Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do liberecké sportovní arény teče, hrozí jí zánik. Na opravu chybí peníze

  9:44aktualizováno  9:44
Svijanská aréna v Liberci je v havarijním stavu. Ačkoli ji ročně využívají desetitisíce lidí, město ji možná bude muset zavřít. O tom rozhodne statik. Při dešti a ještě dlouho po něm totiž kape na kluziště voda, hala na některých místech plesniví a všudypřítomná vlhkost poškozuje nosné železobetonové sloupy.

Svijanská aréna v Liberci leží v těsné blízkosti Tipsport arény a patří do městského Sportovního areálu Liberec. | foto: Google

"Co se Svijanskou arénou bude, se rozhodne během léta," řekl náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Statik by měl pro město udělat posudek, z něhož vyplyne, jak hodně je Svijanská aréna nebezpečná a jestli se nebude muset zavřít.

Svijanská aréna

V hale z roku 1956 se ukrývají dvě ledové plochy. Hokejisté, krasobruslaři a rekreační bruslaři se na nich prohánějí tři čtvrtě roku sedm dní v týdnu. Někdy využívají Svijanskou arénu až patnáct hodin denně. Hrají se tam mládežnické hokejové zápasy a turnaje a plochy s umělým povrchem slouží také pro míčové a jiné sporty.

Hokejisté, krasobruslaři či školáci se ve Svijanské aréně převlékají v devatenácti šatnách. Vzhledem a vybavením spadají hluboko do minulého století a neodpovídají současným standardům.

Podle náměstka primátorky Jiřího Rutkovského (Unie pro sport a zdraví) teče do haly tak často, že Svijanská aréna musela kvůli nebezpečí úrazu výrazně omezit svůj provoz.

Hala sousedí s moderní Tipsport arénou a patří do městského Sportovního areálu Liberec. Zázemí poskytuje především žákovským a juniorským týmům Bílých Tygrů. Radnice věřila, že na záchranu Svijanské arény získá dotaci z Evropské unie. Projekt na modernizaci počítal se 120 miliony korun. Město by z nich muselo uhradit téměř 50 milionů korun. Dusí ho však dvoumiliardový dluh a tolik peněz v současné době nemá.

Některé rekonstrukce aréně spíš uškodily

Pokud by se potvrdily nejhorší obavy, že je narušená statika haly a střecha, muselo by město sehnat peníze na rekonstrukci velmi rychle. "Na to, aby hala nespadla, bychom potřebovali tak dvacet až třicet milionů korun. Doufáme však, že Svijanská aréna ještě rok nebo dva vydrží," prohlásil Šolc.

Opoziční městská zastupitelka Zuzana Kocumová si myslí, že 120 milionů na modernizaci Svijanské arény byla přemrštěná částka. "V projektu se objevily věci, které nebyly nutné," vysvětlila bývalá náměstkyně primátora Jana Korytáře. Uvítala by, kdyby na rekonstrukci haly přispěla rovněž společnost S Group Sport Facility Management, jež provozuje Sportovní areál Liberec.

Od roku 1956 prošla Svijanská aréna několika opravami. "Některé jí spíše uškodily, než prospěly," uvedl Rutkovský. Střecha pochází z roku 1985. Má špatně upravený povrch a při lijácích do ní vsakuje voda jako do houby. Dolů pak stéká i v době, kdy venku dávno neprší. Problémy přidělávají budovy postavené kolem boků Svijanské arény. Během silných dešťů žlaby nestačí odvádět vodu do kanalizace a rozlévá se do haly.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz