Švýcaři dali hlasy populistům

  • 8
Švýcarské parlamentní volby vyhráli populisté z SVP miliardáře Christopha Blochera. Podle oficiálních výsledků získala Švýcarská lidová strana 55 křesel ve dvousetčlenné Národní radě, dolní komoře parlamentu. Její kampaň přitom byla zaměřena proti Evropské unii, a především proti přistěhovalcům.

Nacionalistická SVP je tak po nedělních volbách nejsilnější parlamentní formací. Požaduje proto větší zastoupení ve vládnoucí koalici.

Polepšily si však také Švýcarská strana zelených (GPS) a Sociálnědemokratická strana Švýcarska (SPS).

SVP získala po sečtení hlasů ve všech kantonech o 11 křesel víc, než měla po předešlých volbách z roku 1999.

Sociálně demokratická strana Švýcarska (SPS) získala navíc jeden mandát a bude mít 52 křesel.

Vítězství populistické SVP znamenalo především ztráty pro Křesťanskodemokratickou lidovou stranu Švýcarska (CVP), která získá 28 křesel, a Liberálnědemokratickou stranu (FDP), která získá 36 mandátů.

Každá tato strana ztratila oproti předchozím volbám sedm křesel.

Švýcarská strana zelených (GPS) získá v Národní radě 13 mandátů a bude tak mít o čtyři poslance více než dosud.

Blocher je kandidátem na post v kabinetu
Předseda SVP Ueli Maurer se v rozhovoru se zpravodajem agentury AP netajil záměrem požadovat dva posty v sedmičlenném kabinetu místo dosavadního jednoho.

SVP už dokonce oznámila svého kandidáta na druhý post v kabinetu - je jím zakladatel a sponzor strany, miliardář Christoph Blocher.

"Dosáhli jsme historického cíle. Je jasné, že musíme mít druhého ministra. Potřebujeme silnou osobnost," prohlásil Maurer, jehož strana měla dosud ve vládě obsazen pouze post ministra obrany.

Ve Švýcarsku sílí nálady proti imigrantům
SVP, jejíž základna se nachází v německojazyčné části Švýcarska, nyní získala dost hlasů i ve frankofonních oblastech, což podle pozorovatelů znamená, že i v této části Švýcarska sílí nálady proti imigrantům. SVP se totiž před volbami profilovala především agresivní kampaní proti přistěhovalcům.

"Výsledek vypadá pro Švýcarsko skvěle. Skutečnost, že Švýcaři vyjádřili takovou důvěru k SVP, znamená, že si přejí změnu politiky," prohlásil curyšský miliardář Blocher.

Ostatní vládní strany ztratily
Sociální demokraté získali navíc jeden mandát a v Národní radě tak obsadí 52 poslaneckých křesel. Další dvě centristické strany vládní koalice ovšem utrpěly ztráty.

Předsedkyně Liberálnědemokratické strany (FDP) Christiane Langenbergerová to připsala obavám voličů ze světových hospodářských problémů. Její strana, stejně jako Křesťanskodemokratická lidová strana Švýcarska (CVP), ztratila osm mandátů.

Naproti tomu si hodně polepšili zelení (GPS), kteří získali navíc pět mandátů a obsadí
tak 14 poslaneckých křesel.

V hlasování se volilo také také do Rady kantonů, horní komory švýcarského parlamentu, která má 46 členů. Každý kanton v ní má po dvou zástupcích, polokantony po jednom. Způsob jejich volby i funkční období jsou závislé na kantonálních ústavách.

Švýcarská lidová strana vyhrála nedělní parlamentní volby. Zakladatel a sponzor strany, miliardář Christoph Blocher je kandidátem SVP na druhý post v kabinetu. (20. října 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video