Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzdornou Světlanu rozložili agenti StB. Devět lidí z odboje popravili

  7:11
Burcovali československý lid, utíkali před agenty a čekali třetí světovou válku. V protikomunistickém odboji Světlana se proti režimu postavili bývalí partyzáni, tedy lidé zvyklí klást odpor do posledního dechu. A Státní bezpečnost jejich aktivitu tvrdě trestala, devět jich komunisté popravili a osmnáct poslali na doživotí.
Světlana Doležalová s maminkou Aloisií v roce 1948

Světlana Doležalová s maminkou Aloisií v roce 1948 | foto: Soukromý archiv Světlany Janíčkové, roz. Doležalové

Všechno to vlastně začalo zklamáním. Českoslovenští partyzáni, kteří za války bojovali proti nacistům, po osvobození doufali v zaslouženou odměnu. Mnozí z nich byli komunisty a naplno věřili myšlence socialismu. Poválečný vývoj v Československu se však bývalým bojovníkům za svobodu vůbec nezamlouval.

Fotogalerie

Jednou z příčin jejich deziluze byl proces uznávání účasti v odboji za druhé světové války. „Někteří partyzáni si stěžovali, že jsou nedostatečně oceněni,“ říká historik Zdeněk Homola. „Upozorňovali, že výhody, které mají dostávat oni, mají lidé, kteří v odboji vůbec nepůsobili nebo se za partyzány pouze vydávali.“

Takové osvědčení partyzána přitom přinášelo řádu výhod, včetně nároku na lepší sociální zabezpečení, na majetky po odsunutých Němcích a kolaborantech nebo funkce ve státních úřadech. Rozčarování z poválečného vývoje tak zapříčinilo, že partyzáni šli do boje znovu. Jedni tentokrát na straně protikomunistických odbojářů, druzí na straně agentů Státní bezpečnosti (StB).

Tak vznikla Světlana. Rozsáhlá skupina odbojářů, která se pojmenovala po dceři Josefa Vávry-Staříka, zakladatele organizace. „Někteří ve Světlaně vidí konstrukt Státní bezpečnosti v rámci provokačních akcí, jiní ji považují za vůbec největší protikomunistickou organizaci,“ popisuje Homola. 

Právě postava Vávry-Staříka vzbuzuje největší rozpor. Podle některých historiků StB řídila Světlanu už od samého počátku a pouze vábila a chytala potenciální buřiče. A Vávra-Stařík měl v této verzi příběhu sledovat a rozvracet politický exil. 

Poválečná fotografie Josefa Vávry-Staříka v partyzánské uniformě s válečnými...

V době založení Světlany měl za sebou Vávra zvaný Stařík pestrou minulost. Na jedné straně byl členem organizace Národopisná Morava, která spolupracovala s nacisty, na straně druhé bojoval v odboji jako partyzán. Později vstoupil do komunistické strany a snažil se na Moravě pomáhat bývalým partyzánům.

Velice záhy po únorovém převratu 1948 musel uprchnout před zatčením do Paříže. Odtud inicioval vznik Světlany a různými způsoby komunikoval se štábem organizace v Československu. Posílal mu pokyny a instrukce, například pomocí svých korespondentů. „Státní bezpečnosti se podaří tuto komunikaci prolomit, ale my nevíme kdy. Posléze začíná dopisy falšovat a postupně se infiltruje do nitra organizace,“ pokračuje historik.

V roce 1949 StB vylákala Vávru-Staříka do Vídně, odkud byl unesen do Československa. Zakladatel Světlany pak přežíval ve vazbě a byl komunisty donucen k tomu, aby sloužil jako univerzální svědek v mnoha politických procesech (například s Miladou Horákovou). „StB ho mučila například pomocí elektrických vložek do bot,“ prozrazuje Homola. V roce 1953 byl popraven. 

Teroristé a vrazi

Hlavním vůdcem Světlany na území Československé republiky byl Antonín Slabík. Organizace působila převážně na Moravě s přesahem na většinu území, hlavní štáb sídlil v Komořanech u Brna. „Organizace měla mnoho podskupin. Není ovšem jasné, které vykonstruovala StB a které vytvořili sami odbojáři,“ říká Homola.

Výstava Světlana

V Národním památníku na Vítkově v Praze je od 7. prosince 2018 do 1. dubna 2019 k vidění výstava „Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje“. Výstavu, která měla premiéru v září 2017 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek a Národním muzeem.

Hlavním posláním Světlany bylo šíření protikomunistických nálad, tisknutí letáků, rozšiřování členské základny, zajišťování přechodu hranic, pomáhání rodinám perzekvovaným režimem a shromažďování zbraní. 

Všichni očekávali, že studená válka brzy přeroste ve světový konflikt, a proto bylo zapotřebí se připravit na další střet. Členové organizace údajně také uvažovali o únosu ministra Alexeje Čepičky nebo generála Ludvíka Svobody. 

Ačkoli „světlanáři“ byli většinou bývalí partyzáni, kteří měli k dispozici arzenál zbraní, jejich akce měly většinou nenásilný charakter. Při dopadení jednoho z odbojářů (Jaromíra Vrby) nicméně došlo k přestřelce, při které byl v dubnu 1949 zabit příslušník StB Bohumil Hýla. Vrbovi se podařilo uprchnout.

„Příslušníci Státní bezpečnosti Vrbu při zatčení ve Vsetíně neprohledali, on se jim vysmekl a jednoho agenta StB zastřelil,“ upřesňuje historik. Od tohoto incidentu byli členové Světlany označováni za vrahy a nebezpečné teroristy. StB Vrbu později znovu dopadla a popravila. Do roka pak rozprášila celou organizaci.

„Organizace měla velmi jepičí život,“ poukazuje Homola. „Přibližně po půl roce příprav byl v únoru 1949 ustanoven hlavní štáb. V březnu se už začalo zatýkat. Organizace tedy v různých formách působila od podzimu 1948 do začátku roku 1950.“

Fiktivní třetí odboj?

Na rozdíl od prvního a druhého odboje, zahrnující období dvou světových válek, bývá samotná existence třetího odboje zpochybňována. Kritici namítají, že protikomunistické aktivity ve většině řídila StB, velká část obyvatel režim podporovala a drtivá většina se v něm snažila v klidu přežít. 

Třetí odboj nebojoval proti státu, ale proti ideologii, říká Padevět

Neprobíhala válka, a tak nebyl jasný nepřítel a ani nebylo jasné, co vše lze považovat za odboj. Přijetí zákona o třetím odboji v roce 2011 situaci změnilo. I díky této opoře se začala řada politických vězňů vnímat jako aktivní odpůrci režimu, a ne jako pouhé oběti policejní zvůle a nespravedlnosti.

S nástupem nového milénia se obraz příběhu Světlany postupně znovu proměňuje. Často vyhrocená výměna názorů z 90. let ustupuje a je nahrazena věcnější odbornou diskuzí. Přes intenzivní bádání však zůstává dodnes mnoho otázek kolem Světlany nezodpovězeno, a tak její objevování zdaleka nekončí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Šojguův zástupce skončil v poutech, za vzetí obřího úplatku mu hrozí vězení

24. dubna 2024  9:36

Ruské úřady v úterý večer informovaly o zadržení náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova...

Konec výjimky, Stanjura chystá daň na tiché víno. Lidovci nejsou proti

24. dubna 2024  9:16

Výjimka ze spotřební daně pro tiché víno, kterou loni při jednání o úsporném balíčku uhájili...

Školačku znásilnil, bodl a strčil do pytle. Ukrajinec si odpyká 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  9:14

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily šest lidí

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  9:08

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...