Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svolavatel radikálů: Antifa si v Praze šla bouchnout do nácků

  14:47aktualizováno  14:47
Pravicoví extremisté chtějí 19. ledna projít Plzní. A chtějí se vybavit střelnými zbraněmi. Vyzval je k tomu svolavatel demonstrace Václav Bureš. Ten sice obhajuje popírače holokaustu Zündela, jezdí do Německa vzpomínat na nacistu Hesse, ale označení neonacista se v rozhovoru iDNES.cz brání.

Václav Bureš - Václav Bureš na demonstraci za propuštění vraha Vlastimila Pechance. | foto: Antifa

Čím jménem svoláváte do Plzně na 19. ledna protestní pochod za svobodu slova?
Je to moje soukromá iniciativa. Nejsem členem žádné politické strany, občanského sdružení či jiné organizace.

Proč jste si pro demonstraci vybral toto datum?
Bylo vybráno náhodně. Ohlášení jsem podal 12. listopadu 2007 v reakci na totální potlačení základního lidského práva, a to práva na shromažďování.

Historici míní, že jste datum zvolili záměrně. Osmnáctého ledna 1942 začaly transporty plzeňských Židů do koncentračních táborů. Věděl jste to?
Nevěděl. Nejsem historik, abych si zjišťoval, co se kdy stalo. Kdybych se tím měl řídit, nemohl bych svolat demonstraci po celý rok.

Jaký je váš názor na holokaust? Před časem jste se v Praze zúčastnil demonstrace za propuštění jeho popírače Ernesta Zündela.
Můj názor na holokaust je určen zákonem, to vysvětluje vše. Na demonstraci jsem byl řečníkem. Pro upřesnění - demonstrace poukazovala na potlačování základních lidských práv u tohoto vězně svědomí. Namátkou uvedu, že byl držen na vazbě bez udání důvodů, byla mu zadržována pošta do vězení, neměl právo na obhájce, které si určil, atd.

Oficiálním důvodem pro svolání demonstrace je nesouhlas s postupem úřadů vůči neonacistům, kteří chtěli 10. listopadu projít pražským židovským městem. Opravdu si myslíte, že měla policie nechat akci volný průběh? Vždyť u řady z nich našla obušky, dělobuchy či rozbušky. Petr Kalinovský dokonce z pistole vystřelil do davu.
Demonstrace 19. 1. 2008 má být spíše reakcí na postup proti účastníkům, kteří byli zadrženi nedaleko stanice metra Vysočanská. Tito lidé vůbec do Josefova nemířili, jejich cíl byl na Palackého náměstí. Byli bezdůvodně drženi na policejních stanicích a některým nebylo poskytnuto ani jídlo, na které mají po šesti hodinách zadržování právo. Kdo 10. 11. 2007 vyvolával v ulicích násilí, bylo jasně vidět v televizi. Byla to antifašistická mládež, které nešlo o nějaký protest, ale prostě si bouchnout do nějakého toho "nácka "... To, že někteří měli dělobuchy a jinou pyrotechniku, považuji za hloupé. Na druhou stranu se jim až tak nedivím, neboť každý, kdo má oprávněnou obavu z napadení, chce udělat maximum pro to, aby potenciální útočníky zastrašil či zcela eliminoval. K výstřelu z plynové pistole Bc. Kalinovského se nemohu objektivně vyjádřit. Na místě jsem nebyl a ani mi není známo, co ho k tomu vedlo.

Proč vyzýváte účastníky pochodu, aby na něj přišli ozbrojení střelnou zbraní?
Nikoho k ničemu nevyzývám. Pouze upozorňuji na skutečnost, že tato možnost je. Jak jsem uvedl v pozvánce, je to paragraf 60 odstavec d zákona o zbraních a střelivu.

Vy budete mít s sebou pistoli?
Bez komentáře.

Podle některých lidí jste aktivní na ultrapravicové scéně, zúčastňujete se demonstrací neonacistů - například vzpomínkového pochodu na nacistického zločince Rudolfa Hesse. Co vás na tyto akce táhne?
Soustavně mi podsouváte termín neonacismus ve všech pádech a podobenstvích. Ve Wunsiedelu jsem byl v letech 2003 a 2004. Akci jsem bral jako ukázku toho, že patriotismus žije v celé Evropě a že nás není pouhá hrstka, jak je kolikrát lidem vnucováno novináři. To, jestli tam byl někdo vzpomínat Rudolfa Hesse, je mi srdečně jedno. Vytváříte zde velmi nebezpečný precedens pro posuzování demonstrací. Podle vašich norem, kdyby na vesnickou zábavu přišlo deset neonacistů, jednalo by se podle vás o neonacistický dýchánek.

Jste aktivista hnutí Národní odpor?
Nejsem. Pokud budete tvrdit opak, prosím o důkazy. Za důkaz nepovažuji nějakou fotku, kde jsem s někým vyfocen a vy k této fotce přidáte nějaký "relevantní " komentář.

. Kdo je Václav Bureš

Jednatřicetiletý Václav Bureš z Plzeňska má podle dostupných informací úzké vazby na militantní neonacistickou scénu. "Bureš je bývalý člen neonacistického pokusu o politickou stranu pod názvem Národně sociální blok a dnes agilní organizátor a účastník neonacistických demonstrací a setkání," řekl iDNES.cz aktivista hnutí Antifa.

Bureš loni svolal hned dva protesty proti věznění Vlastimila Pechance, odsouzeného za rasově motivovanou vraždu. "Je aktivní na zahraničních neonacistických akcích, pravidelně se účastní demonstrací Národního odporu a přednesl i projev na demonstraci za propuštění německého popírače holokaustu Zündela," přidává Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.

Novinář Radek Martínek před časem čelil žalobě pro pomluvu, kterou na něj Bureš podal. Nelíbilo se mu, že je označován za neonacistu. Tvrdil, že nikdy na žádné jejich akci nebyl. Fotografie ho ale usvědčily například z účasti na vzpomínkovém průvodu za nacistického válečného zločince Rudolfa Hesse v bavorském Wunsiedelu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz