Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodu Tibetu! zněly stovky hlasů před hluchou čínskou ambasádou

  19:12aktualizováno  20:10
Kolem dvou set padesáti lidí protestovalo před čínskou ambasádou v Praze proti porušování lidských práv v Tibetu. Ten Čína obsadila před 60 lety, dnes je výročí půlstoletí od povstání, které Číňané utopili v krvi. Na protesty v Praze zareagovali čínští diplomaté podle osvědčené taktiky - ignorovali je.

Zapálené svíčky srovnané do slova Tibet, stovky demonstrantů, politici ze Strany zelených i zahraniční demonstranti, tak to dnes odpoledne a v podvečer vypadalo před čínským velvyslanectvím.

"Atmosféra byla poměrně poklidná. Demonstraci uvedli pořadatelé z Amnesty International, vystoupili třeba senátor Jaromír Štětina a ministr a předseda zelených Martin Bursík," popsala dění z místa reportérka iDNES.tv.

ZA TIBET VE SVĚTĚ

Přečtěte si: Tisíce lidí demonstrovaly za Tibet, dalajlama mluví o pekle na zemi

"Tibet je symbol, každá takováto akce má význam. Jsem nadšený, když vidím, že tyto akce po světě sílí," řekl šéf poslanců Strany zelených Přemysl Rabas. "Chodila jsem sem jako občanka a chodím sem teď i jako poslankyně. Pro ty lidi (Tibeťany), kteří se dozvědí, že se někde na světě konají takové akce, je to obrovská morální podpora," dodala Kateřina Jacques.

Ta se také stala podle svých slov "pošťačkou", která předá premiérovi Mirku Topolánkovi výzvu nazvanou Mlčení je souhlas. Ta předsedu vlády žádá, aby na blížící se summit EU a Číny zařadil i otázku lidských práv.

O jediný incident se postaral demonstrant, který přes plot vhodil na pozemek velvyslanectví tibetskou vlajku. Čínští představitelé z budovy nevyšli.

Naše akce ocenil i dalajlama, řekl Bursík

Předseda zelených Martin Bursík dnes čelil i otázkám, zda otevřenou podporou Tibetu jako ministr vedoucí země EU před evropsko-čínským summitem příliš neriskuje. "Měl jsem příležitost hovořit s dalajlamou a on mi řekl, jak je tato podpora důležitá. Bez solidarity zemí svobodného světa nemáme sílu to dokázat," citoval Bursík dalajlamu.

A přidal i příběh, jak s myšlenkou vyvěšovat tibetskou vlajku i na ministerstvo před lety oslovil šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga. "Nic jsem neslyšel. Ale přijdu se podívati," tlumočil Bursík slova vládního kolegu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz