Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Syn Saddáma získal 99,99 procent hlasů

  11:13aktualizováno  11:13
- Nejstarší syn iráckého vůdce Saddáma Husajna Udaj, který ve včerejších parlamentních volbách kandidoval v Bagdádu, získal 99,99 procent hlasů. V některých městských volebních obvodech dokonce získal 100 procent hlasů.
Parlamentní volby v Iráku mají jen formální význam, protože parlament je de facto podřízen nejvyššímu vůdci, tedy Husajnovi.

"Výsledek je v souladu s očekáváním pozorovatelů, kteří Udajovo jasné vítězství předpovídali," napsaly tamní noviny.

Udaj, člen otcovy vládnoucí strany Baas, vlastní několik novin a televizní stanici. Velí také paramilitárním jednotkám, je členem olympijského výboru, svazu novinářů a svazu mladých.

V roce 1996 byl vážně zraněn, když na něj byl spáchán již třetí atentát. Televizní záběry ale před volbami ukazovaly, jak plave v soukromém bazénu a chodí bez dopomoci.

Udaj byl jedním z 522 kandidátů na 220 poslaneckých křesel.

Celkové výsledky voleb
Ve volbách zvítězila Saddámova Socialistická strana arabské obrody (Baas), která získala 165 z 250 křesel Národního shromáždění. Oznámil to ministr spravedlnosti Šabíb Lázim Malíkí. Irácká komunistická strana v prohlášení označila volby v Iráku za "groteskní komedii".

"Všech 165 kandidátů strany Baas bylo zvoleno," řekl Malíkí. Zbylých 85 poslanců budou nezávislí. Z nich pouze 55 volili občané a 30 zástupců kurdských provincií na severu země bude jmenováno Saddámem Husjanem.  Saddám nad touto oblastí ztratil kontrolu před deseti lety po válce v Perském zálivu.

Ministr ještě oznámil, že "velké procento zvolených poslanců jsou mladí lidé" a zvoleno bylo prý 18 z 25 kandidujících žen. Do volebních místností se dostavilo 89 procent z oprávněných 9,2 miliónu voličů.

"Mnoho Iráčanů šlo v pondělí k volebním urnám, aby se zúčastnili voleb do 'saddámovského' shromáždění, i když výsledek této groteskní komedie byl předem znám. Všichni Iráčané znají výsledek té hanebné hry. A všichni také ze zkušenosti vědí, že jediný úkol parlamentu bude razítkovat rozhodnutí, jež učiní Saddám Husajn, a tleskat. Parlament bude příliš bezmocný na to, aby našel řešení pro trpící národ," praví se v prohlášení iráckých komunistů.

Národní shromáždění je v Iráku konzultativním orgánem, který nemá právo vytvářet zákony. Členové zákony připravují, ale ke konečnému schválení a rozhodování je postupují Radě revolučního velení, jíž předsedá Saddám Husajn.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz