Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Švýcaři si nenechají sáhnout na zbraně, odmítli přísnější pravidla

  • 227
Švýcaři v referendu odmítli zpřísnění velmi liberálních pravidel pro držení střelných zbraní. Vyplývá to z průzkumu mezi lidmi, kteří odhlasovali. Ve Švýcarsku připadá na osm milionů obyvatel 2,3 milionu střelných zbraní.

Snad nikdy nebylo Švýcarsko v minulosti referendem tak rozděleno na jednotlivé tábory: politicky (levice pro kontrolu zbraní, pravice proti) i podle pohlaví (ženy pro, muži proti). Průzkumy před hlasováním daly návrhu 47procentní šanci.

Statisticky má pušku téměř každý třetí Švýcar. Jejich počet se odhaduje na 2,3 milionu. Rekruti si je po službě berou domů a pak je mají připravené za dveřmi či ve skříni.

Návrh chtěl přinutit vojáky, aby nechávali své pušky ve zbrojnicích, a zavést povinný registr všech zbraní. "Ve Švýcarsku je registrované každé auto, každá kráva a každý pes. Je tedy jen logické registrovat i zbraně, s nimiž se pojí zvláště velké nebezpečí," argumentují iniciátoři návrhu.

Vraždy či sebevraždy nejsou podle nich jedinou hrozbou. Tou je už sama přítomnost střelné zbraně doma. A to, jakou úlohu může sehrát při domácím násilí.

Záložní armáda Švýcarsko má dosud povinnou vojenskou službu. Každý muž (ženy dobrovolně) musí být odveden. Po skončení vojny je stále členem záložní armády a jako takový může mít doma zbraň, většinou útočnou pušku SIG 550.

Vyřazen je většinou ve třiceti, výjimečně ve čtyřiatřiceti letech, do té doby musí každoročně skládat střelecké zkoušky. Pokud se k nim nedostaví, hrozí mu pokuta až tisíc švýcarských franků (18 500 korun). Po vyřazení z armády si může zbraň koupit.

SG 550

SG 550 je útočná puška vyráběná ve Švýcarsku. Předchůdkyní je 5.56mm SG 540. Má několik variant, patří mezi ně i sportovní modely.

Švýcarská útočná puška SG 550
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video