Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda: Koalice reformu zvládne

  17:33aktualizováno  17:33
Reformu veřejných financí dovedeme do konce. S těmito slovy opouštěl republikový výbor strany předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Není sice spokojen s tím, jak senátoři Unie svobody ve čtvrtek přispěli k odmítnutí novely zákona o spotřební dani, ale upozornil, že koalice má ve sněmovně stále většinu.

"Neberu to jako tragédii, protože stále je ještě možné dodržet všechno to, co bylo mezi stranami dohodnuto," řekl lidovecký předseda.

Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda na nedělní schůzce zástupců stran vládní koalice bude KDU-ČSL chtít po představitelích Unie svobody nějaké záruky, že poslanci této strany skutečně potřebné zákony podpoří.

Svoboda z unie: Senát neudělal nic fatálního
Poslanec US-DEU Pavel Svoboda předpokládá, že unionisté se ve sněmovně postaví proti pozměňovacím návrhům, pro které hlasovali i senátoři jejich strany.

"Na klubu jsme o tom ještě nediskutovali, takže nemohu vyloučit, že někteří jedinci to budou chtít pohřbít. Zatím ale nikdo neavizoval, že by chtěl hlasovat jinak," řekl. Nemyslí si ale, že by v unii panovaly nějaké velké názorové neshody na výši daní.

"Senátoři Unie svobody souhlasili s tím, že se spotřební daně zvednou. V jedné položce ze čtyř to mírně poupravili na nižší sazbu, v tom nevidím žádný fatální rozpor," řekl.

Senátoři zákon o spotřební dani upravili tak, že navrhli nižší zdražení motorové nafty a odmítli prodloužení existence bezcelních obchodů - více ZDE.

Lidovci musí stmelit nároky ČSSD a US-DEU
Už v neděli se mají nad tématem reformy sejít představitelé stran vládní koalice.

Úloha KDU-ČSL je jasná. Z jedné strany musí mírnit nároky pravicovější US-DEU, z druhé strany se musí postavit levicovým nárokům části ČSSD, která propaguje reformu mírnější. Unionisté by naopak s reformou nehýbali vůbec.

Kasal: Reforma projde, není jiné cesty
Lidovci jsou ovšem optimisté. Také jejich místopředseda Jan Kasal věří, že reforma, o níž budou poslanci rozhodovat za necelé dva týdny, sněmovnou projde.

"Věřím, že reforma veřejných financí projde, protože není prakticky jiné cesty," uvedl Kasal v Lidových novinách. "Nebude to ale snadné," připouští.

"Mnozí poslanci, doufám, že v dobré víře, vznesou svoje pozměňovací návrhy a budou se snažit, aby prošly. Reforma však představuje dohodnutý kompromis. Kompromis mezi stranami vládní koalice, který zaručí, že do našeho společného dluhu nevhodíme dalších zhruba šedesát miliard ročně," dodal. 

Potíže dělají Klaus a senátoři unie, tvrdí lidovci
Ani lidovci ovšem netvrdí, že by vládní koalice fungovala zcela bez problémů. Kasalovi vadí například to, že zákon o dani z přidané hodnoty vrátil prezident Václav Klaus a že Senát ve čtvrtek neschválil zákon o spotřební dani - více ZDE.

Upozornil nicméně, že lidovci mohou pouze apelovat na své kolegy z Unie svobody-DEU, aby ve sněmovně "napravili to, co jejich senátoři poškodili".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Najdete na iDNES.cz