Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodu Tibetu, křičela mniška z plamenů. Upálila své zoufalství z Číny

  14:06aktualizováno  14:06
Palden Choetsová žila v zapadlém ženském buddhistickém klášteře na jihozápadě Číny tichým životem. Na začátku listopadu se polila hořlavinou a zapálila. K extrémnímu činu ji dohnala frustrace z toho, jak brutálně Peking zašlapává tibetskou kulturu. Nebyla sama, v Číně se upálilo dalších dvanáct duchovních.

Tibetská mniška Palden Choetsová žila léta tichým životem v odlehlém klášteře, pak se upálila na čínské ulici. | foto: AP

Pětatřicetiletá mniška Palden Choetsová stála třetí listopadový den hodinu po poledni na ulici ve městě Tawu v provincii S'-čchuan. Z šafránového roucha jí čpěl benzin a několik loků hořlaviny nepříjemně svíralo útroby. Zbývalo jen škrtnout.

Plameny rychle pohltily mnišský šat a za pár vteřin celou postavu. Obří lidská fakule přesto nedala najevo jediný náznak bolesti. Z plamenů se jen ozval zoufalý výkřik: "Chci, aby se dalajlama vrátil do Číny. Chci svobodu pro Tibet."

Život upálené mnišky

Bezvládná postava se po necelé půlminutě sesunula k obrubníku rušné ulice. Na videu, které se podařilo propašovat z Číny, ještě kolemjdoucí žena v tradičním oblečení hází přes hořící postavu tibetský bílý šátek khatak.

Žila v domě z hlíny a upálených litovala

Mniška s upřímným pohledem by zřejmě byla jen další bezejmennou výčitkou čínské kulturní genocidy, kterou se Peking snaží ututlat. Jenže po stopách ženy se do rozeklaných hor jihozápadní Číny vydali reportéři agentury Reuters a poskládali střípky jejího osudu.

Letošní nejstarší oběť vlny sebeupalování žila skromným životem mezi zdmi zapadlého ženského buddhistického kláštera Gangen Jangchup Choeling, kam vede jen klikatá kamenitá cesta.

V chýši z hliněných cihel pobývala více než deset let, pilně studovala tibetský buddhismus a ráda četla ze starých náboženských textů. Podle přátel byla horlivou obdivovatelkou dalajlamy. "V srdci si vždy přála, aby se dalajlama vrátil do Číny," uvedla jedna z vysoce postavených mnišek.

Osudný den zazvonil v klášteře telefon a rozrušený hlas oznamoval, že se Palden upálila na ulici v hodinu vzdáleném městě. "Některé z nás seběhly dolů, aby jí pomohly. Ale už bylo příliš pozdě," popisovala mniška den, kdy se do kláštera donesla smutná novina.

Jen pár dní předtím se přitom Palden kamarádkám svěřila, že upálených lidí velmi lituje. Jeptiška, stejně jako další lidské pochodně, z nichž nejméně polovina v plamenech zemřela, přitom sáhla ke způsobu smrti, který Tibeťané ještě před dvěma lety zcela odmítali.

Jak zastrašit lidi, kteří jsou připraveni se upálit?

Podle odborníků je sebeupalování proti buddhistickému učení a jen potvrzuje, jak zoufalé musely oběti být. Do kouta je podle BBC zahnalo systematické potírání tibetské kultury i šikana klášterů ze strany Pekingu. Frustrované oběti nepochybně také chtěly zburcovat světové veřejné mínění.

Čínské soudruhy se jim podařilo zaskočit. "Hlavní obavy vlády spočívají v tom, že přesně neví, jak na to odpovědět," soudí Nicholas Bequelin, který se ve studiích pro Human Rights Watch zabývá Čínou. "Obyčejně vláda spoléhá na zastrašování, ale jak zastrašit lidi, kteří jsou připraveni se upálit?" zamýšlí se.

Vláda tak sáhla po osvědčených nástrojích strachu. Vzpurné regiony Kan-c' a A-pa, kde se odehrála drtivá většina upálení, zaplavila policisty a vojáky. "Je jich tu více než obyvatel," postěžoval si listu The Guardian mnich z kláštera Kirti v oblasti A-pa. Do regionů nesmí západní média.

Smrt za 150 tisíc

Čínské oddělení propagandy zapojilo snad všechna svá oddělení, aby z vlny sebeupalování obvinilo tibetskou exilovou vládu. Státní média uvedla, že jde o konspiraci dalajlamovy kliky, která prý za každého upáleného, který zemře, vyplácí v přepočtu 150 tisíc korun. Pokud upálený přežije, dostane údajně klášter a pozůstalí něco přes sto tisíc korun.

Zdroj: The Times

Některé kláštery vláda podle BBC zavřela, do jiných povolala politruky, kteří mnichy převychovávají. Mnoho duchovních muselo kláštery opustit nebo beze stopy zmizelo, zbylí musí čas od času veřejně pranýřovat dalajlamu. Situace je podle mnohých horší než za nepokojů v Tibetu v roce 2008.

Represe ani držhubné krizi neřeší

Upálené Peking překřtil na teroristy. Za hlavního viníka událostí označil dalajlamovu kliku, která prý jiskru sebeupalování zažehla a dále ji rozdmychává. Exilová tibetská vláda prý za upálení vyplácí štědré příspěvky (viz rámeček).

Mnichy chce režim ukonejšit důchody, zdravotním pojištěním i kapesným na živobytí. Nic ale nezabírá a podle The Guardian už po klášterech kolují listiny se jmény mnichů, kteří jsou připraveni protestovat proti útlaku sebeupálením.

Aktuální není otázka, kdo živé ohně rozdmýchává, ale kdo a jak je uhasí. Čína je ve slepé uličce a svět se ptá, kolik zoufalých hrdinů a hrdinek ještě bude muset uhořet, aby Peking povolil smyčku, jež Tibeťany dusí už desítky let.

Centrum odporu se soustředí do regionů Kan-c' a A-pa

Centrum odporu se soustředí do regionů Kan-c' a A-pa

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz