Condoleeza Riceová - Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová na mezinárodní konferenci o Iráku v Bruselu. (22. června 2005) | foto: Reuters

Svět pomůže Iráku k demokracii

  • 74
Svět je ochoten pomoci Iráku stát se demokratickou zemí, v níž budou respektována lidská práva. V závěrečné deklaraci se na tom v Bruselu shodli účastníci mezinárodní konference o Iráku, které se zúčastnily delegace 80 států. Fórum pořádaly Evropská unie a USA.

Česko zastupoval ministr zahraničí Cyril Svoboda, Slovensko jeho protějšek Eduard Kukan. 

Pro Irák to byla první příležitost získat mezinárodní podporu pro politické a ekonomické reformy v době, kdy jeho přechodná vláda řeší závažné bezpečnostní problémy.

Konference ale neřešila konkrétní finanční pomoc. O té se bude jednat v červenci v Ammánu. 

Iráčané se netajili, že se bez pomoci světa neobejdou. Počítají s tím, že příští měsíce budou kritické, ale přesto jsou odhodláni dodržet časový rozvrh nejnaléhavějších politických kroků - tedy přípravy nové ústavy, voleb a jmenování stálé vlády.

Ministr Svoboda na irácké vizi ocenil aktivní odhodlání k "vytvoření dobrého ekonomického a právního klimatu". 

Američané a Britové, kteří mají v Iráku nejpočetnější jednotky, na konferenci kladli důraz na bezpečnost země a boj proti tamnímu terorismu.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová vyzvala Sýrii, aby se ujala své odpovědnosti a zabránila příznivcům odboje pronikat do Iráku irácko-syrskou hranicí. Syrští zástupci, kteří byli v Bruselu také přítomni, se proti tomu ohradili. 

Závěrečná deklarace vybízí největší věřitele Iráku, mezi něž patří Saúdská Arábie, Brazílie, Čína, Indie a Kuvajt, aby snížili irácký dluh. Jediný konkrétní příslib snížení pohledávek přišel ze Slovenska, které už v úterý oznámilo, že je z dluhu Bagdádu připraveno smazat 1,12 milionu dolarů. 

Podle iráckého premiéra Ibráhíma Džaafarího je nejtíživějším problémem země zajištění bezpečnosti obyvatel. Džaafarí proto ocenil pomoc mezinárodních jednotek. 

Britský ministr zahraničí Jack Straw přiznal, že si Británie přeje stáhnout své vojáky z Iráku co nejdříve, avšak nikoli předtím, než budou moci bezpečnostní úkoly převzít nově vycvičené irácké jednotky. Česká republika se v Iráku podílí na výcviku policistů.

Konference měla smazat rozpory kolem invaze do Iráku mezi Evropou a USA. Generální tajemník OSN Kofi Annan označil mezinárodní závazek pomoci při obnově země za "bod obratu". 

Na dění v Bruselu reagovala také Al-Kajda. V konferenci vidí pokus USA přenést potíže, jimž v zemi čelí, na bedra jiných. "Amerika v Iráku zakusila porážku, ponížení a zmar. Teď prosí ostatní o záchranu," uvedla irácká Al-Kajda na internetové stránce.

,

Video