Německo je z pohledu svobody tisku na 18. místě, o devět příček výš než ČR. (Ilustrační snímek)

Německo je z pohledu svobody tisku na 18. místě, o devět příček výš než ČR. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Svoboda tisku se ve světě zhoršuje, nejhůř je na tom KLDR

  • 73
Svoboda tisku ve světě loni klesla na nejhorší úroveň za poslední desetiletí. Ve zprávě o stavu médií to uvedla americká nevládní organizace Freedom House. Česká republika je celosvětově na 27. místě. V rámci EU ji předčilo deset států.

Největší míře svobody se média těší v Nizozemsku, Norsku a Švédsku, které obsadily společnou první příčku, mezi premianty patří i Belgie s Finskem a Dánsko. Nejhůře je na tom Severní Korea, Uzbekistán či Turkmenistán. V Evropě dopadlo nejhůře Bělorusko, které skončilo na 193. místě z celkem 197 hodnocených zemí.

Česká republika, která se o sedmadvacáté místo dělí s Bahamami a karibským ostrovním státem Svatý Kryštof a Nevis, se umístila výše než například Rakousko a USA (30. místo), Francie (33. místo) či Slovensko a Spojené království (36. místo). 

Kde je tisk nejsvobodnější

1. Nizozemsko, Norsko, Švédsko

4. Belgie, Finsko

6. Dánsko, Island, Lucembursko, Švýcarsko

10. Andorra

11. Lichtenštejnsko

12. Monaco, Palau, Svatá Lucie

15. Estonsko, Irsko, San Marino

18. Německo, Jamajka, Marshallovy ostrovy, Svatý Vincenc a Grenadiny

22. Barbados, Kostarika, Nový Zéland, Portugalsko

26. Kanada

27. Česká republika, Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis

Zdroj: Freedom House

Z členských zemí EU dopadla nejhůř Itálie (64. místo), Maďarsko (71. místo), Bulharsko (78. místo), Chorvatsko (83. místo), Rumunsko (84. místo) a Řecko (92. místo). Tyto státy Freedom House (FH) z hlediska médií hodnotí jako částečně svobodné.

Ve své zprávě institut přiděluje jednotlivým státům body od nuly do sta. Nula je teoreticky nejlepší hodnocení, které by značilo naprostou svobodu médií, nejhorší je naopak stovka.

Umístění České republiky se oproti loňské zprávě nezměnilo, ale letos získala dvacet bodů, čili o jeden víc než v předchozím roce. Trojice mediálně nejsvobodnějších zemí má bodů přesně polovinu, tedy deset. KLDR má naopak plných 97 bodů.

Úřady se v USA zaštiťují bezpečností

Podle institutu FH žije jen každý šestý člověk na světě v zemi, kde smějí média svobodně pracovat. Téměř polovina světové populace naopak obývá regiony, kde se novináři potýkají s přísnými zákony, obtížným přístupem k informacím, politickým ovlivňováním, pronásledováním či dokonce vraždám. 

Situace se zhoršuje například v Rusku, Číně a Egyptě, výtku si však vysloužila i Ukrajina, Turecko či východní Afrika nebo USA. Ve Spojených státech se podle FH novináři potýkají zejména s tím, že jim vláda brání v přístupu k informacím s odkazem na bezpečnost státu.

Nelichotivý vývoj v podobě úpadku svobody tisku ve světě vysvětluje FH mimo jiné potlačením nadějí na svobodný přístup k informacím, které přineslo takzvané arabské jaro. Během revolučního procesu se sice některé arabské země zbavily autoritativních vládců, nové režimy však uvolnění nepřinesly. FH v této souvislosti zmínil například Egypt či Libyi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video