Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Syner získal od Liberce zakázky za 10 miliard, tvrdí Korytářův náměstek

  8:18aktualizováno  8:18
Stavební gigant Syner získal za posledních jedenáct let od Liberce zakázky ve výši 9,7 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy, kterou dokončuje ekonomický náměstek libereckého primátora Jaromír Baxa. Analýza má ukázat, nakolik byl Syner v předchozích obdobích propojený s magistrátem vedeným ODS.

Vtipálci přejmenovali Liberec na Synerov | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Do této částky jsou zahrnuty přímé zakázky i zakázky od městských společností, nebo společností, v nichž má město podíl. Pak jsou tam také akce, kde město vytvořilo pro firmu výhodné podmínky, například změnou územního plánu. A také prodeje pozemků nevýhodné pro město," vypočítává Baxa.

Jaromír Baxa

Jaromír Baxa

zvolen za: Změna pro Liberec

funkce: náměstek pro ekonomii

bydliště: od 2 let Liberec-Vesec

věk: 28 let

vzdělání: Univerzita Karlova Praha

zaměstnání: vysokoškolský učitel na Univerzitě Karlově

Vedení firmy Syner takové závěry striktně odmítá. "Ekonomický náměstek Jaromír Baxa lže, když hovoří o zakázkách v hodnotě 9,7 miliardy korun. Jde o další typický příklad účelové manipulace s fakty a pokračování politických hrátek, do nichž se Syner nehodlá nechat vtáhnout," reagoval mluvčí společnosti Ondřej Paclt.

Syner argumentuje, že za dvacet let existence provedl pro Liberec 21 staveb v hodnotě 1,6 miliardy korun bez DPH.

"To představuje pět procent celkového obratu. Zahrneme-li do výčtu i další městské organizace jako Divadlo F. X. Šaldy, Sportovní areál Liberec, Technické služby a Dopravní podnik, tak pro ně Syner postavil sedm projektů za 683 milionů korun a výsledný podíl je necelých sedm procent obratu," vypočítává Paclt.

Není to běžná korupce, ale její vyšší forma, říká náměstek

Náměstek Baxa ale odmítá, že by analýza měla být pomstou nebo útokem vedení města na firmu Syner.

"Nejde o žádné antipatie, ale o fakta. Vedení Syneru má pravdu v tom, že nedostává od města zakázky přímo, to se v posledních letech moc nestávalo. Přibližně od roku 2000 se to děje jinak, skrytěji. Chceme, aby se lidé dozvěděli, že když město nedává zakázky přímo, neznamená to, že nějakou firmu nepodporuje, že to chodí úplně jinak," připomíná Baxa, který učí na Univerzitě Karlově v Praze ekonomiku.

Baxa zdůrazňuje, že jeho analýza neříká, že Syner zakázky získal díky úplatkům. Liberec se totiž podle něj pod vedením ODS dostal do stavu, který odborná literatura nazývá state capture.

"Je to vyšší forma korupce, kdy elity jsou tak prorostlé, že si vytvářejí takové podmínky, že ani žádná přímá korupce ve formě úplatků není potřeba," tvrdí Baxa.

Město analyzuje padesát dva zakázek převážně od roku 2000. Hlavní část analýzy je postavená na veřejně dostupných zdrojích, hlavně na seznamu referenčních zakázek na webových stránkách Syneru a Investorsko Inženýrské společnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz