Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda: Mise v Iráku uspěla

  0:01aktualizováno  0:01
Česká republika učinila další krok k tomu, aby se mohla výrazněji podílet na obnově Iráku a zúročit tak již poskytnutou pomoc zemi, která obtížně hledá novou demokratickou tvář. Ministr zahraničí Cyril Svoboda včera již podruhé za sedm měsíců navštívil poválečný Irák.

Nyní především proto, aby napomohl při jednáních dvanácti zástupcům českých firem, kteří se snaží získat kontrakty na rekonstrukci této budoucí ropné velmoci.

"Mise byla mimořádně úspěšná. Nyní víme, že máme dveře otevřené a možnost podepisovat důležité kontrakty. Už v následujících hodinách se naši podnikatelé setkají přímo se zástupci dvou hlavních amerických kontraktorů - společností Bechtel a Halliburton," řekl Svoboda po skončení klíčových setkání s Američany Robertem Jonesem, zástupcem šéfa civilní správy Iráku, a s ředitelem Rozvoje soukromého sektoru Thomasem Foleyem.

Ještě více než dříve se tak otevírají dveře pro české podniky, které se chtějí podílet na budování a rekonstrukci rafinerií, vodohospodářství, hledání vodních zdrojů, poradenství i třeba výroby armádní výstroje.

Den v Bagdádu příliš optimisticky nezačal. Kolona třinácti vozů delegace s pancéřovanými vozy, po zuby ozbrojenou americkou a českou ochrankou projížděla v nezvykle hustém dešti zdevastovanými a zanedbanými čtvrtěmi města, z nichž velké části jsou nyní vojenskou základnou koaličních sil.

Ve vzduchu byly cítit obavy z možných útoků. Několikrát se z ulic ozvalo i staccato ručních zbraní. Jedna z prvních zastávek konvoje byla paradoxně tam, kam byly vždy nuceny jet i všechny zahraniční delegace za Saddámova režimu.

K pompéznímu památníku Neznámého vojína, jejž nechal vybudovat diktátor jako vzpomínku na statisíce obětí irácko-íránské války, kterou přitom sám vyprovokoval.

Hned vedle pak stále trčí nesmyslná "přehlídková ranvej" s prázdnými tribunami, kde Saddám pořádal okázalé vojenské přehlídky. Delegace míjela i absurdní gigantickou polostavbu největší mešity světa, kterou chtěl Saddám ohromit arabský svět, ale už to nestihl.

Atmosféra trochu padla i na ministra Svobodu. "Musím říci, že sám přímo ve městě tak velkou změnu nevidím," srovnával své první pocity z jízdy městem s pobytem loni v červenci. O to optimističtěji však vyzněl zbytek dne - důležité schůzky českých, amerických a iráckých činitelů.

Velká zasedací síň Saddámova pláce v Bagdádu, kde dnes sídlí Civilní správa Iráku, zažila včera první jednání svého druhu v této zemi, při kterém se u oválného stolu postupně krátce prezentovali se svými nabídkami jednotliví zástupci českých firem.

Američana Foleyho velmi zaujaly například projekty obnovy ropných rafinerií a vodohospodářství. "Byla to velmi důležitá schůzka. Nyní víme, kam se obrátit, s kým jednat, považuji to za úspěšný den a co se týče mé firmy jsem velmi optimistický," řekl po klíčovém jednání zástupce Tatry Kopřivnice Ronald Adams.

Právě pro Tatru by mohl Irák znamenat návrat ke ztracené slávě. Firma by sem chtěla prodat na 1500 vojenských nákladních aut. "To je auto, které patří právě do této pouště," dodal.

Češi měli přitom s sebou významného přímluvce - v Bagdádu je na všech klíčových jednáních doprovázel nový americký velvyslanec v Praze William Cabaniss. "Bylo by dobré, kdyby Češi dostali možnost ukázat své schopnosti," vyzval Cabaniss své krajany ve významných funkcích.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

ŽIVĚ: Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Najdete na iDNES.cz