Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda hovoří na tiskové konferenci. (15. září 2009)

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda hovoří na tiskové konferenci. (15. září 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Svoboda mírní slova o důvěře ve vládu, aby uklidnil lidovce

  • 9
Šéf lidovců Cyril Svoboda zmírnil po kritice z řad stranických kolegů výrok, podle kterého KDU-ČSL při hlasování o důvěře nepodpoří Fischerův kabinet. Po jednání předsednictva řekl, že jeho slova byla desinterpretována. Myslel je prý tak, že vláda podporu KDU-ČSL nyní nepotřebuje, protože za ní stojí ODS, ČSSD, TOP 09 a SZ.

Proti výroku se ohradil Svobodův neúspěšný protikandidát z jarního volebního sjezdu Jan Březina.

"Důrazně se distancuji se od slov předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody o tom, že KDU-ČSL při hlasování o důvěře nepodpoří kabinet premiéra Fischera a nepodpoří ani navržený státní rozpočet. Zvláště v současné situaci politické krize považuji takový přístup za vrchol politické nezodpovědnosti a hazardování s osudem naší země," uvedl Březina.

"Nechci komentovat výroky, které se objevily v médiích. Chci ale, aby zaznělo, že KDU-ČSL je otevřena a připravena jednat o rozumném rozpočtu," řekla první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Vedení lidovců podle ní potvrdilo, že chce jednat tím, že dnes o opatřeních jednalo. Dohodlo se například na tom, že podpoří pouze taková opatření, která nesníží životní standard rodin.

V souvislosti s jednáním o rozpočtu šéf strany Svoboda uvedl, že nezná návrhy ministra financí Eduarda Janoty, a nechce proto rozdávat bianko šeky.

"Zda KDU-ČSL podpoří nebo nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok, závisí na detailním prostudování dokumentu samotného, který však ministr Janota KDU-ČSL nepředložil. Je naprostým standardem, že takto zásadní dokumenty dostávají politické strany v dostatečném předstihu před zahájením jednání," uvedla v prohlášení mluvčí strany Martina Kaderová.

Březina si myslí, že od KDU-ČSL musí jasně zaznít, že Fischerova vláda je stabilním prvkem politické scény, řádně plní své úkoly a její pokračování je za současné situace v bytostném zájmu Česka.

Premiér Fischer podmínil pokračování kabinetu tím, že mu Sněmovna potvrdí důvěru a balíček bude schválen. - čtěte Nejdříve rozpočet, až pak test důvěry v moji vládu, nabízí Fischer


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video