Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodná Evropa otevřela nové sídlo, pevnost na pražském Hagiboru

  11:20aktualizováno  13:31
Vedení Rádia Svobodná Evropa v Praze slavnostně otevřelo novou budovu, která se přestěhovala z Václavského náměstí na opačný konec Vinohrad. Přišli i bývalí čeští ministři Karel Schwarzenberg a Alexander Vondra nebo pražský primátor Pavel Bém.

Řečníci připomínali minulost rozhlasové stanice a zásluhu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla o to, že vysílá i po pádu železné opony a stále z české metropole.

"Jsem rád, že se projekt podařilo dotáhnout až do konce, je to takové moje dítě. Bez přičinění Václava Havla by se ale nikdy nenarodilo," řekl prezident RFE/RL Jeffrey Gedmin.

Havel byl před třemi týdny na první redakční poradě v nové budově. "Vyslechl si náměty vedoucích redaktorů," řekla iDNES.cz mluvčí stanice Jana Hokuvová.

Slavnostní otevření Rádia Svobodná Evropa v Praze na Vinohradech

Zleva prezident RFE/RL Jeffrey Gedmin a členové vysílací rady guvernérů kongresu USA Steven Simmons, Jeffrey Hirschberg a Blanquita Walschová Cullumová. 

Hosté z řad vedoucích zaměstnanců Svobodné Evropy a americké diplomacie vzpomínali také na zavražděné novináře, například ruskou investigativní reportérku Annu Politkovskou, připomněli také včerejší propuštění americké žurnalistky Roxany Saberiové, odsouzené v Íránu za špionáž.

"Svobodná Evropa/Radio Svoboda bude vždy dělat dobrou, poctivou žurnalistiku, nikdy nebude produkovat zábavu," zdůraznil Gedmin.

Připomněl také, že Česko, potažmo Československo, má s USA dobré vztahy od dob prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. "Myslím, že se musí v těchto chvílích spokojeně usmívat," uvedl prezident RFE/RL  Jeffrey Gedmin.

Karel Schwarzenberg zavzpomínal, že pro něj je Svobodná Evropa srdeční záležitostí. "Poslouchám ji od samého začátku, před revolucí jsem si kvůli tomu do auta namontoval speciální zařízení, které bránilo rušení signálu tajnou policií," řekl politik iDNES.cz.

Nový newsroom redaktorů stanice Rádio Svobodná Evropa

Nový newsroom Rádia Svobodná Evropa.

Nová adresa stanice nejméně na 15 let

Prvořadým cílem v nové, pětipatrové "pevnosti", sousedící s židovskými hřbitovy, je zajistit bezpečnost. O přemístění dál od centra města, odkud stanice vysílala od roku 1995, se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. 

svobodná evropa

Rádio Svobodná Evropa, respektive komise určená k jeho vytvoření, bylo založeno v roce 1949 z popudu americké vlády. Mělo na starost šíření informací do evropských socialistických zemí. Sídlem stanice se tehdy stal západoněmecký Mnichov. V roce 1975 se Rádio Svobodná Evropa sloučilo s Rádiem Svoboda, které s výjimkou pobaltských zemí vysílalo pouze na území Sovětského svazu.

Dnes RFE/RL vysílá pro asi 30 milionů posluchačů v 28 jazycích do 21 zemí, ve kterých USA chtějí podporovat demokracii, například do Ruska, Běloruska, Iráku, Afghánistánu, Tádžikistánu nebo Turkmenistánu. USA rádio také financují.

Od té doby je budova bývalého Federálního shromáždění pod bezpečnostní ostrahou. Od okolí ji dělí betonové zátarasy. Ty by měly v příštích týdnech zmizet, bývalé sídlo připadne Národnímu muzeu.

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) bude mít na Hagiboru nájemní smlouvu na patnáct let s možností prodloužení vždy o dalších deset let.

Pětipatrové sídlo ve tvaru krychle od architekta Jakuba Ciglera je nejpřísněji střeženým objektem v České republice a dost možná i v Evropě. Dostát musí stejným bezpečnostním kritériím jako velvyslanectví USA.

Mluvčí stanice Jana Hokuvová ale odmítla sdělit podrobnosti k bezpečnostním opatřením. "Je to příliš citlivá věc," omluvila se.

Pro dokreslení: při novinářské prohlídce fotografové směli fotit tváře redaktorů RFE/RL jen se svolením průvodce. Stanice to vysvětlila obavami o jejich životy.

Stěhování skončilo

Z budovy je vidět na židovský hřbitov. Návštěvníci musí projet přes dvoje masivní ocelová vrata, před nimiž jsou velké betonové zátarasy.

Mezi nimi jsou auta nasvěcována zespodu, aby strážci mohli lépe kontrolovat jejich pasažéry. Kdyby se nějakému autu podařilo obě brány prorazit, objeví se těžká kovová zábrana. Vstupní dveře neotevřou ani samotní zaměstnanci, pro otevření dveří mezi jednotlivými patry musí zadávat bezpečnostní kódy.

Stavební práce na Hagiboru začaly v roce 2006, stěhování loni v listopadu. První pořad z nového ústředí odvysílalo Radio Free Iraq na počátku letošního února.

"Tímto slavnostním otevřením je fáze stěhování z Václavského náměstí u konce," řekla iDNES.cz Hokuvová.

Celý areál nabízí v šesti patrech téměř padesát studií a devatenáct ministudií, o vysílání se stará 530 zaměstnanců, z toho 200 cizinců.

Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) v současnosti vysílá v 28 jazycích do 20 zemí, v nichž je tisk oficiálně zakázaný či není dostatečně rozvinutý.
Programy RFE/RL mají kapacitu přes 1000 hodin týdně a ladí je okolo 25 milionů posluchačů.

Svobodná Evropa, Hagibor, mapa

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz