Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarský parlament povolil interrupce

  16:59aktualizováno  16:59
Ve Švýcarsku přestává být umělé přerušení těhotenství trestné. Horní komora parlamentu po téměř třiceti letech diskusí schválila ve středu zákon, na jehož základě se přestává trestat interrupce do prvních 12 týdnů těhotenství. Žena o ni však musí požádat ze závažných důvodů. Zákonná úprava vstoupí v platnost teprve po čase, aby se k ní vyslovili lidové iniciativy.
České zákony umožňují umělé přerušení těhotenství do dvanáctého týdne a nebrání-li tomu zdravotní stav ženy. 
V Mexiku se povoluje provedení interrupce ženám v případě, že byly znásilněny, že těhotenství ohrožuje jejich zdraví nebo pokud plod vykazuje známky vrozených deformací. 
Italské zákony interrupci umožňují pouze v období mezi prvním a devadesátým dnem těhotenství. Lékař musí zhodnotit, zda těhotenství znamená vážné nebezpečí pro fyzické a psychické zdraví ženy. Současně se přihlíží i k její hospodářské, sociální a rodinné situaci, či zda se nestala obětí znásilnění.
V prosinci 1991 mimořádný sjezd polských lékařů přijal etický kodex, který zakázal interrupce.

Ačkoli byly interrupce až dosud ve Švýcarsku teoreticky zakázány, podle zákona z roku 1942 se tolerovaly výjimky v případě ohrožení života ženy, která k tomu ovšem potřebovala dva lékařské posudky. "Liberální kantony jako Ženeva, Curych a Basilej uplatňovaly tento federální zákon velmi pružně," konstatovala loni na podzim Dorette Fertová z centra plánovaného rodičovství v Ženevě.
  
Naopak německy hovořící kantony ve středním a východním Švýcarsku, které jsou zásadně proti interrupcím, se zákona držely velmi restriktivně. Některé dokonce ani nerespektovaly povinnost určit lékaře oprávněné dávat v tomto směru posudek.
   
A protože zákon z roku 1942 nestanovil mezní lhůtu pro přerušení těhotenství, někteří lékaři zase prováděli interrupce až do 15. či 16. týdne těhotenství.

Diskuse o beztrestnosti umělého přerušení těhotenství začaly v 70. letech. "Po třiceti letech obsáhlých diskusí a vytváření komisí expertů, kteří se nedokázali shodnout, bych si přál, aby se konečně přijal zákon, který by respektoval svobodu ženy," řekl loni na podzim profesor Christian Nils Robert, odborník na trestní právo a jeden z komise expertů, kteří připravili nynější text zákona.

"Spolu s Irskem patříme k jedněm z posledních evropských států s tak zastaralým zákonodárstvím v otázce interrupcí, které není slučitelné s evropskou legislativou," dodal profesor Robert.

Ke změně trestního zákona se budou Švýcaři nepochybně vyslovovat v referendu. V dohledné době se má rozhodnout Křesťanskodemokratická lidová strana Švýcarska, zda bude iniciovat o této otázce referendum. Pokud tak neučiní, chystají se tak učinit některá sdružení. Kromě toho se Švýcaři mají brzy vyslovit k jinému návrhu, který v listopadu 1999 vznesla iniciativa Pro matku a dítě, která bojuje za větší omezení interrupcí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Trump zrušil summit s Kimem. Napsal mu dopis a pohrozil vojenskou akcí

Severokorejský vůdce KIm Čong-un a americký prezident Donald Trump (vpravo)

Donald Trump zrušil summit s Kim Čong-unem. Historická schůzka se měla konat 12. června v Singapuru. Americký prezident...

Internet u soudu a kantýna. Zadržená Tereza H. popsala své věznění

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Češka Tereza H. z Uherského Hradiště, která už pátý měsíc tráví v pákistánském vězení kvůli pašování heroinu, znovu...

Trump zvažuje nová cla na dovoz automobilů do USA

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Spojené státy odstupují od...

Americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení nových cel na dovoz aut do Spojených států. Oznámily to tiskové...

Najdete na iDNES.cz