Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři varianty, jak to mohlo být se sarinem v Sýrii. NATO dál vyčkává

  10:25
Signály o použití chemických zbraní v Sýrii znepokojují svět. Klíčovou otázkou však stále zůstává, kdo smrtící sarin použil. Syrský režim i opoziční povstalci se obviňují navzájem. Možné jsou hned tři varianty. Každá je však varováním.

Povstalecká hlídka na předměstí Damašku (březen 2012) | foto: AP

S odhalením o použití chemických zbraní v Sýrii přišly zpravodajské služby, ale jasný a přesvědčivý důkaz nedaly. Západní svět, který avizoval, že by použití takových zbraní mohlo vést k případnému vojenskému zásahu, se zastavil v pomyslném přešlapování na místě.

Sarin

Sarin patří ke klasickým bojovým plynům, které byly ve skladech armád již v době studené války a postupně se stal zbraní hromadného ničení "chudých" i v současné době. Nervově paralytický plyn zabíjí člověka po několika nadechnutí smrtící koncentrace, při nižší koncentraci vážně poškozuje nervovou soustavu člověka.  Látka označovaná jako GB působí velice rychle. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází ke křečím. Způsobuje obrnu dýchacích svalů a zástavu srdce. Existují domněnky, že některé bojové látky byly do Sýrie přestěhovány před spojeneckou invazí do Iráku v roce 2003.

Nic víc. Navenek se zdá, že nikdo neví, jak do dva roky se zvětšujícího syrského "vosího hnízda" píchnout. Nikdo.

Nejčerstvěji připustila použití chemických zbraní v syrském konfliktu Severoatlantická aliance, která s USA a Izraelem situaci bedlivě sleduje. "Máme důkazy, které naznačují, že někdo chemické zbraně použil. Ale nemáme potvrzené informace o tom, kdo to byl," řekl generální tajemník Anders Fogh Rasmussen.

A slova šéfa Aliance jakoby podtrhovala strategické dilema, kterému čelí Spojené státy, členové NATO a jejich spojenci. Ostře odsuzují režim syrského prezidenta Bašára Asada a přejí si jeho pád, zároveň se však obávají situace, že by se v oblasti dostali k moci islamističtí extremisté.

Zatímco americký prezident Barack Obama varoval Asadův režim, že použití chemických zbraní by bylo "překročením červené linie", členka zvláštní vyšetřovací komise OSN Carla del Ponte naznačila, že nervový plyn sarin nepoužily vládní síly, ale rebelové. Obě strany to ale odmítají. Podle expertů tak jde o historický okamžik, kdy je jasné, že chemické zbraně byly použity, avšak není vůbec jisté, kdo je použil.

Nabízejí se hned tři varianty, jak k nasazení sarinu v Sýrii mohlo dojít. A všechny jsou pro západní svět varováním. Podle bezpečnostního experta Jiřího Šedivého je první z nich, že při bojích došlo k nechtěnému zasažení některého ze skladů chemické munice a úniku otravného plynu, také zároveň tou nejméně pravděpodobnou.

"Umístění skladů je relativně dobře známé a ty, o kterých neví obě válčící strany, by pravděpodobně nebyly umístěny v prostorech, kde je velká koncentrace osob a pohyb bojových jednotek," konstatoval bývalý náčelník generálního štábu.

ANALÝZA: Chemické zbraně v Sýrii: jsou jen tři možnosti

I když takovou možnost nelze vyloučit, šlo by se o neúmyslné použití otravných látek a světové společenství může být "relativně v klidu".

Druhou možností je, že zaútočil sarinem přímo Asadův režim, i když jeho představitele včetně samotného Asada neustále ujišťují, že by nikdy zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu nepoužili.

"To ale neznamená, že někdo z linie velení bojových jednotek armády takový rozkaz nevydal," řekl Šedivý. Podle něj navíc režim dosud neměl důvod, tak "silný kalibr" použít. "Bašár Asad ví, že použití těchto zbraní je poslední možnost, jak zvrátit nepříznivý vývoj na bojišti, za normálních okolností směřující k definitivní porážce," dodal Šedivý.

NATO vyčkává

Představitelé opakují, že Aliance jako celek žádnou intervenci do Sýrie nepřipravuje. Některé země ale pracují na pohotovostních plánech pro případ možné vojenské akce. Diskutuje se o bezletové zóně nebo zbrojním embargu. Aliance trvá na postupu, že pro takový případ musí přijít nejprve mandát v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jasná podpora mezi státy v regionu a také souhlas celé osmadvacítky členských států NATO. Aliance už nicméně rozmístila počátkem roku u syrských hranic šest baterií střel Patriot na ochranu svého člena - Turecka.

Nejméně příznivou variantou je podle něj ta poslední. A to, že chemické zbraně použili rebelové. "Není jasné, podobně jako tomu bylo v jiných případech Arabského jara, kdo skutečně stojí v čele rebelů a kdo stanovuje konečné cíle. Více než například v Libyi je zřejmé, že síly rebelů jsou úzce propojeny na al-Káidu a další organizace radikálního islámu," obává se Šedivý.

A svět by se proto měl být napozoru. V takovém případě by totiž vůbec nebylo jasné proč a za jakým účelem byly tyto zbraně použity a kdo je vlastně ovládá.

Pokud by to byla některá z organizací, jejichž aktivity přesahují hranice Sýrie a zájem svrhnout Asada, měl by být podle Šedivého "svět připraven provést jakoukoli intervenci k zabránění nekontrolovaného přesunu tohoto druhu zbraní hromadného ničení mimo území Sýrie".

Může se totiž stát, že oběťmi syrského sarinu se klidně mohou stát cestující ranním metrem třeba v Londýně, New Yorku, Paříží nebo Praze.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...