Švýcaři pomohli Britovi se sebevraždou

  • 2
Švýcarští odborníci pomohli ochrnutému Britovi se sebevraždou. Jeho smrti přihlížela manželka a dcera. Čtyřiasedmdesátiletý muž využil děravého švýcarského zákona, který umožňuje lidem v posledním stádiu vážné nemoci zemřít za pomoci "poradců". Stařík se tak stal prvním veřejně známým Britem, který této možnosti využil. V jeho vlasti hrozí lékařům za podobný čin až čtrnáct let vězení.

Reginald Crew z Liverpoolu trpěl posledním stádiem vysilujícího nervového onemocnění, kvůli němuž ochrnul od krku dolů. Zemřel na curyšské klinice Dignitas, která umožňuje "asistované sebevraždy".

"Nikdo z naší společnosti nebyl u smrti pana Crewa přítomen, jen jeho žena Wyn a dcera, které respektovaly jeho přání," uvedl ředitel a zakladatel kliniky Ludwig Minelli.

Crew v prosinci 2002 oznámil, že dobrovolná sebevražda je jeho jedinou šancí. "Ranní vstávání je pro mě jako uběhnout míli za čtyři minuty. Mám toho dost," řekl tehdy Crew.

Vůbec prvním Britem, který využil možnosti dobrovolně zemřít ve Švýcarsku, se stal v říjnu 2002 sedmasedmdesátiletý muž trpící rakovinou hrtanu. Pozřel smrtící dávku barbiturátů. Bližší informace nebyly zveřejněny.

Jedinou zemí na světě, která oficiálně nevyléčitelně nemocným povolila eutanázii, je Nizozemí. Tamní doktoři pomohou ročně zemřít pěti tisícovkám lidí.

Švýcarsko s eutanázií nesouhlasí, ovšem děravý zákon umožnuje dobrovolnou smrt lidem, lteří trpí posledním stádiem vážné nemoci a opakované žádají zemřít.

Podle zákona mohou využít poradce, který nemusí ani být vystudovaným lékařem. Tento odborník připraví smrtelnou dávku drog, ale nesmí ji pacientovi aplikovat. Pokud by tak učinil, dopustil by se trestného činu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue