Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Světový tisk: Praha se druhým Seattlem nestala

  16:24aktualizováno  16:24
Zprávy o nepokojích a násilnostech, které provázejí pražské výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze, přinesla řada světových deníků.
Podle britského listu The Daily Telegraph zažila Praha nejhorší noc násilí od ruské invaze v roce 1968. List Financial Times si všímá, že česká policie, ačkoli nemá zkušenosti s podobnými zákroky, v úterý postupovala disciplinovaně a úspěšně proti odpůrcům globalizace zasáhla.

The Daily Telegraph: česká policie svoji zkoušku během zasedání MMF složila
Britský deník The Daily Telegraph v článku nazvaném Dýka do srdce sametové revoluce připomíná, že při událostech v listopadu 1989 nebyli v Praze žádní zranění a žádné škody na majetku. Pouliční bitky byly důležitou zkouškou pro českou policii, o níž panovaly obavy, že si s násilím nedokáže poradit. Tyto bitky však byly potlačeny, neboť policejní důstojníci zorganizovali vcelku profesionální a poměrně rezervovanou operaci.

List Financial Times si všímá, že pražské demonstrace proti globálnímu kapitalismu se zúčastnilo na 9 tisíc lidí z celé Evropy, což je méně než očekávaných 20 tisíc a mnohem méně než 50 tisíc lidí, kteří v Seattlu demonstrovali proti Světové obchodní organizaci.

Le Figaro: Praha se nestala druhým Seattlem
Nepodařilo se jim ani rozbít Mezinárodní měnový fond, ani přeměnit Prahu v Seattle a nedokázali ani zablokovat delegáty v Kongresovém centru, hodnotí středeční srážky v Praze  francouzský list Le Figaro.

Německé deníky: násilí rozpoutávaly skupinky radikálů
Německé listy vesměs konstatují, že nepokoje se po loňském zasedání v americkém Seattlu daly očekávat a navzdory mnoha bezpečnostním opatřením se jim ani v Praze nepodařilo zabránit. Zdůrazňují, že většina demonstrujících odpůrců globalizace se chovala pokojně a násilnosti vyvolávaly jen malé skupiny radikálů, kteří přijeli převážně ze zahraničí.

List Süddeutsche Zeitung uvádí, že někteří odpůrci globalizace ze Španělska, Itálie, Francie a Německa absolvovali v minulých dnech přípravu na demonstrace ve výcvikovém táboře, kde se mimo jiné připravovali na násilné střety s policií, které podle nich mají světové veřejnosti dokázat násilí státu.

Allgemeine Zeitung: MMF a SB silně zklamaly
Kdo očekával od výročního zasedání MMF a SB jakési poselství z Prahy, které odpoví na ožehavé otázky světové ekonomiky, je zklamán. Zástupci vedoucích průmyslových zemí nenabídli víc než doklad toho, že jsou zajatci každodenních aktualit, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Dodává, že institucionální a globální otázky byly odsunuty stranou a představitelé nejvyspělejších států nenašli ani dost zdvořilosti, aby alespoň jako gesto vůči hostitelské zemi ocenili desetileté zkušenosti s hospodářskou transformací v reformujících se státech střední Evropy. Ještě vážnější však je, že země G7 ve svém prohlášení vyzývají fond k akcím za snížení cen ropy, tedy k zásahům do tržních mechanismů a k ovlivňování nabídky a poptávky, což je v zásadním rozporu s jeho posláním.

Der Standard: antiglobalizátoři se přesily českých policistů nezalekli
Rakouský list Der Standard upozorňuje, že ačkoli proti demonstrantům stál dvojnásobný počet 11 tisíc policistů, sebevědomím antiglobalistů to neotřáslo. Soudí, že demonstrace proti globalizaci při summitech MMF a SB nic nezmění. Připomíná, že ve skutečnosti je hnací silou globalizace technologický pokrok. Kdo by to měl vědět lépe než experti nevládních organizací, kteří jako jádro antiglobalizačního hnutí využívají informační technologie k budování své celosvětové sítě.

Polský tisk: čeští policisté zasáhli příliš tvrdě
Podle polského deníku Rzeczpospolita čeští policisté přes psychologická školení nevydrželi provokace profesionálních radikálů. Zvlášť bezohlední byli především policisté ze speciálních jednotek. Celé centrum Prahy pak zamořili zvlášť agresivním plynem.

USA: sympatizující pochody v řadě velkých měst
Na předměstí amerického Hartfordu se uskutečnil jeden z tuctu pochodů, jejichž účastníci vyjadřovali v úterý v USA podporu demonstrantům proti globalizaci v Praze. Podobné protesty se konaly také ve Washingtonu, San Francisku, Bostonu, Denveru a Indianapolisu.

Řecko: přes drobnou demonstraci levičáků panuje klid
Jak ČTK sdělilo české velvyslanectví v Aténách, u české diplomatické mise se v úterý nekonaly žádné protesty a ani na středu žádné hlášeny nejsou. Jen před agenturou OSN v centru Atén v úterý mezi 17. a 18. hodinou uspořádaly demonstraci řečtí komunisté a Koalice pokrokových a levicových sil (Synaspismos, SIN), která byla spíše menšího rozsahu a nedošlo při ní k žádným incidentům.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz