Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svetry a spacáky na afghánskou zimu

  16:55aktualizováno  16:55
V létě 48 stupňů Celsia, v zimě je na teploměru i 26 pod nulou. Takový je Afghánistán. Po pádu Talibanu nemá znovu se rodící afghánská armáda peníze na moderní vybavení. S pomocí proto přispěchali některé země NATO. Španělsko darovalo afghánským vojákům 19 tisíc svetrů a přes 8 tisíc spacích pytlů.

V očích velitelů evropských armád by znovu se rodící Afghánská národní armáda (ANA) vzbudila jistě rozpaky.

Dlouhé splývavé hábity, vysoké plátěné boty, šátky omotané kolem hlavy a přes rameno samopal. Tak nějak lze popsat řadové afghánského vojáky.

Uniformy mají jen vyšší důstojníci a elitní jednotky.

Alianční země proto v rámci pomoci při obnově země vybavují i afghánskou armádu. Nejde o zbraně, ale především o běžné věci z výstroje, na které armáda zatím nemá prostředky.

Už v půli srpna oznámilo španělské ministerstvo obrany, že afghánské armádě dodá asi 19 tisíc svetrů a přes 8 tisíc spacích pytlů pro nadcházející zimu.

Podnebí v Afghánistánu je suché vnitrozemské. Teploty na jihozápadě se v létě obvykle vyšplhají až na 48 stupňů Celsia. Naopak na severovýchodě země však se zimním obdobím přicházejí mrazy, kdy se rtuť dostane i k -26 stupňům.

PŘÍLOHY

Zásilku svetrů a spacáků předali Španělé počátkem září. Svetr a spací pytel dostal při oficiální ceremonii i náčelník štábu afghánské armády generál Asifi.

"Nová afgánská armáda vznikla doslova z ničeho, proto za takové velkorysé dary od aliančních partnerů děkujeme," prohlásil Asifi.

Cena podobných darů od jednotlivých členských a partnerských zemí NATO už přesáhla hranici 40 milionů dolarů.

Vojenští velitelé i analytici se však shodují, že i přesto je afghánská armáda stále ještě v plenkách. Na obnovu přispělo celkem dvacet zemí včetně České republiky.

Kromě polní nemocnice, která působila v metropoli Kábulu, dodalo české ministerstvo obrany afghánské armádě tisíc starých uniforem. Jak potvrdil Miroslav Šindelář z tiskového odboru ministerstva, armáda darovala afghánským vojákům staré polní uniformy se známým vzorem jehličí koncem loňského srpna. Uniformy mají afghánským vojákům sloužit k výcviku.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Najdete na iDNES.cz