Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Podávat ruku musí i muslimští žáci. Švýcarské úřady zrušily výjimku

  • 484
Švýcarské úřady zrušily výjimku, kterou škola v Therwilu nedaleko Basileje udělila dvěma muslimským chlapcům, kteří požádali, aby nemuseli podávat ruku učitelkám. Škola má podle úředníků právo tradiční pozdrav žáků s učiteli vyžadovat, informoval server 20 minuten.

Podle školského úřadu kantonu Basilej-venkov převažuje v tomto případě výrazně veřejný zájem na rovnoprávném postavení žen a mužů a zájem na integraci cizinců nad náboženskou svobodou. Pokud budou žáci i nadále odmítat ruku učitelkám podávat, hrozí jejich rodičům pokuta až do výše 5 000 švýcarských franků (122 tisíc korun). Škola už vyjádřila nad rozhodnutím úřadů „úlevu“.

Případ dvou muslimských chlapců ve věku 14 a 16 let, kteří nechtěli z náboženských důvodů zdravit podáním ruky své učitelky, i když u učitelů tento problém neměli, vyvolal před časem ve Švýcarsku vyhrocenou debatu (více zde).

O výjimku z tradičního pozdravu při setkání ve švýcarských školách požádali chlapci s vysvětlením, že islám jim zakazuje dotýkat se žen nepatřících k rodině. Rozhodnutí školy výjimku dočasně povolit vyvolalo ostrou reakci i v nejvyšších patrech politiky. Ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugovoá uvedla, že takto si integraci přistěhovalců nepředstavuje.

Otec obou chlapců je imámem kontroverzní mešity v Basileji. Do Švýcarska přišel v roce 2001 ze Sýrie a požádal v zemi o azyl. Na základě incidentu s podáváním rukou cizinecký úřad žádosti celé rodiny pozastavil.

Ve Švýcarsku s osmi miliony obyvatel žije asi 350 000 muslimů. V minulosti se objevily například žádosti muslimských rodičů o výjimku pro jejich dcery z účasti na hodinách plavání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video