Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Synagoga skrývala světový unikát

  9:00aktualizováno  9:00
Staré Město - Tušili, že přelakované zdi Jubilejní synagogy v Jeruzalémské ulici něco skrývají. Následný objev však restaurátory zcela ohromil. Pod nánosy omítky a vrstvou staré malby našli světový unikát - na zhruba pětadvaceti metrech čtverečních objevili bohatě vymalované ornamenty ve stylu vídeňské secese, kterými se v současnosti nemůže pyšnit žádná jiná metropole.

"Evropská unie nám doporučila spolupracovat se synagogou, kde je něco podobného. Nakonec zjistili, že nám nikdo radit nemůže, protože Praha je jediným městem, které takovou cennost skrývá. Žádnou jinou podobnou synagogu prostě nenašli," říká Jaroslav Poskočil ze správy nemovitostí Židovské obce v Praze. "A to ani ve Vídni, protože i tam bylo vše zdevastováno," pokračuje Poskočil.

Podobný osud mohl postihnout i Jubilejní synagogu. "Za totalitního režimu nebyl zájem na tom, aby se památky obnovovaly. Bylo jednoduší malby přetřít syntetickými barvivy. Navíc komunisté symbolům jakéhokoliv náboženství nepřáli. Při takovém zacházení vám krvácí srdce," poznamenává restaurátorka Jana Jeráčková, která na vrchní části čelního portálu, kde malby jsou, každý den pracuje.

Přibližně v říjnu by veřejnost mohla vidět to, co jí bylo po léta skryto. Termín se však může prodloužit, protože očištění a v některých místech doretušování či dokonce domalování ornamentů trvá nekonečně dlouho.

"Očištění jednoho metru čtverečního nás stojí minimálně den práce. Je ale nutné pracovat co nejopatrněji, s pořádnou dávkou trpělivosti," potvrzuje Jeráčková.
Při pohledu na právě odkryté ornamenty ve tvaru pavích per zamyšleně prohodí:
"Takovou krásu dokázal tehdy na přelomu století vytvořit každý malíř pokojů. Vyzdobili dům od sklepa až po půdu. Bylo to mistři svého řemesla. Dnes si investor musí na tyto originální práce najímat odborníky."

Jana Jeráčková se svými spolupracovníky malby opracovává chirurgickým skalpelem, archeologickým kladívkem nebo špachtlemi. Pečlivě domalovává  každý  oblouk poničeného či chybějícího ornamentu. "Není v Praze kostel, na kterém bych nepracovala, ale toto secesní dílo je opravdu jedinečné," podotkne.

"Máme všichni z tohoto objevu strašnou radost," svěřuje se. Ještě než se svými kolegy začala na portálu pracovat, museli však i oni paradoxně nejdříve jeden výtvor přebarvit. Na zeď synagogy totiž někdo namaloval hákový kříž a nápis: Jude raus. "Averze proti Židům tu stále existuje," podotýká Jaroslav Poskočil.

Židovská obec společně s magistrátem hodlá na rekonstrukci portálu vydat jeden milion korun. Obnova celé fasády by měla stát až šest milionů. "Na rekonstrukci všech našich objektů bychom však potřebovali tři sta sedmdesát milionů," posteskne si Poskočil.

Jubilejní synagoga, která má být s ukončením restaurátorských prací zpřístupněna veřejnosti, byla vystavěna v letech 1905 a 1906 jako náhrada za asanované objekty. Projekt Wilhelma Stiassneho realizoval Alois Richter jako secesní stylizaci maurského slohu.

Od dubna probíhá oprava čelní fasády na Jubilejní synagoze v Jeruzalémské ulici. Objevila se při ní unikátní původní malba, která podle expertů nemá u nás obdoby. Restauraci fasády předcházela tříletá oprava všech vitráží. Synagoga, která není součástí Židovského muzea, je poměrně málo navštěvovaná, i když je jedná o významnou stavbu v maurském stylu, 18. července 2001. (bib)

Restaurátoři byli objevem v Jubilejní synagoze zcela ohromeni. Pod omítkou se objevily ornamenty ve stylu vídeňské secese. (19. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Najdete na iDNES.cz