Bohuslav Svoboda se stal předsedou pražské ODS. Primátor hlavního města tak upevnil svou pozici ve straně.

Bohuslav Svoboda se stal předsedou pražské ODS. Primátor hlavního města tak upevnil svou pozici ve straně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Svoboda ovládl v Praze ODS. Lacino nás prodal TOP 09, vytkl mu Šťastný

  • 251
Hvězda Bohuslava Svobody v ODS stoupá. Stal se novým šéfem pražských občanských demokratů a bylo zvoleno vedení podle jeho gusta. Na volební konferenci na něj zaútočil dosavadní lídr Boris Šťastný. "Na pražské radnici se odehrál převrat, laciný prodej ODS TOP 09, která si nutně potřebuje ODS ochočit nebo zevnitř rozložit," prohlásil Šťastný.

Svoboda získal v prvním kole tajné volby 68 hlasů, jeho jediný soupeř, bývalý pražský radní a exposlanec Jiří Janeček pouhých 10 hlasů. "Od této chvíle začneme mluvit o jednotné ODS," prohlásil primátor krátce po svém zvolení.

Ohradil se proti kritice změn na pražské radnici, kterou prosadil, když na podzim padla koalice s ČSSD a občanští demokraté vytvořili novou - s TOP 09. "Překonali jsme tehdy velice aktuální hrozbu další ztráty voličské základny a postupného upadání pražské ODS do bezvýznamnosti," tvrdí Svoboda.

Bez radikální změny by podle něj příští volební zisk ODS v Praze stačil jen na pár lukrativních míst pro špičku kandidátky. "Proto je velice nepoctivé vydávat setrvání v bludném kruhu za standardní politiku ODS," řekl primátor.

Vykradly nás struktury spřažené s TOP 09, tvrdil Šťastný

To, s jakou razancí proti Svobodovi vystoupil bývalý předseda pražské ODS Šťastný, bylo ale až překvapující.

Omluvil se delegátům regionálního sněmu pražské ODS za politickou chybu, kterou prý udělal, když připustil, aby ze "dne na den mohli získat vysoké funkce lidé bez pevného ideového zázemí, bez hluboké odpovědnosti vůči svým oblastem a ODS jako celku, lidé, kteří si neodpracovali svou dlouholetou prací pro ODS."

Nové vedení pražské ODS

Předseda
Bohuslav Svoboda, primátor
První místopředseda
Zdeněk Zajíček, náměstek ministra financí, předseda ODS v Praze 5
místopředsedové:
Marek Benda, poslanec
Pavel Horálek, starosta Prahy 4
Ondřej Pecha, radní na Praze 3
Tomáš Portlík, místostarosta Prahy 9

Koalici s TOP 09 označil Šťastný za krátkozraký, populistický a mocenský tah. "Důsledkem bude vykradení ODS strukturami nepolitické politiky, tentokrát spřaženými s TOP 09," prohlásil. A zdůraznil, že on patří ke "staré dobré ODS."

Svoboda kritiku odmítl. "Napětí v pražské organizaci nezpůsobila rychlá výměna koalice, ta naopak zhoubný rozkladný proces zastavila a z bodu rozvratu udělala bod obratu," řekl primátor. Z minulosti si vzal ponaučení, že ODS je v Praze silná jen v případě, že je jednotná.

"Vůbec se necítím jako sám voják v poli, cítím podporu členské základny a mnoha našich zastupitelů, podporu Petra Nečase," prohlásil Bohuslav Svoboda.

Volba vedení pražské ODS byla testem primátorovy síly

Volební sněm byl pro Svobodu testem jeho síly ve straně. Z toho pohledu pro něj volba předsedy i celého vedení dopadla dobře. Jediným Svobodovým soupeřem byl bývalý pražský radní a exposlanec Jiří Janeček z Prahy 11. Svoboda byl ale jasným favoritem volby a to se také potvrdilo.

Primátor kolegům řekl, že chce ve vedení pražské ODS jen nové tváře. "Chtěl bych do svého týmu pracovité a schopné lidi, kteří takovou funkci ještě nedělali," řekl Svoboda. Dosavadní místopředsedové Rudolf Blažek, Pavel Klega, Josef Nosek i Tomáš Chalupa, který je zároveň ministrem životního prostředí, hned na začátku sněmu také oznámili, že rezignují.

Prvním místopředsedou se pak stal šéf ODS z Prahy 5 a náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. Dříve byl i blízkým spolupracovníkem Ivana Langera na vnitru. Svoboda pak delegátům sněmu řekl, že si ve vedení pražské ODS jako místopředsedy přeje místostarostu Prahy 9 Tomáše Portlíka, starostu Prahy 4 Pavla Horálka, zastupitele Prahy 3 Ondřeje Pechu a poslance Marka Bendu. Volba pak proběhla zcela podle Svobodova přání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video