim. | foto: Profimedia.cz

Na tajných misích jsem režimu vozil zbraně a peníze, tvrdí syrský pilot

  • 56
Bývalý armádní pilot režimu syrského vládce Bašára Asada přišel s odvážným prohlášením. Během svého působení na pozici pilota nákladního letadla prý mnohokrát musel podnikat tajné mise do zahraničí, odkud do Sýrie přivážel jak miliony v hotovosti, tak zbraně, na jejichž dodávky bylo o mnoho měsíců dříve uvaleno embargo.

Padesátiletý pilot, který si říká Nazim, se se svým příběhem svěřil britskému serveru telegraph.co.uk. Nazim podle svých slov strávil za kniplem celý život, nejprve jako pilot armádního vrtulníku, následně pak ruského nákladního letounu Iljušin IL-76, který pojme až čtyřicet tun nákladu. "Létal jsem do Moskvy, severní Afriky, Indie a někdy dokonce i do Anglie," popisuje Nazim.

Ve svém letadle převážel mnoho druhů nákladu čítající humanitární pomoc a zdravotnické potřeby. Občas prý musel dopravovat i zbraně. "V posledních letech už to ale začalo být špatné. Zbraně, které jsem dopravoval, totiž byly často používány proti civilistům," vysvětluje Nazim. Když bylo na dovoz zbraní do Sýrie uvaleno mezinárodní embargo, Nazim si myslel, že s leteckou přepravou výbavy pro armádu je konec. O pár týdnu poději poznal, že se zbraní jen tak nezbaví.

Vůdce opozice rezignoval

Dosavadní vůdce syrské opoziční koalice Muáz Chatíb v neděli z tohoto seskupení vystoupil. Chatíb to oznámil na Facebooku a později to agentuře Reuters potvrdil i jeho mluvčí. Vůdce Národní koalice sil revoluce a syrské opozice řekl, že chce v budoucnosti pracovat "svobodně a že nemůže být k dispozici žádné oficiální instituci".

Zdroj: BBC

Svůj první utajený let Nazim absolvoval v dubnu loňského roku. Tehdy jeho cesta směřovala do Ruska, odkud měl přivézt celých třicet tun bankovek různých měn. Část nákladu do svého letadla naložil v ruském Permu, kde se nachází státní tiskárny peněz. Když se vrátil do Sýrie, na letišti už prý čekalo několik pancéřových aut Syrské národní banky. Podobné lety prý Nazim absolvoval i třikrát do měsíce.

Od dovozu peněz k výbušninám

S eskalací konfliktu v Sýrii se však povaha nákladu začala měnit. Nazim byl nucen podniknout dva lety do íránského Teheránu. Ihned po přistání byl odveden pryč od svého letadla, které pracovníci letiště ukryli do hangáru a následně do něj v tichosti a stranou pozornosti naložili náklad. Co přesně převážel, Nazim neví. Při zpětném převzetí stroje mu však bylo doporučeno, aby se vyhýbal turbulentním oblastem. To podle Nazima mohlo znamenat jediné, součástí nákladu jsou výbušniny. Nazim měl podle svých slov speciální povolení od íránské vlády, o kterém prý "neměli Američané ani páru".

Kariéru ve službách Asada však Nazimovi narušila nehoda jiného letadla, při které zemřel jeho pilot, jenž byl členem sekty alavitů. K té se řadí i Asadova rodina. Havárie se zdála režimu podezřelá. Nazim byl následně z neznámých důvodů na šedesát dní uvězněn spolu s dvanácti dalšími lidmi v miniaturní cele a byl podrobován tvrdým výslechům. Po propuštění z vězení se Nazim rozhodl, že v Sýrii nemůže zůstat. V myšlenkách na odchod z vlasti ho utvrdil i jeho dům vypálený do základů, který na něj po návratu z vězení čekal.

Nazim nyní žije spolu se svou manželkou v sousedním Jordánsku v jednom bytovém domě společně s dalšími šestadvaceti Syrskými uprchlíky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video