Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodná Evropa by se mohla stěhovat

  16:37aktualizováno  16:37
Vláda by měla začít jednat s představiteli Svobodné Evropy o jejím přestěhování z centra Prahy na bezpečné místo. K tomuto závěru dospěla v úterý bezpečnostní rada státu. Zatím však není jisté, kam se rozhlasová stanice přemístí. "Ministerstvo obrany zatím vytipovalo pět vhodných objektů," oznámil premiér Miloš Zeman.

Jednání by podle něj měla být ukončena co nejrychleji.

"Důvody pohodlí nejsou dostatečným argumentem pro bezpečnostní riziko, které by v případě teroristického útoku a nedostatečného chránění Svobodné Evropy před tímto útokem hrozilo nejenom pracovníkům RFE, ale především pražským občanům," řekl premiér.

Svobodnou Evropu nedaleko Václavského náměstí stále hlídají výsadkáři s obrněnými transportéry.

"Rada se v úterý k tomuto kroku rozhodla jednomyslně," řekl ministerský předseda. Dodal, že s postupem bezpečnostní rady se ztotožnili předsedové obou komor českého parlamentu Václav Klaus (ODS) a Petr Pithart (KDU-ČSL), kteří byli na jednání pozváni.

"Chci věřit, že toto rozhodnutí bezpečnostní rady státu nebude zneužito v politických hrátkách," dodal Zeman.

Američané o stěhování RFE nepožádali
Spojené státy americké zatím podle ministerstva zahraničí o přestěhování Svobodné Evropy českou stranu nepožádaly. Potvrdil to mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil s tím, že debaty o novém sídle rádia se vedly dosud v obecné rovině.

Proti stěhování nyní nic nenamítá ani prezident Václav Havel, který dříve podobné úvahy označoval za absurdní. "Pan prezident nemá námitek proti stěhování Svobodné Evropy za předpokladu, že to bude souhlasné rozhodnutí jak americké, tak české strany. Pan prezident nepřipouští nějaké silové řešení, ale o tom se ani neuvažuje," řekl Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Podle Pospíšila je předčasné hovořit o tom, kdo stěhování do náhradního objektu zaplatí.

Ministr zahraničí Jan Kavan řekl, že jeho resort má na starosti politickou stránku vyjednávání s rádiem i americkou stranou, otázku budov ale řeší ministerstvo obrany.

To má podle ředitele odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Josefa Šíby vytipovány své nepotřebné objekty, které by rádiu mohly posloužit. Které to jsou, ale Šíba nechtěl říct s tím, že nejprve je potřeba vše dojednat s RFE. "My jsme dohodnuti se Svobodnou Evropou, že nebudeme hovořit každá strana zvlášť, ale až se dohodneme na vytipovaných objektech společně, vydáme společné prohlášení," řekl Šíba.

S představiteli rádia však zatím konkrétně nehovořil, chce se s nimi sejít v nejbližších dnech.

Mezi budovami, o nichž se v minulosti hovořilo jako o možném novém sídle Svobodné Evropy, byl objekt bývalé Mezinárodní televizní a rozhlasové organizace OIRT v Praze na Strahově. Diskutovalo se i o budově současného ministerstva kultury či některých pražských domech resortu obrany.

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, před budovou RFE/RS. (27. září 2001).

Obrněné transportéry, které hlídkují u budovy Rádia Svobodná Evropa, spolu s betonovými zátarasy komplikují dopravu v obou směrech magistrály. (2. října 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...Najdete na iDNES.cz