Světlo z Cassiopeie letělo deset tisíc let

Američtí vědci oznámili, že vesmírný Hubbleův teleskop zachytil červené, bílé, modré, růžové a zelené cáry plynů prýštících z Cassiopeie A. Ta explodovala před deseti tisíci lety. Zbytky této supernovy se táhnou po ohromné rozloze 13 světelných let.

Snímek z Hubbleova teleskopu ukazuje ruiny hvězdy kondenzované v malých, chladnoucích plynových "uzlících", které budou postupně "recyklovány" do nových hvězd a planet.

Ve vrchní části snímku je několik desítek "chomáčů" hmoty, které byly součástí mrtvé hvězdy. Každý tento objekt je více než desetkrát větší než náš sluneční systém.

Světlo k nám dorazilo před 320 lety
Cassiopeia A explodovala před více než 10 tisíci lety, ale byla tak daleko od Země, že první paprsky z její exploze dorazily na Zem až koncem 17. století.

Zbytky této supernovy se táhnou po ohromné rozloze 13 světelných let. Světelný rok označuje vzdálenost, kterou světlo, letící rychlostí 300 tisíc kilometrů za vteřinu, urazí za rok.

Cassiopeia byla 25krát větší než Slunce
Také Slunce a naše sluneční soustava vznikla z trosek supernovy, která explodovala před miliardami let. Hvězda samotná byla 15 až 25krát větší než Slunce. Měla kratší životnost, typickou pro velké hvězdy, které spálí svou energii během několika desítek milionů let, zatímco Slunce hoří miliardy let.

Když hvězda spálí své "palivo", její jádro se zhroutí, uvolní ohromné množství gravitační energie, která zase vystřelí většinu hvězdné hmoty do vesmíru rychlostí až 72 milionů kilometrů v hodině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue