Svoboda a Snopková kouzlili s penězi

  • 39
Ivo Svoboda a Barbora Snopková, bývalí strážci státní i stranické pokladny ČSSD, jsou důkazem, že v politice lze pochybně zbohatnout. Teprve pád z politického výsluní a následné policejní vyšetřování poodkryly jejich život i překvapivý rozsah majetku. Kde dvojice peníze vzala, zůstává zatím záhadou.

Jen co Ivo Svoboda po volbách v roce 1998 usedl do čela ministerstva a Barbora Snopková se stala jeho asistentkou, začali investovat miliony do nemovitostí. Oba koupili domy u Prahy. Ona v Líbeznici (napsala jej na svoji matku), on v Roztokách. Pozornost si víc zaslouží Svobodova vila. Podle kupní smlouvy dostupné na katastru nemovitostí ji koupil od proslulého ortopeda Pavla Dungla. Důležité je, že šest milionů za dům vůbec neplatil Svoboda.

Kupoval Svoboda, platila Snopková. Ale z čeho? Veškeré transakce za ministra vyřídila ze svých účtů Barbora Snopková. A původ peněz je nejasný. Z výpisů z kont, které má MF DNES k dispozici a jejichž pravost potvrdil syn Snopkové, vyplývá, že měsíc před podpisem kupní smlouvy přišla Snopková do pobočky HypoVereinsbank. Tam vytáhla na přepážku dva miliony v hotovosti a uložila je na svůj účet. Další čtyři miliony přišly na konto Snopkové čtyři dny předtím, než Svoboda uzavřel smlouvu s Dunglem.

Čí byly ve skutečnosti miliony, které Snopková pilně nastřádala na svůj účet? Kdo byl oním mecenášem, který byl ochoten novopečenému ministrovi financovat nákup jeho domu? Svoboda ani Snopková, kteří v té době coby státní úředníci nesměli podnikat, to při výsleších na policii nikdy neřekli.

A nechtějí o tom mluvit ani dnes. "O jejich majetkových poměrech jsme spolu nikdy nemluvili. A i kdybych něco věděl, stejně bych vám to neřekl," prohlásil jeden z jejich advokátů, Richard Maleček, poté, co se je MF DNES v uplynulých dnech neúspěšně snažila zastihnout doma a v kanceláři.

Podezření bylo, důkazy nikoli Informovanější není ani bývalý majitel vily, profesor Dungl. "Prodával jsem to přes realitku a už s tím nechci mít nic společného.

Bylo to neštěstí, že jsem to prodal právě jim," říká Dungl, kterého kvůli transakci vyslýchala policie i finanční úřad.

Policie jedno podezření měla.

Miliony mohly pocházet od podnikatele Baraka Alona podezřelého z osmimiliardového tunelu v Komerční bance.

Peníze se totiž na scéně objevily v době, kdy Svoboda s Alonem udržoval čilé kontakty. Svoboda se rozhodl, že vymáhání ruského dluhu svěří právě Alonově firmě Korax. Plán překazilo až ministrovo trestní stíhání kvůli vytunelovaní mělnické továrny Liberta. Kriminalisty k jejich domněnce přivedl už na první pohled zcela nesmyslný kšeft. I když Liberta krachovala, neznámý podnikatel Zeno Meier za bezcenné akcie továrny vyplatil neuvěřitelných 15 milionů korun.

Peníze za akcie Svobodovi a Snopkové přišly právě z účtu Baraka Alona. Policie sice měla podezření, že peníze na Svobodův dům pocházely z Alonova tunelu v Komerční bance, ale nikdy to neprokázala. "Údaje z výpisů z účtů přenechali protikorupční službě, aby s tím dál pracovala," uvedl žalobce Petr Jirát, který dvojici poslal před soud kvůli Libertě. Protikorupční služba zatím k definitivnímu závěru nedospěla.

Bohatý přítel babičky O dalším majetku dvojice se lze jen dohadovat. Leccos napoví již zmiňované výpisy z účtů, jež nashromáždila policie při vyšetřování krachu Liberty. Ukázalo se, že ukládání milionů v hotovosti bylo oblíbeným "sportem" Snopkové.

V květnu 1998 v hotovosti vložila na svůj korunový účet milion a půl a obratem jej převedla na svůj devizový účet. Tyto operace se odehrávaly těsně před volbami v roce 1998, kdy Svoboda a Snopková měli na starosti financování strany a předvolební kampaně.

Činila se i matka Snopkové Jaromila Slípková, která loni zemřela.

Z bankovních výpisů je patrné, že se na kontech čtyřiaosmdesátileté důchodkyně točily desítky milionů. Dispoziční právo k nim měl i Ivo Svoboda.

"Já se matky ptal, kde se tam ty miliony berou, a ona mi se smíchem tvrdila, že babička má bohatého přítele," říká syn Snopkové Stanislav Kratochvíl. "Vzpomínám si ale, že jednou se mi matka svěřila, že přes účet babičky se platila ČSSD, když měla obstavené účty."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video