Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcaři uzavřeli Česku jednu z cest k miliardám z Mostecké uhelné

  14:17aktualizováno  14:17
Česko neuspělo s odvoláním v kauze miliard z Mostecké uhelné společnosti. Definitivně tak ztratilo možnost připojit se k trestnímu řízení proti bývalým manažerům společnosti. Miliardy zablokované na kontech ve Švýcarsku se bude snažit získat v civilním řízení.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Švýcarské úřady kvůli vyšetřování zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Švýcaři podle týdeníku Respekt dospěli k závěru, že manažeři Mostecké uhelné získali majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze a zpronevěřili miliardy korun.

Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Česko se spoléhá na civilní soud

Česko se k trestnímu řízení chtělo připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody po dlouhém otálení, teprve loni v listopadu. Švýcaři k tomu přitom Česko vyzvali už v roce 2006. Soud ale žádost Česka zamítl a nyní svůj verdikt potvrdil i po českém odvolání.

Neúspěch předvídal ministr financí Miroslav Kalousek už loni v prosinci. Podle něj bylo připojení k trestnímu řízení méně průchodný způsob, jakým získat miliardy z privatizace. Přesto se jednalo o jistou šanci, a proto se Česko odvolalo. (více zde)

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba nyní Švýcaři zamítli jen jednu ze čtyř možností, kterou se Česká republika snaží získat  zpět 3,4 miliardy korun z podivné privatizace Mostecké uhelné společnosti. Nejvíce Česko spoléhá na civilní žalobu. Ta bude podána v dubnu. (více zde)

"Pikantní je, že švýcarská prokuratura připojení doporučila, soud však byl jiného názoru. To nic nemění na naší pozici poškozeného. I nadále se jako poškození zúčastníme řízení, včetně vyžadování přístupu do spisu. Nikdo nás nemůže zbavit pozice poškozeného, byť budeme mít omezenější procesní pravomoci," uvedl Jakob.

Kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti čelí kárné žalobě vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula, jeho náměstek Libor Grygárek a další dva žalobci. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila právě jejich liknavost zhatila Česku šanci připojit se k trestnímu stíhání. Rampula i Grygárek ale jakákoli pochybení odmítají.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

ŽIVĚ: ANO dokázalo odsunout hlasování o vydání Babiše a Faltýnka

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém zopakovali, že nemohou podpořit jeho...

Najdete na iDNES.cz