Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svět v Praze 8 je již řadu let bez života

aktualizováno 
Libeň - Již jen v Hrabalově povídce může do automatu Svět v Praze 8 pronikat hudba ze salónku v prvním patře. Zasklenou stěnou sice dovnitř mohou nahlížet zvědavci, ale naprosto zbytečně. K vidění, kromě nepořádku, není nic. Nebytové přízemní prostory Paláce Svět na libeňském Elznicově náměstí, jakož i restaurace v prvním patře již řadu let zejí prázdnotou a chátrají. Stejně tak i bývalé kino Dukla v podzemí. Po něm i po deseti letech od jeho zavření zůstaly v domě nalepené plakáty a okénko pokladny kryje kus hadru.

Vývoj událostí zatím nasvědčuje tomu, že v dohledné době se na stavu objektu, v němž bydlí na čtyři desítky partají, mnoho nezmění.

Společnost Crispino nemovitosti, která je vlastníkem paláce necelé dva roky, má s domem jisté záměry, o nichž však nemíní nic říci. "Bude to polyfunkční nemovitost a výrazná dominanta náměstí. Záměr ale nezveřejníme. Automat Svět zůstane, dokonce počítáme s tím, že na domě bude Hrabalova deska," uvedla členka společnosti Crispino nemovitosti, která však trvala na tom, že její jméno nesmí být zveřejněno.

Jednatel společnosti Tomáš Nečas nebyl ochoten se k plánům vyjádřit.

Dům čeká rozsáhlá rekonstrukce, ale nezačne dřív, dokud se nepodaří všechny nájemníky vystěhovat. Zpátky se již nevrátí, protože s bydlením se v domě nepočítá. Někteří obyvatelé domu hovoří o tom, že z Paláce Svět má být hotel.

Členka společnosti Crispino tvrdí, že firma do domu už investovala nějaké peníze, protože je značně zdevastovaný.

Vedoucí odboru výstavby libeňské radnice Ivana Koucká však uvedla, že ačkoli úřad státního stavebního dohledu počátkem roku vyzval vlastníka objektu, aby obnovil funkci okapů, zabezpečil zkorodované výklady v bývalém bistru a předložil statické posouzení prasklin domu ve druhém podlaží, dosud se nedočkal žádné reakce.

"Pokud nějaké udržovací práce provedl, měl je stavebnímu úřadu nahlásit. Nic takového se ale nestalo. Kdyby měl majitel zájem o dům, nemohl by po dvou letech vlastnictví vypadat tak, jak vypadá," soudí Koucká. "Vlastník je povinen udržovat nemovitost v řádném stavu," dodala.

Palác Svět má zřejmě na majitele smůlu. Ačkoli počátkem devadesátých let sedmnáct nájemníků domu vyhrálo se svým projektem soutěž v rámci malé privatizace, nenašla se banka, která by jim půjčila peníze. "Mám na to všechno vztek. Dům chátrá čím dál víc. Už mohl dobré tři roky vypadat jinak," míní jedna z nájemnic, která se na privatizačním projektu podílela.

Kino Dukla naposledy hrálo pro diváky před deseti lety.

Dům před pěti lety koupila Ekoagrobanka - později Union banka - a chtěla si v něm zřídit pobočku. Kvůli vlastním problémům však tyto plány padly a delší dobu se ho neúspěšně snažila prodat. Dokonce ho za čtyřicet milionů nabízela i libeňské radnici. Zhruba před dvěma lety ho koupil současný majitel.

poznámka autorky:

Jen přihlížejí zkáze

Více než žalostný pohled skýtá palác Svět v Libni s automatem, který zpopularizoval spisovatel Bohumil Hrabal. Zub času na budově vykonal za poslední desetiletí své, a tak se mohla přiřadit k ostatním ruinám, které hyzdí hlavní město. Povídka Automat Svět by dnes neměla šanci spatřit světlo světa.

Už proto, že bistro vstoupilo do literatury, by bylo záhodno uvést dům do původního stavu. Vždyť proslavených bufetů není v hlavním městě mnoho, a jistě by byly lákadlem nejen pro zahraniční hosty.

Novodobí majitelé však nejspíše postrádají vlastnický pud, který by další devastaci učinil přítrž, a jen přihlížejí zkáze. Jejich jednatelé, ač mají údajně v kapse dalekosáhlé plány, přitom dokonce odmítají vystoupit před veřejností z anonymity.

Takový přístup může jen vzbuzovat podezření, že při koupi domu plného nájemníků nemuselo vůbec jít o chuť vlastnit nemovitost.

 

Nebytové přízemní prostory Paláce Svět na Elznicově náměstí v Praze 8, jakož i restaurace v prvním patře již řadu let zejí prázdnotou a chátrají. Stejně tak i bývalé kino Dukla v podzemí. (17. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz